Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir varmış bir yokmuş, bir çölde bir tilki varmış. Aklı fikri tilkilikte, kafasında binbir tilkiyle dolaşırmış.Otura kalka dolaşa dolaşa, bir gün çölü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir varmış bir yokmuş, bir çölde bir tilki varmış. Aklı fikri tilkilikte, kafasında binbir tilkiyle dolaşırmış.Otura kalka dolaşa dolaşa, bir gün çölü."— Sunum transkripti:

1

2 Bir varmış bir yokmuş, bir çölde bir tilki varmış. Aklı fikri tilkilikte, kafasında binbir tilkiyle dolaşırmış.Otura kalka dolaşa dolaşa, bir gün çölü bitirmiş bir bayırın kıyıcığına gelmiş.Tam adımını atmış artık bayırlı olacak, bir de bakmış karşısında kocaman bir kurt. Tilki hafif ç e titremiş ama hi ç bozuntuya vermemiş, olduğu yerden seslenmiş: Bir varmış bir yokmuş, bir çölde bir tilki varmış. Aklı fikri tilkilikte, kafasında binbir tilkiyle dolaşırmış.Otura kalka dolaşa dolaşa, bir gün çölü bitirmiş bir bayırın kıyıcığına gelmiş.Tam adımını atmış artık bayırlı olacak, bir de bakmış karşısında kocaman bir kurt. Tilki hafif ç e titremiş ama hi ç bozuntuya vermemiş, olduğu yerden seslenmiş:

3 “ -Bu çö l ü n bittiği yerde ve bu bayırın başladığı taşın dibinde benden başka canlının olduğunu bilmiyordum. Ah sizi burada g ö rd ü ğ ü me nasıl memnun oldum. ” Tilki bakmış kurt hi ç tepki g ö stermiyor, rahat ç a girmiş bayıra daha ç ok yaklaşmış kurda. “ Gel kurt dost, dost olalım ” demiş. Kurt buna da itiraz etmemiş, dost olmuşlar.Birlikte gezmeye başlamışlar. Gezerlerken gezerlerken, i ç i yağ dolu bir testi bulmuşlar. Kurt atılmış: “ -Gel tilki dost, bunu yiyelim, hemen bitirelim. ” “ -Bu çö l ü n bittiği yerde ve bu bayırın başladığı taşın dibinde benden başka canlının olduğunu bilmiyordum. Ah sizi burada g ö rd ü ğ ü me nasıl memnun oldum. ” Tilki bakmış kurt hi ç tepki g ö stermiyor, rahat ç a girmiş bayıra daha ç ok yaklaşmış kurda. “ Gel kurt dost, dost olalım ” demiş. Kurt buna da itiraz etmemiş, dost olmuşlar.Birlikte gezmeye başlamışlar. Gezerlerken gezerlerken, i ç i yağ dolu bir testi bulmuşlar. Kurt atılmış: “ -Gel tilki dost, bunu yiyelim, hemen bitirelim. ”

4 Tilki: “-Olmaaz” demiş “yok dost, onu yalnız yemeyelim. Yağla birlikte atıştıracak, yağın tadına tat katacak bir şeyler daha arayalım. Bak o zaman bu yağı yemek nasıl keyifli olacak. Keyfimizi herkese anlattığımızda, torunlarımız bile kıskanacak”. Hoşuna gitmiş kurdun bu fikir. Yağlı testiyi olduğu yere bırakıp başka yiyecekler aramaya gitmişler. Tilki, kurt ile birlikte bir süre dolaştıktan sonra, bir bahane ile onun yanından ayrılıp doğru testinin yanında almış soluğu. Testinin yağını yalayıp kulpuna kadar getirmiş. Sonra dönmüş başka yerlere gitmiş. Döndüğünde kurt, testinin başında beklemekteymiş. Tilki, hafif endişelenmiş., kurt acaba şüphelendi mi diye, ama bakmış yalnızca avlanamamaktan dertli, içi rahatlamış; sonra sormuş, sanki hiç anlamamış: Tilki: “-Olmaaz” demiş “yok dost, onu yalnız yemeyelim. Yağla birlikte atıştıracak, yağın tadına tat katacak bir şeyler daha arayalım. Bak o zaman bu yağı yemek nasıl keyifli olacak. Keyfimizi herkese anlattığımızda, torunlarımız bile kıskanacak”. Hoşuna gitmiş kurdun bu fikir. Yağlı testiyi olduğu yere bırakıp başka yiyecekler aramaya gitmişler. Tilki, kurt ile birlikte bir süre dolaştıktan sonra, bir bahane ile onun yanından ayrılıp doğru testinin yanında almış soluğu. Testinin yağını yalayıp kulpuna kadar getirmiş. Sonra dönmüş başka yerlere gitmiş. Döndüğünde kurt, testinin başında beklemekteymiş. Tilki, hafif endişelenmiş., kurt acaba şüphelendi mi diye, ama bakmış yalnızca avlanamamaktan dertli, içi rahatlamış; sonra sormuş, sanki hiç anlamamış:

5 “ -Kurt dost, bir şey bulabildin mi? ” Kurt ü zg ü n: “ -Hayır ” demiş “ bulamadım. Peki sen bulabildin mi? ” diye merakla eklemiş. Bunun ü zerine tilki: “ -Yok kurt ağa, hi ç bir şey bulamadım. Yalnız Kulp Zenginler, yardım i ç in aş dağıttılar. Karnımı orada doyurdum da geldim. ” demiş. Ertesi g ü n yine yiyecek aramaya ç ıkmışlar. Fakat tilki yine kurdun g ö z ü n ü boyayıp testinin yanına d ö nm ü ş, yağı yalayıp ortasına kadar yutmuş. Bir s ü re sonra kurt gelip merakla sormuş: “ -Kurt dost, bir şey bulabildin mi? ” Kurt ü zg ü n: “ -Hayır ” demiş “ bulamadım. Peki sen bulabildin mi? ” diye merakla eklemiş. Bunun ü zerine tilki: “ -Yok kurt ağa, hi ç bir şey bulamadım. Yalnız Kulp Zenginler, yardım i ç in aş dağıttılar. Karnımı orada doyurdum da geldim. ” demiş. Ertesi g ü n yine yiyecek aramaya ç ıkmışlar. Fakat tilki yine kurdun g ö z ü n ü boyayıp testinin yanına d ö nm ü ş, yağı yalayıp ortasına kadar yutmuş. Bir s ü re sonra kurt gelip merakla sormuş:

6 “-Birşey bulabildin mi?” Tilki: “-Yok” demiş “nerdee. Ben de senin gibi birşey bulamadım bugün de. Ama Orta Zenginler çadır kurdular. Karnımı o çadırda doyurup döndüm.” diye eklemiş. Kurt yine hiçbir şeyden şüphelenmemiş. “-Birşey bulabildin mi?” Tilki: “-Yok” demiş “nerdee. Ben de senin gibi birşey bulamadım bugün de. Ama Orta Zenginler çadır kurdular. Karnımı o çadırda doyurup döndüm.” diye eklemiş. Kurt yine hiçbir şeyden şüphelenmemiş.

7 Ertesi g ü n yine yiyecek aramaya ç ıkmışlar. Tilki yine fırsatını bulup kurttan ö nce gelmiş, yağlı testiyi, yıkanmış gibi yalamış kenara bırakmış. Bir s ü re sonra kurt geldiğinde: “ - Birşey bulabildin mi? ” diye hi ç sıkılmadan ağzını aramış. Kurdun cevabı ise aynıymış.: “ - Ben birşey bulamadım, ya sen ne yaptın? ” “ - Ben de birşey bulamadım. Yalnız Dip Zenginlerinin d ü ğ ü n ü vardı. Karnımı orada doyurup geldim. ” Ertesi g ü n yine yiyecek aramaya ç ıkmışlar. Tilki yine fırsatını bulup kurttan ö nce gelmiş, yağlı testiyi, yıkanmış gibi yalamış kenara bırakmış. Bir s ü re sonra kurt geldiğinde: “ - Birşey bulabildin mi? ” diye hi ç sıkılmadan ağzını aramış. Kurdun cevabı ise aynıymış.: “ - Ben birşey bulamadım, ya sen ne yaptın? ” “ - Ben de birşey bulamadım. Yalnız Dip Zenginlerinin d ü ğ ü n ü vardı. Karnımı orada doyurup geldim. ”

8 Bunun üzerine kurt, artık pes etmiş: “-Tilki dost, yiyecek araya araya yorulduk. İyisi mi şu testideki yağı yiyelim. Eski gücümüze, kuvvetimize dönelim. Sonra yeniden av ararız.” demiş, tilkinin birşey söylemesine fırsat bile vermemiş ve testiyi alıp açmış. Bir de bakmış ki testi bomboş. Bunun üzerine kurt, artık pes etmiş: “-Tilki dost, yiyecek araya araya yorulduk. İyisi mi şu testideki yağı yiyelim. Eski gücümüze, kuvvetimize dönelim. Sonra yeniden av ararız.” demiş, tilkinin birşey söylemesine fırsat bile vermemiş ve testiyi alıp açmış. Bir de bakmış ki testi bomboş.

9 Kurt ç ok kızmış, d ö nm ü ş tilkiye: “ -Bunu sen yedin ” demiş. Ama tilki y ü zs ü zl ü k etmiş, yediğini kabul etmemiş: “ -Kurt dost, benim yememden korktuğun i ç in sen yedin ” demiş. Kurt sinirinden ne diyeceğini bilememiş, sesinin tonunu y ü kseltmiş: “ -Hayır ben yemedim, sen yedin. Ç abuk yağı bul ” diye bar bar bağırmış. Bir bağrışmadır başlamış. Kurt haklı olduğu i ç in kızıyor, kendine y ö neltilen su ç lama onu ç ileden ç ıkarıyormuş. Kurt ç ok kızmış, d ö nm ü ş tilkiye: “ -Bunu sen yedin ” demiş. Ama tilki y ü zs ü zl ü k etmiş, yediğini kabul etmemiş: “ -Kurt dost, benim yememden korktuğun i ç in sen yedin ” demiş. Kurt sinirinden ne diyeceğini bilememiş, sesinin tonunu y ü kseltmiş: “ -Hayır ben yemedim, sen yedin. Ç abuk yağı bul ” diye bar bar bağırmış. Bir bağrışmadır başlamış. Kurt haklı olduğu i ç in kızıyor, kendine y ö neltilen su ç lama onu ç ileden ç ıkarıyormuş.

10 Sonunda: “ -İyi niyetimden yararlandın. Ama şimdi oyununu anladım. Testideki yağı kulpuna getirince Kulp Zenginleri aş dağıttı dedin. Ortasına getirince Orta Zenginler ç adır kurdu dedin. Yağı bitirince de Dip Zenginlerinin d ü ğ ü n ü nden s ö z ettin. B ö ylece, aklınca bir de benimle alay ettin. ” demiş. Ama tilki yaptığını kabullenmemiş. Derken g ü neşin altında yatıp, karınlarını g ü neşe vermeyi kararlaştırmışlar. Kimin karnından yağ ç ıkarsa, yağları o yemiş olacakmış. Sonunda: “ -İyi niyetimden yararlandın. Ama şimdi oyununu anladım. Testideki yağı kulpuna getirince Kulp Zenginleri aş dağıttı dedin. Ortasına getirince Orta Zenginler ç adır kurdu dedin. Yağı bitirince de Dip Zenginlerinin d ü ğ ü n ü nden s ö z ettin. B ö ylece, aklınca bir de benimle alay ettin. ” demiş. Ama tilki yaptığını kabullenmemiş. Derken g ü neşin altında yatıp, karınlarını g ü neşe vermeyi kararlaştırmışlar. Kimin karnından yağ ç ıkarsa, yağları o yemiş olacakmış.

11 Kurt kendinden emin ya boylu boyunca uzanmış. G ü neşin verdiği rehavetle az sonra uyumuş kalmış. Tilki ise karnından ç ıkan yağları kurdun karnına bir g ü zel sıvamış, ka ç mış. Kurt uyandığında, karnını yağ i ç inde bulunca, ü stelik tilkinin ka ç tığını anlayınca, neredeyse ç ıldıracakmış. Kurt kendinden emin ya boylu boyunca uzanmış. G ü neşin verdiği rehavetle az sonra uyumuş kalmış. Tilki ise karnından ç ıkan yağları kurdun karnına bir g ü zel sıvamış, ka ç mış. Kurt uyandığında, karnını yağ i ç inde bulunca, ü stelik tilkinin ka ç tığını anlayınca, neredeyse ç ıldıracakmış.

12 G ö kten üç elma d ü şt ü. Biri bana, biri sana, biri ç evresinde d ö nenleri anlayanlara. G ö kten üç elma d ü şt ü. Biri bana, biri sana, biri ç evresinde d ö nenleri anlayanlara.

13 SON


"Bir varmış bir yokmuş, bir çölde bir tilki varmış. Aklı fikri tilkilikte, kafasında binbir tilkiyle dolaşırmış.Otura kalka dolaşa dolaşa, bir gün çölü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları