Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADEM  Adem nasılsın?  İyiyim.  Adem dalda mısın?  Daldayım.  Adem o dalı kesme. Tamam mı?  Tamam kesmem.  Adem daldan dala atlama. Olur mu?  Olur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADEM  Adem nasılsın?  İyiyim.  Adem dalda mısın?  Daldayım.  Adem o dalı kesme. Tamam mı?  Tamam kesmem.  Adem daldan dala atlama. Olur mu?  Olur."— Sunum transkripti:

1 ADEM  Adem nasılsın?  İyiyim.  Adem dalda mısın?  Daldayım.  Adem o dalı kesme. Tamam mı?  Tamam kesmem.  Adem daldan dala atlama. Olur mu?  Olur.

2  Adem dalın kenarları dar.  Sakın yere atlama.  Adem dalı tut.  Sıkı sıkı tut. Yere inme.  Dayanıklı ol. Dala dayan.  Adem daldan tane tane dut al. Aldın mı?  Aldım.

3  Dutu sen ye. Yedin mi?  Yedim.  Adem dayına da 7 dut al.  Onları sonra dayın yesin. Tamam mı?  Tamam.  Adem dutları aldın mı?  Aldım.

4  Aldıysan yere in.  İndin mi?  İndim.  Ne mutlu sana.  Adem dutların ne iri.  Ne iyi dut onlar.  Onların tadı iyi mi?  Onları kutuya doldur.

5 ADİL  Adil dereye su doldu.  Sular durmadı.  Su dereyi doldurdu.  Dere çok derin oldu.  Adil senin dana nerede?  Dana yoksa suya mı indi?  Sudaysa dere çok derin.

6  Emin misin dana derede mi?  Dudu seni aradı.  Dana nerede diye sordu.  Dana nerede unuttum dedim.  Sana danayı dereden alsın dedi.  İsterse o adam alsın dedi.  Kim o dedim?

7  Duran dedi. Neyse, sonra:  Dereyi didik didik aradım.  Dana yoktu.  Danaya duysun diye seslendim.  Ey dana neredesin?  Ses yoktu.  Dikkat ettim. Oraları adımladım.

8  Ormanın sesini dinledim.  Sonra sandalyeye oturdum.  Ormandan 2 ses duydum  Mo mo diye.  Dana ormandaydı.  Dananın adı Tosun idi.  Tosun nerdesin dedim. Oradan seslendi. Mo mo diye.

9  Tosun yanıma oturdu.  Ona ot ile darı aldım.  Tosun ye dedim.  O otu yedi.  Sonra Dudu’yu aradım.  Tosun iyi merak etme dedim.  Tosun’la oturuyorum dedim.  Onunla iyi dost oldum.

10 MİNİK KEDİ MIRMIR  Minik kedinin adı Mırmır idi.  O minderde oturuyordu.  Annem Mırmır’a dokunma, dikkat et dedi.  Onu dinlemedim.  Mırmır’a dokundum. Onu elledim.

11  Sonra Mırmır sanki kudurdu.  Elimdeki kalemi kırdı.  Mırmır beni tırnakları ile tırmalamak istedi.  Mırmır dur dokunma dedim.  Ama o beni dinlemedi.  Tırnakları ile beni tırmıkladı.

12  Ay dedim. Iy dedim.  Elim kolum kanadı.  Elim yara oldu.  Mırmır’ı anneme söyledim.  Mırmır’a annem et almadı.  Asla Mırmır’ı unutmadım.  Mırmır seni Minik kedi.

13 ERDAL İLE ERDİL  Erdal ile Erdil dost idi.  Erdal, Erdil’e dondurma almak istedi.  Erdal, dondurma satan adama, dondurma ne kadar dedi.  Erdil dondurma 3 lira eder dedi.

14  Dondurma satan adam dondurmaya 5 lira dedi.  Erdal dondurmayı almak istemedi.  Erdil, olsun al Erdal dedi.  Erdal Erdil’i dinledi.  Erdal sonra madeni 1liralar ile dondurmayı aldı.

15  Dondurma satan adam 1 liraları kasaya koydu.  Sonra Erdal ile Erdil odadaki masaya oturdular.  Tabaktaki dondurmalarını yediler.

16  Ellerini yıkadılar.  Karınlarını doyurdular.  Sonra tekrar ellerini yıkadılar.  Mendille kuruladılar.  İkisi de mutlu oldu.  Ne diyelim. Afiyet olsun

17 ATA’NIN TORUNU  Didem ile Sude roman okudular.  Roman okurken arada durdular.  Dinlendiler.  Sonra tekrar okudular.  İlk olarak Didem okudu.  Roman kederli bir insanı anlatıyordu.

18  Adamın 1ailesi yoktu.  Ama adam dimdik ayaktaydı.  Orduya asker olarak katıldı.  Komutanları onu severdi.  Kimseden yardım istemedi.  Adada kalıyordu, adada yemek yoktu, ama o dayandı.

19  Sularda yıkandı, durulandı, kurulandı.  Karanlıkta uyumadı.  Nadiren uyuyordu.  Etli ekmek yiyemiyordu.  Et yoktu.  Dudakları yırtıldı.  Yanakları yaralandı.  Ama o kudretliydi.

20  Yıllardır dayandı.  En sonunda o tam yedi madalyon aldı.  Milletine sadıktı.  Yurdunu, milletini severdi.  Kimseye yalan uydurmadı.  O adam ulu Ata’nın torunuydu.

21  Sude de sırayla romanı okudu.  Roman ne iyi dedi.  Ata’nın torununa ne mutlu dedi.  Andımızı okudu.  Ulu Ata’mızı andı.  Ve kendisi şunu söyledi:  Ne Mutlu Türküm Diyene.

22 TARKAN İLE KURT  Tarkan ile kurt Side ormanındaydılar.  Kurt Tarkan’a sadıktı.  O ne derse yapıyordu.  Atıl kurt derse kurt atılıyordu.  Tarkan kurdun yanında yoktu.

23  Kurt ormanda ayıların inine indi.  2 ayı onu yakaladı.  Kemiklerini kırdılar.  Kurt dayanamıyordu.  Tarkan onu koruyamadı. Yanında yoktu.  Kurt ne et ne de kemik yiyordu.  Dertliydi.

24  Tarkan intikam almak istiyordu.  Ama ayılar neredeydi?  Onları aradı.  Bulamadı.  Sonra ayıların inine oturdu.  Kimse yoktu.  Dinlendikten sonra karanlıkta inde uyuya kaldı.

25  Ayılardan birisi onu inde uyurken yakaladı.  Tarkan’ı eline aldı.  Kaldırdı, tam yere atarken birden:  Kurt aniden ortaya çıktı, ayıya saldırdı.  Kurt kendindeydi, iyi olmuştu.  Tarkan kurda atıl kurt dedi.

26  Kurt durmadan ayıya saldırdı.  Ayının elleri kırıldı.  Ayının ayaklarına dolandı.  Ayaklarını ısırdı.  Ayı zor kurtuldu.  Kurt, Tarkan’ı ayıdan kurtardı.

27  Tarkan, kurda Dardanel Ton balık aldı.  Kurt Tarkan’ı yalıyordu.  İkisi de mutluydu.  Tarkan sonra kurdun yanından ayrılmadı.  Kurt da ona iyi bir dost oldu.

28 SEVGİLİ KIR ÇİÇEKLERİM Bu okuma sunusunu masa üzerine kaydederek okuyunuz… Ne kadar çok okursanız okuma hızınızda o ölçüde artar…  HEPİNİZİ SEVİYORUM…  Öğretmeniniz Adil YILMAZ


"ADEM  Adem nasılsın?  İyiyim.  Adem dalda mısın?  Daldayım.  Adem o dalı kesme. Tamam mı?  Tamam kesmem.  Adem daldan dala atlama. Olur mu?  Olur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları