Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?"— Sunum transkripti:

1

2 Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?
- Açıl susam açıl…

3 Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?
- Saat 12 olduğunda her şey eski hâline dönecektir.

4 Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?
- Kel oğlum, keleş oğlum. Padişahın kızı kim, sen kim?

5 Aşağıdaki kişiler neler yaparak adlarını günümüze kadar yaşatabilmişlerdir?
Mustafa Kemal ATATÜRK Andersen Mevlânâ Mimar Sinan

6 MASAL NEDİR? Genellikle anonim olan, kuşaktan kuşağa anlatıla gelen, çoğunlukla insanların, olağanüstü yaratıkların veya tanrıların başından geçen, tamamen hayal ürünü olan olayların iç içe anlatıldığı sanat metinlerine masal denir.

7 BİR MASALDA HANGİ UNSURLAR BULUNUR?
Kahramanlar Yer Zaman Olay Örgüsü

8 MASALLARDA OLAY ÖRGÜSÜ NASIL OLUŞUR?
Aileden biri evden uzaklaşır. Uzaklaşan kahraman bir yasakla karşılaşır. Yasak çiğnenir. Kötü karakter kurbanıyla ilgili bilgi toplar. Kötü karakter kurbanını ele geçirmek için onu aldatmayı dener. Kurban aldanır. Kötü karakter aileden birine zarar verir. Kötülüğün haberi yayılır.

9 MASALLARDA OLAY ÖRGÜSÜ NASIL OLUŞUR?
Kötülüğü gidermek için ana kahraman ortaya çıkar. Kahraman büyülü bir yardımcı ya da nesne edinmesini sağlayan bir olayla karşılaşır. Büyülü nesne kahramana verilir. Kahraman ve saldırgan bir çatışma ile karşı karşıya gelir. Saldırgan yenik düşer ve kötülük giderilir. Saldırgan cezalandırılır, kahraman evlenir ve tahta çıkar.

10 MASALLARDA TEMA Masaldaki olayları birbirine bağlayan, metnin tümüne yansıyan duygu ve düşünceye “tema” denir. Temel çatışmalar temayı oluşturur. iyi kötü doğru yanlış haklı haksız güzel çirkin cimri cömert dürüst hilekar korkak cesur şanslı şanssız yardımcı saldırgan

11 MASALLARDA KİŞİLER Ne Keloğlan’dan imza alabilirsiniz ne de Kafdağı’na giden otobüs bulabilirsiniz. Gerçek dünyamıza cadı giremez. Anka Kuşu bir masal kuşudur. Evimizde kafeste besleyemeyiz. Masal kahramanları, günlük yaşamımızda ortaya çıkmayacak olağanüstü özellikler taşırlar.

12 MASALLARDA ZAMAN Bir varmış, bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Az gitmiş, uz gitmiş, altı ay bir güz gitmiş. Kırk gün kırk gece düğün yapmışlar. Masallardaki zaman ifadeleri saat ve takvimle ölçülemez. Belirsizdir, hayallerimiz kadar uzun veya kısadır.

13 Masallardaki mekânlar olağanüstü olayların geçtiği yerlerdir.
MASALLARDA MEKÂN Kafdağı’na ulaşırız ama tırmanamayız. Çünkü Kafdağı bir hayal dağıdır. Masalların en ünlü dağıdır. Bazı gerçek dağların adını bile bilmeyiz ama Kafdağı’nı masallarda duyanlar sanki bu dağa defalarca gitmiş gibidirler. Onun yüksekliği hepimizin hayallerindeki kadar yüksektir. Gerçek güzelliklerden bile daha güzeldir. Orada istediğiniz çiçeği tohuma gerek kalmadan hayal gücünüzle yetiştirebilirsiniz. Masallardaki mekânlar olağanüstü olayların geçtiği yerlerdir.

14 MASALLARIN DİL VE ANLATIM ÖZELLİKLERİ
Masallar tekerleme ile başlar ve biter. Öyküleyici, betimleyici ve fantastik anlatım özelliklerinden yararlanılır. Her şeyi bilen ve her şeye hakim olan ilahi bakış açısına sahip bir anlatıcı vardır. Dil, alıcıyı harekete geçirme, göndergesel, kanalı kontrol, heyecan bildirme ve sanatsal işlevlerde kullanılır. İnsanlara bilgi vermek amacı taşımadığı ve estetik bir kaygıyla oluşturulduğu için sanat metnidir.

15 Masallar Niçin Hep Mutlu Sonla Biter?
Masallar hayal ürünüdür. Bize çeşitli dersler verir. İyilik, doğruluk, cesaret gibi… Masallarda genellikle güzel ve mutlu sonlar vardır. Öyle ya, hayallerimizin kötü bitmesini hiçbir zaman istemeyiz değil mi?

16 MASAL TÜRÜNÜN TÜRK EDEBİYATINDAKİ TEMSİLCİLERİ
Anonim Billur Köşk Masalları

17 Keloğlan Masalları Anonim

18 Altın Işık Ziya GÖKALP

19 Türk Masalları Naki TEZEL

20 Açıl Sofram Açıl Evvel Zaman İçinde Eflatun Cem GÜNEY

21 Sevdalı Bulut Nazım HİKMET

22 Az Gittik Uz Gittik Pertev Naili BORATAV

23 MASAL TÜRÜNÜN DÜNYA EDEBİYATINDAKİ TEMSİLCİLERİ
Hint Masalları Beydaba

24 Bin Bir Gece Arap Masalları

25 Ezop Yunan Masalları

26 Grimm Kardeşler Alman Masalları

27 Pamuk Prenses Uyuyan Güzel İtalyan Masalları

28 Hans Cristian Andersen
İskandinav Masalları


"Okuduğunuz cümle hangi masalla ilgili olabilir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları