Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yönümü Buluyorum. Gökyüzünde ne yol tabelası, ne harita ne de size yardımcı olacak insanlar vardır. Peki bu uçak nasıl yolunu bulabiliyor dersiniz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yönümü Buluyorum. Gökyüzünde ne yol tabelası, ne harita ne de size yardımcı olacak insanlar vardır. Peki bu uçak nasıl yolunu bulabiliyor dersiniz?"— Sunum transkripti:

1 Yönümü Buluyorum

2 Gökyüzünde ne yol tabelası, ne harita ne de size yardımcı olacak insanlar vardır. Peki bu uçak nasıl yolunu bulabiliyor dersiniz?

3 Uçakların ve bizim yön bulmada kullandığımız araç PUSULA’dır. Uçakların ve bizim yön bulmada kullandığımız araç PUSULA’dır. Şimdi hangi yöne gideceğimi pusula yardımı ile öğrenebilirim.

4 Pusula ok yönünde her zaman KUZEY yönünü gösterir. Pusula ok yönünde her zaman KUZEY yönünü gösterir. Diğer yönleri hangileridir?

5

6 Ana yönler: Ana yönler:

7 Gideceğim yönü kaybettim. Yanımda pusulam da yok! Kayıp mı oldum ?!!

8 Endişelenmene gerek yok! Yanında pusula olmadan da yönünü bulabilirsin. Haritaya göre batıya gitmem gerekiyor. Batı ne tarafta ?

9 Güneş her gün DOĞU’dan doğar. Zaten bu yönün adı güneşin doğduğu yön olduğu için DOĞU olmuştur. Güneş’in doğduğu yön Doğu ise diğerlerini bulabilirsin değil mi? İyi ama şu an öğlen vakti olduğu için güneş nerden doğmuş bilemiyorum!

10 Kutup yıldızı ile de yönünü bulabilirsin. Kutup yıldızı her zaman KUZEY’dedir. Kutup yıldızı kuzeyde ise diğerlerini bulabilirsin değil mi? İyi ama şu an öğlen vakti olduğu için yıldızlar görünmüyor!

11 Taşların üzerindeki yosunlar, taşın KUZEY’e bakan yüzünde yetişir. Yosunlar kuzeyde ise diğeryönleri bulabilirsin değil mi? Çok güzel bir yöntem olduğu kesin ama şu an etrafımda hiç yosun yok ! KUZEY

12 Az önce öğlen olduğunu söylemiştin değil mi? Tamam sorununu çözdüm ! Güneş öğlen tam tepedeyken bir çubuk alıp, çubuğu döndürerek gölge uzunluklarını ölçelim. Tamam bir çubuk buldum, gölgelerin uzunluklarını ölçüyorum.

13 Evet en kısa gölgeyi buldum. Ben Batı’ya gidecektim. Demek mavi ok yönünde gideceğim… Teşekkürler  Gölgelerden en kısa olanı KUZEY yönünü gösterir. Yüzünü Kuzey’e dönersen, sırtın Güney, sol elin Batı, sağ elin Doğu olacaktır. BATI


"Yönümü Buluyorum. Gökyüzünde ne yol tabelası, ne harita ne de size yardımcı olacak insanlar vardır. Peki bu uçak nasıl yolunu bulabiliyor dersiniz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları