Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR."— Sunum transkripti:

1

2

3 YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR

4 A. YÖNLER  ANA YÖNLER  ARA YÖNLER  YÖNLERİN BULUNMASI

5 Güneş’in doğmasına ve batmasına göre değişmeyen noktalara “YÖN” denir. Yönler; bir yerin, bilinen başka bir yere göre nerede bulunduğunu anlamaya yarar. Yönler, ana yönler ve ara yönler olarak ikiye ayrılır.

6 ANA YÖNLER DOĞU KUZEY GÜNEY BATI Ana yönler 4 tanedirler. Sağımızı Güneş’in doğduğu yöne çevirip kollarımızı açtığımızda; sağımız DOĞU, solumuz BATI, önümüz KUZEY, arkamız GÜNEY yönündedir.

7 ARA YÖNLER KUZEY BATI KUZEY DOĞU GÜNEY BATI GÜNEY DOĞU Ara yönler ana yönlerin arasında kalan yönlerdir. Kuzey ile doğu arası KUZEYDOĞU, kuzey ile batı arası KUZEYBATI, güney ile doğu arası GÜNEYDOĞU, güney ile batı arası GÜNEYBATI adını alır.

8 YÖNLERİN BULUNMASI YÖNLER 3 ŞEKİLDE BULUNUR: GÜNEŞE GÖRE PUSULA İLE KUTUP YILDIZI İLE

9 Güneşin doğduğu yöne sağ kolumuzu, battığı yöne de sol kolumuzu uzatırız. Sağımız doğu, solumuz batı, önümüz kuzey, arkamız güney olur.

10 Gece-gündüz yönleri en doğru pusula ile buluruz. Pusulada bir ucu koyu, diğer ucu açık renkli gösterge vardır. Bu göstergeye ibre denir. Pusulayı düz bir yere koyduğumuzda ibrenin koyu ucu kuzey yönü gösterir ve buradan diğer yönleri buluruz.

11 Kutup yıldızı en parlak yıldızdır ve hep kuzeyde bulunur. Geceleri açık havada kutup yıldızına bakarak yönler bulunabilir.

12 B. OKULUMUZ  OKULUMUZUN YERİ  OKULUMUZUN ÇEVRESİ

13 Bir yerin kuşbakışı görünüşünün kağıt üzerine çizimine kroki denir. Kroki ölçüsüz bir çizimdir. Bize aradığımız yeri kolayca bulmamızda yardımcı olur. Krokide yönleri gösteren ok işaretlerini de koymalıyız.

14 OKULUMUZ FAHRETTİN KERİM GÖKAY CADDESİ BOĞAZİÇİ PASTANESİ MADO K U Z E Y G Ü N E Y DOĞU BATI

15 C. MAHALLEMİZ  EVİMİZİN YERİ  EVİMİZİN ÇEVRESİ  MAHALLENİN YÖNETİMİ

16 EVİM HANIMEFENDİ SOKAK KOCAMANSUR SOKAK HASATHASAT SOKAKSOKAK ECZANE MARKET MANAV ABİDE-İ HÜRRİYET CADDESİ

17 1. Aşağıdakilerden hangisi ana yön değildir? a. Doğub. Kuzeybatıc. Güney 2. Yönler nasıl bulunur? a. Öğretmene göre b. Öğrenciye göre c. Kutup Yıldızı’na göre 3. Pusula ne işe yarar? a. Doğuc. Güneyb. Kuzeybatı a. Öğretmene göre c. Kutup Yıldızı’na göre b. Öğrenciye göre a. Yönleri bulmaya b. Zamanı göstermeye c. Isı ölçmeye

18 ÜNİTENİN SONU

19 DOĞRU CEVAP

20

21

22 YENİDEN DENE!


"YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları