Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü."— Sunum transkripti:

1 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü

2 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Hazırlayan ve Sunan Ş.ÇINAR

3 KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü •Çıplak ses malzemesinin ilk evresi,elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. •Bu sesin saptanması için gereklidir. •Bir sesin saptanması yani depolanması için, çıplak durumdan elektrik enerjisi haline getirilmesi için mikrofon kullanılır. •Mikrofonlar ses titreşimlerini elektriksel işarete çeviren araçlardır. •Ses kaynağından çıkan titreşimler hava yolu ile mikrofonun içindeki diyaframa gelir. Bu diyaframdaki tel aracılığı ile elektriksel işarete dönüşür. Ses Dalgaları Ses Diyaframı BobinElektriksel Sinyaller

4 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü •Burada akustik enerji,ses dalgalarının hareketleri karşılığı olarak diyaframın titreşimi ile elektrik işaretlerine dönüşmektedir. •Mikrofonlar genellikle bu enerjinin hangi yoldan degiştiğine ve yönelme karakteristiğine bağlı olarak sınıflandırılır.

5 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Mikrofon çeşitleri şöyledir: 1-YAPILARINA GÖRE MİKROFONLAR a)Dinamik Mikrofon b)Kondansatör Mikrofon c)Elektrostatik Kondansatör Mikrofon Yapılarına göre mikrofon türlerine günümüzde yayıncılıkta kullanılmayan karbonlu (kömürlü)mikrofonlar ile kristal mikrofonlarda eklenebilir. Karbonlu mikrofonlar telefonlarda,kristal mikrofonlar da telsizlerde kullanılmaktadır.

6 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü 2-Yönelme karakteristiklerine göre mikrofonlar a)Dairesel-Yönsüz Mikrofon b)İki Yönlü-Sekizsel Mikrofon c)Tek Yönlü-Yüreksel Mikrofon d)Süper-Yüreksel Mikrofon

7 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü 1-YAPILARINA GÖRE MIKROFONLAR a) Dinamik (dynamic) Mikrofon: Şeritli mikrofon tiplerinden olup,manyetik alan içerisinde sesin meydana getirdiği titreşimlerin şeride çarpması ile elektriksel işaretlerin meydana gelmesini sağlarlar. Bu mikrofonlar radyo programcılığında en yaygın biçimde kullanılan mikrofon türlerindendir. Bu mikrofonların,dinamik hareketli bobinli mikrofon ile şeritli olmak üzere iki türü vardır. Bobinli mikrofonlarda diyaframın arkasında bir de bobinli tel bulunmaktadır. Bobin bir manyetik alan içerisinde asılıdır.

8 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü Diyafram titreşimi ile bobin de titresir ve manyetik alan içerisinde endüksiyon akımı elde edilir. Şeritli dinamik mikrofonda ise bobinin yerini şerit almıştır. Şerit manyetik alan içerisinde asılıdır. Gelen sesin şiddeti ile şerit öne arkaya doğru hareket ettiğinde küçük bir voltaj, elektrik enerjisi elde edilir. Şerit mikrofonların içerisine ayrıca bir transformatör yerleştirilmiştir.

9 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü b)Kondansatör (condenser) Mikrofon: Diyafram olarak iki plaka vardır. Ses titreşimleri bu levhalara geldikçe bu levhalar birbirine yakınlaşıp uzaklaşırlar ve böylece değişik titreşimler farklı sesler çıkarır. Mikrofonun içine yerleştirilen ön güç artırıcı (pre-amplifier) yardımı ile zayıf olan sinyaller güçlendirilir. Dinamik mikrofonlar daha az duyarlı, daha ucuzdur. Kondansatör mikrofonlar ise cok duyarlı ve pahalıdır.

10 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü c)Elektrostatik Kondansatör Mikrofon: Diyafram dışında herhangi bir voltaj kaynağına gereksinim duymayan bir mikrofon türüdür. Bu mikrofonlarda çok duyarlıdır.

11 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü 2- YÖNELME KARAKTERİSTİKLERİNE GÖRE MİKROFONLAR İstenmeyen sesleri önlemek için farklı mikrofon yönelme karakteristikleri ortaya çıkmıştır. Burada mikrofonların duyarlılığı aynı kalmakta,ancak duyarlılık açılarının fonksiyonları değişmektedir. Bu durum ise mikrofonların farklı yönelme karakteristiklerini ortaya çıkartmıştır. Yönelme özelliklerine karakteristiklerine göre mikrofonlar dairesel, iki yönlü, tek yönlü, sekizsel ve tabanca tipi olarak kümelendirilmektedir. Bu mikrofonların yönelme karakteristikleri farklı olduğu için kullanma yerleri ve işlevleri farklıdır.

12 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü A - Dairesel-Yönsüz Mikrofon: Bu tür mikrofon her yönde duyarlıdır. Buna basınçlı mikrofonda denir. Çünkü anında gelen hava basıncına karşı duyarlıdır. Her yönden gelen sese karşı duyarlılığı eşittir. Dairesel mikrofon türleri özellikle yuvarlak masa, özel yarışmalar, konuşma gibi program türlerinde kullanılır. Bu tür mikrofonlarda konuşmacı yada seslendirmeyi yapanların oturuş yada duruş biçimleri önemlidir. Seslerin mikrofona eşit olarak gelmesi gerekir.

13 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü B - İki Yönlü - Sekizsel Mikrofon: Bu tür mikrofonların iki yönüde çok duyarlıdır. Hava basıncını eğik olarak alırlar. Mikrofonun önü ve arkası sesi aynı anda ve yoğunlukta alır. Etki alanı 8 sayısına benzediğinden bu mikrofonlara sekizsel mikrofonlarda denir. Bu mikrofon türü özellikle karşılıklı konuşma sohbet türü programlarda çok kullanılmaktadır.

14 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü C - Tek Yönlü-Yüreksel Mikrofon (Uni-Directional-Cardioid Mic) : Bu tür mikrofonlar tek yönde duyarlıdır. Eksen etrafında 180 derecede duyarlıdır. Yönelme karakteristiği kalbe benzediği için bu mikrofon türleri yüreksel mikrofon olarak adlandırılır. Bu tür mikrofon programların niteliğine bağlı olarak en çok kullanılan mikrofon türleridir.

15 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü D - Süper-Yüreksel Mikrofon : Yüreksel mikrofonların daha güçlendirilerek elde edilen mikrofon türüdür. Tek yön çok daha kesin olarak yönlendirilmiştir. İstenmeyen sesler alınmaz.

16 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü E - Tele-Tabanca Mikrofon : Bu tür mikrofonlar yüreksel mikrofonun çok fazla sivriltilmiş, tek yönü duyarlaştırılmış türüdür. Uzaktan ses almanın gerektiği yerlerde kullanılır. Yönlendirildikleri noktada duyarlılıkları yüksektir.

17 Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü scınar.egm.gov.tr Slayt içindeki bilgiler değiştirilmemek kaydıyla dağıtımı serbesttir


"Ş. ÇINAR KAMERAMAN Radyo TV ve Foto-Film Şube Müdürlüğü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları