Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power"— Sunum transkripti:

1 “I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power
“I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power! I hope we don't have to wait until oil and coal run out before we tackle that.!” Thomas Edison, 1931

2 Türkiye’deki bir güneşçi hangi aşamalardan geçer?
= (1) İNKAR Türkiye güneş enerjisine destek vermiyor olamaz, asla inanmam (2) ÖFKE Önümüze binbir suni engel çıkardılar, bu ne rezalet (3) PAZARLIK Önce 600MW ile bir başlayalım, peki tamam kışın güneş ölçümü de yaparız (4) DEPRESYON Ben nereden girdim bu işe (5) KABULLENME Türkiye 2023 hedefi sadece 3.000MW Türkiye’deki bir güneşçi hangi aşamalardan geçer?

3 (1) Ateş Uğurel ne yapıyor?
SolarBaba | (TR -EN) - Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi platformu - facebook, twitter, e-posta, linkedin, google plus, web -70,000+ kişi ve şirket mevcut -uygulama&üretici şirketleri ve son kullanıcı arasında köprü -2013 yılı için birçok etkinlik planlanıyor(konferans+rehber) iRES | (TR-EN) -16+ yıllık deneyim, birçok uygulama -uluslararası çözüm ortakları -yeni yapılanma -30MW LÜY kapsamında proje, 120MW saha geliştirme (1) Ateş Uğurel ne yapıyor?

4 (2) Türkiye'de PV sektörünü hangi dernek temsil ediyor?
kuruluş ekim 2009, >100 üye kanun, yönetmelik ve tebliğler hakkında görüş bildirme tek güneş elektriği derneği b2b toplantıları, üyeler arası iletişim canadian solar, şişecam, polat enerji, borusan, siemens, sma.. eğitim-bilinçlendirme (hükümet-medya) kurucuları-misyonu belirsiz derneklere dikkat! | (2) Türkiye'de PV sektörünü hangi dernek temsil ediyor?

5 (3) 500kW altı lisanssız elektrik üretim yönetmeliği?
kanun = aktif yönetmelik= aktif uygulama esasları,tebliğler= aktif başvurular= başladı üst limit ->1MW+ (meclis onayını bekliyor, 2013 ocak) (3) 500kW altı lisanssız elektrik üretim yönetmeliği?

6 (4) Fazla elektrik üretimi ne demek? Satmam anlamlı mı?
bürokrasi(artık belediye onayı lazım) 100kW üstü ->OG bağlantısı = ek masraf normal elektrik fiyatı>0.133 USD/kWh? %100 öz tüketim modeli? güç 3 opsiyon (-sat , -tüket&sat, -tüket) yönetmelikteki eksikler, hatalar mevsimsel kullanımlar(yazlıklar?) fatura nasıl kesilecek? vergi indirimi? gelir vergisi? maliye? (4) Fazla elektrik üretimi ne demek? Satmam anlamlı mı?

7 (5) Öztüketim için karşıma çıkacak problemler?
tutarsız şirket ve teklifler maliyet altı teklifler, bilinmeyen panel ve uygulama şirketleri 100 kW limiti (AG->OG) yön ve statik olarak uygun olmayan çatılar teknik problemler(elektriksel ve mekanik) kat mülkiyeti yasası bürokrasi-dağıtım şirketi (5) Öztüketim için karşıma çıkacak problemler?

8 (6) Yerli üretim nedir? Mantıklı mı?
inverter ( USD/kWh) ayak sistemi ( USD/kWh) güneş paneli montajı ( USD/kWh) güneş hücresi üretimi ( USD/kWh) toplam= USD/kWh – hücresiz toplam= USD/kWh – yerli hücre ile ince film panel üretimi tüm teşviği alıyor mu? kontrol? kriterler? bürokrasi? neden sadece 5 yıl? %55 kriteri yabancı ortak bulunursa = evet dünya ticaret örgütü davaları (WTO) (6) Yerli üretim nedir? Mantıklı mı?

9 (7) CSP&CPV ve PV neden aynı kategoride?
sadece Türkiye'de minimum 50MW (CSP) CSP için farklı teşvik koşulları? PV ile lisans başvurusunda rakip doğal gaz+kömür ile hibrid kurulum(depolama) daha geniş alan ihtiyacı, soğutma için su güneş takip sistemi mecburi Türkiye'nin iklim koşulları uygun mu? (7) CSP&CPV ve PV neden aynı kategoride?

10 (8) 2013 sonuna kadar neden 600MW limit var?
güneş enerjisini kontrol etme isteği fosil yakıt lobisi (doğalgaz) nükleer enerji tutkusu trafo merkezlerinin kapasitesi yeterli değil? Türkiye'de yeterli arazi yok? daha ucuzlaması için bekleyelim? herşeyi ithal etmek zorunda kalırız, yurtdışına para gider? güneş enerjisi çok pahalı? (8) 2013 sonuna kadar neden 600MW limit var?

11 (9) Neden güneş enerjisi potansiyeli ölçümü yapıyorum?
2012 kışında 6 aylık ölçüm->yeni kanunda 1 yıl ölçüm YİNE zorunlu kontrol-eleme için fırsat simülasyon değerleri> ölçüm değerleri yerli üretim için zaman yaratma, panel üreticileri? çantacılara engel? 570 direk = 600MW!! dünyada ilk defa Türkiye'de veriler nasıl değerlendirilecek? ölçüm tebliği hatalı (cpv-csp gözardı edilmiş) proje alanı koordinatları lisans başvurusu önce MGM'ye veriliyor (kesinlikle gizli bilgi statüsünde, gizlilik sözleşmesi bile imzalanmıyor) (9) Neden güneş enerjisi potansiyeli ölçümü yapıyorum?

12 (10) Binlerce dönüm arazi aldım, ne olacak?
tarım ve orman alanları yasaklı TM uzaklığı? maksimum 5-10 km? altyapı? (su, sis, sel vs.) güvenlik özel mülkiyet(arazinin statüsü değiştiriliyor) şu anda büyük bir avantaj, bürokratik engellemelerden kurtuldular EPDK yatırımcıyı YANLIŞ yönlendirdi (10) Binlerce dönüm arazi aldım, ne olacak?

13 (11) (0.133-x) $/kWh'lık teşvik ve 10 sene yeterli mi? Gerekli mi?
49 yıllık lisans? aynı TM ve bölge için yarışma en düşük bedeli kabul eden kazanır (0.01 USD/kWh?) YEKDEM'den çıkma opsiyonu ve serbest piyasaya satış? amortisman = 10 sene? sonra ne olacak? anahtar teslim kurulum maliyetleri? tahminleri? 1.5 USD/Watt anahtar teslim|1.550kWh/kW ve üstü TEŞVİK istemiyoruz! (11) (0.133-x) $/kWh'lık teşvik ve 10 sene yeterli mi? Gerekli mi?

14 (12.A) Lisanssız güneş enerjisi yatırımlarımı nasıl finanse edeceğim?
exim-kredileri (japonya-çin-abd) özel banka ve fonlar (EBRD-IFC-TURSEFF) güneş paneli üreticileri %20-30 öz sermaye leasing süresi ortalama 5 yıl, yeterli değil risk sermayesi melek yatırımcılar yeni yatırımlar kapsamına alma(kdv muafiyeti) (12.A) Lisanssız güneş enerjisi yatırımlarımı nasıl finanse edeceğim?

15 77% 4-6 yıl arası bir süre beklentisi içinde
enerji verimliliği para kazancı olarak algılanmıyor enerji verimliliğini satmak daha zor (12.B) Türkiye'de güneş yatırımı için geri dönüş süresi kaç yıl olmalı?

16 (13.A) %100 Öztüketim, 1 Koyup 3 Alabilir miyim?
performans 1.500kWh/kW (c-Si) birim fiyat: 1.5 USD/Watt kurulu güç: 500kW yatırım bedeli: 750,000 USD elektrik fiyatı: USD/kWh + 3% zam/yıl işletme maliyeti: proje bedelinin %1 'i (yılda) veri kaybı: yılda %0.5 elektrik kesintisi&bakım:yılda 7 gün (98%) sigorta: 0.09 USD /Watt (13.A) %100 Öztüketim, 1 Koyup 3 Alabilir miyim?

17 (13.B) %100 öztüketim için IRR değerleri(finansal yatırımcı)
temel riskler nedir? kullanıcının yer değiştirmesi taksitleri ödemiyor, yasal haklar? müşterinin bilançosu, kredibilite uluslararası müşteriler x leasing, taksitle sistem satışı x elektrik satışı, taksitle sistem satışı taksitler performansa endeksli sigorta şirketleri kim olacak? a+ ürünler ve uygulama şirketleri (13.B) %100 öztüketim için IRR değerleri(finansal yatırımcı)

18 (14) Türkiye'de teklif alırken nelere dikkat etmeliyim?
yerel tecrübe, uluslararası çözüm ortakları varolan referanslar (lokal ve global) hem sektörel hem de sosyal bağlantılar 10,000 saat kuralı (outliers, goldwell) premium ürünler (beyaz liste) şirketin ana faaliyet alanı? geçmişi uyduruk verilere dikkat (2.000kWh/kW performans, 3 yıl amortisman) (14) Türkiye'de teklif alırken nelere dikkat etmeliyim?

19 (15) Solar 2.0 ne demek? proje->ürün yaratıcı uygulamalar
entegre çözümler sosyal kooperatifler+ppa+leasing bütünleşik reklam ve pazarlama faaliyetleri kW->kWh + enerji verimliliği otomasyon+sosyal medya+akıllı telefon... (15) Solar 2.0 ne demek?

20 (15.B) Solar 2.0

21 (15.C) Solar 2.0

22 (15.D) Solar 2.0

23 dinlediğiniz için teşekkürler..
Türkiye'de güneşin önündeki en büyük engel nedir?? -54% hükümeti ve mevcut mevzuatı sorumlu görüyor -33% proje finansını en büyük handikap olarak görüyor dinlediğiniz için teşekkürler..


"“I'd put my money on the sun and solar energy. What a source of power" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları