Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp nasıl kurulup nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp nasıl kurulup nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında."— Sunum transkripti:

1

2

3 Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp nasıl kurulup nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında nasıl karar verileceğini,  Maliyetlerin nasıl düşürülüp karlılığın nasıl yükseltilebileceğini,  Sistemlerin bir bütün olarak ele alınıp farklı disiplinlerden insanlarla nasıl birlikte çalışılacağını MERAK EDİYORSANIZ Bilgisayar Kullanmayı ve Matematiği SEVİYORSANIZ Siz Endüstri ve Sistem Mühendisi OLMALISINIZ...

4 Endüstri ve Sistem Mühendisi Kimdir ? Endüstri ve Sistem Mühendisi;  hızla gelişmekte olan teknolojiyi öğrenen kullanan geliştiren,  belirli maliyet ve zaman kısıtları içinde karmaşık sistemleri modelleyen,  bu tür sistemlerin iyileştirilmesini üretimini kontrolünü ve tasarımını yapan bir mühendistir.

5 Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır ? ÜRETİM Otomotiv, Elektrik-Elektronik, Beyaz Eşya, Gıda, İlaç, Tekstil ve aklınıza gelebilecek diğer tüm sanayi dallarında;  Üretim hatlarını, imalat süreçlerini ve stok kontrol sistemlerini tasarlar ve çalıştırırlar.  Üretim planları yaparlar.  Kalite kontrol ve güvence sistemlerini kurar ve çalıştırırlar.

6 ULAŞTIRMA  Havayollarında,  Havaalanı işlemlerinde,  Deniz taşımacılığında,  Liman işletmelerinde,  Demiryolu ve diğer kara yolu işlemlerinin planlanmasında çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

7 TAŞIMACILIK ve DAĞITIM (LOJİSTİK) Yurtiçi Kargo, UPS, DHL gibi posta hizmeti de veren kuruluşlar ve diğer tüm taşımacılık (Lojistik) kuruluşlarında;  Dağıtım ağlarını yönetirler,  En az maliyet ve en kısa sürede dağıtım için sistemler geliştirirler. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

8 TEDARİK ZİNCİRİ  Tedarik Zinciri yönetimi,  Tedarik zinciri ve satın alma süreçlerini takip etmek,  Gerekli süreç iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını yürütmek ve benzeri görevlerde yer alırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

9 BİLİŞİM ve OTOMASYON  Bilgi İşlem birimlerinin yönetimi,  Veri tabanı yönetimi,  Fabrika otomasyon sistemlerinin tasarımı,  Sistemlerin ve süreçlerin bilgisayarlarla kontrolü ve benzeri görevlerde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

10 SAĞLIK  Hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının yönetiminde,  Kapasite ve iş gücü planlamasında,  Maliyetlerin düşürülmesinde,  Kalitenin geliştirmesinde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

11 DANIŞMANLIK  SAP -  SAP - Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı danışmanlığı görevlerinde,  Finanstan bilişime pek çok konuda şirketlere destek veren Danışmanlık kuruluşlarında çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

12 FİNANS Bankalar, diğer finans kuruluşları ve çeşitli büyük şirketlerin finans birimlerinde  İş analisti,  Süreç geliştirme,  Operasyon,  Yönetici görevlerinde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

13  1996 yılında Yeditepe Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde Sistem Mühendisliği olarak kurulmuş,  2012 yılında adı Endüstri ve Sistem Mühendisliği olarak değiştirilmiştir.  İsim değişikliği bölümümüzce kapsanan çalışma ve eğitim alanlarını daha iyi temsil etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

14 Programımızın kapsadığı temel alanlar şunlardır:  Yöneylem Araştırması,  İstatistik ve Veri Analizi,  Üretim ve Stok Planlama,  Lojistik ve Tedarik Zinciri,  Benzetim ve Ağ Teorisi,  Maliyet Mühendisliği,  Kalite Kontrol,  Karar Analizi,  Sistem Mühendisliği yaklaşımları,  Sistem Dinamiği, Modellemesi ve Tasarımı,  Bilişim Sistemleri. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

15 Bölüme puanıyla öğrenci alınmaktadır. Bölüme MF4 puanıyla öğrenci alınmaktadır.  %100 burslu öğrenci kontenjanı 10  %50 burslu öğrenci kontenjanı 40  Burssuz öğrenci kontenjanı 20 Olmak üzere toplam kontenjan 70 öğrencidir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

16 Bölümümüz ulusal MÜDEK ulusal MÜDEK ve uluslararası EUR-ACE uluslararası EUR-ACE kuruluşları tarafından 2014 yılında ikinci kez akredite edilmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

17 Öğretim Üyelerimiz, 1996 yılından beri uluslararası bilimsel dergilerde ve toplantılarda 150 adet bilimsel yayın yapmıştır. Ayrıca,  ticari hava ve deniz lojistiği,  risk yönetimi,  afet lojistiği,  kentsel yerleşim,  sağlık servisi planlaması,  sanayi atıklarının çevresel etkileri ve benzeri alanlarda hem AB nezdinde hem de ulusal kurumların desteğinde projeler gerçekleştirmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

18 Çift Anadal / Yandal Programları  Çift anadal programı lisans öğrencilerinin başka bir bölümden ikinci bir diploma almalarına olanak tanıyan bir programdır.  Yandal programı ise yine öğrencilerin başka bir bölümden sertifika almasına imkan veren bir programdır.  Bölümümüz öğrencileri Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ndeki diğer bölümlerle çift anadal ve üniversite içindeki birçok bölümle yandal yapabilmektedirler.

19 MEZUNLARIMIZ;  Endüstri ve Sistem mühendisliğinin temel prensiplerini uygulayarak kendi profesyonel alanlarındaki problemleri çözebilecek,  Üretim ve hizmet sistemlerinin çözümleme tasarım uygulama ve verimliliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilecek,  Bilimsel araştırmalar yaparak Endüstri ve Sistem mühendisliği konusunda bilgi üretimine katkıda bulunabileceklerdir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

20 Mezunlarımızın Çalıştıkları Alanlar 650’ yi aşkın sayıdaki mezunlarımız ağırlıklı olarak şu alanlarda çalışmaktadırlar:  Tedarik Zinciri / Üretim / Planlama / Lojistik  Satış / Pazarlama  Bilişim Sistemleri  İş Geliştirme / Süreç Geliştirme  Bankacılık / Finans  Akademik / Araştırıcı  Diğer (Proje yönetimi, sağlık, sigorta, müşteri ilişkileri, insan kaynakları, danışmanlık vs..)

21 Mezunlarımızın Çalıştıkları Alanlara Göre Dağılımı

22 Mezunlarımızın Çalıştıkları Kuruluşlardan Bazıları  Vodafone  Lagrand  Netaş  Bosch  Turkcell  ABB  Otokar  Kariyer.net  Havelsan  Aygaz  İş Yatırım  DHL  Netsis  De Laval  Borusan  Yurtiçi Kargo  Honeywell  Yeditepe Üniv.  TEB  Ceva Lojistik  IBM  BÜ  Koçtaş  Ekol Lojistik  Koç Sistem  ODTÜ  Bimsa  MedicalPark Hastaneler  Teknosa  İTÜ  Pepsico  Areta Consulting  Gantek  Univ. Delf  HSBC  Yapı Kredi Bankası  Eczacıbaşı  TUBİTAK  Akbank  Johnson & Johnson  Petrol Ofisi  Indesit  Pegasus  Makina Takım End.  BP  Avea  Coca Cola  Garanti Teknoloji  Migros  Samsung  Enka  Procter & Gamble  Ashmore  Novartis  Finansbank  Toyoto Motor E  Arçelik  Oracle  Henkel  Ford Motor  Tofaş  Aselsan  Honda  Schaeffler Group  Şişecam  Roketsan  Renault  Alcatel-Lucent

23  Amazon, Seattle, WA, ABD  C1 Consulting, NJ, ABD  ABB Inc. Columbia, Missouri, ABD  Ashmore, Londra  Saint-Gobain Performance Plastics, Youngstown, OH, ABD  Cummins Inc. Indianapolis, ABD  Procter & Gamble, Köln, Almanya  Corrpro Corporation, Los Angeles, ABD  GW Medical Faculty Associates, Washington D.C., ABD  Ecole Centrale, Paris, Fransa  Schlumberger, Norveç Mezunlarımızın Yurtdışında Çalıştıkları Kuruluşlardan Bazıları

24 Mezunlarımızın Lisansüstü Çalışma Yaptıkları Alanlar Mezunlarımızın üçte birinden çoğu;  Endüstri Mühendisliği  Sistem ve Kontrol Mühendisliği  Mühendislik Yönetimi  Finans  Lojistik  Enerji  Bilişim Sistemleri gibi oldukça geniş bir yelpazedeki dallarda yüksek lisans yapmıştır.

25 Mezunlarımızın Lisansüstü Çalışma Yaptıkları Üniversiteler Mezunlarımız Lisansüstü çalışmaları için Türkiye’de;  Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ, Yeditepe Üniversitesi,... ABD’de  Stanford, UC Berkeley, University of Southern California, Columbia University, Harvard, RIT,... Avrupa’da ise;  Viyana Teknik Üniversitesi, Lund, Brune, Warwick, Swansea, Heriot-Watt, Darmstadt, Linköping, Ecole Centrale, Bologna,... gibi üniversiteleri tercih etmişlerdir.


"Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp nasıl kurulup nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları