Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp, nasıl kurulup, nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp, nasıl kurulup, nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında."— Sunum transkripti:

1

2 Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp, nasıl kurulup, nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında nasıl karar verileceğini,  Maliyetlerin nasıl düşürülüp karlılığın nasıl yükseltilebileceğini,  Sistemlerin bir bütün olarak ele alınıp, farklı disiplinlerden insanlarla nasıl birlikte çalışılacağını MERAK EDİYORSANIZ Bilgisayar Kullanmayı ve Matematiği SEVİYORSANIZ Siz Endüstri ve Sistem Mühendisi OLMALISINIZ...

3 Endüstri ve Sistem Mühendisi Kimdir ? Endüstri ve Sistem Mühendisi;  hızla gelişmekte olan teknolojiyi öğrenen, kullanan geliştiren,  belirli maliyet ve zaman kısıtları içinde karmaşık sistemleri modelleyen,  bu tür sistemlerin iyileştirilmesini üretimini kontrolünü ve tasarımını yapan bir mühendistir.

4 Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır ? ÜRETİM Otomotiv, Elektrik-Elektronik, Beyaz Eşya, Gıda, İlaç, Tekstil ve aklınıza gelebilecek diğer tüm sanayi dallarında;  Üretim hatlarını, imalat süreçlerini ve stok kontrol sistemlerini tasarlar ve çalıştırırlar.  Üretim planları yaparlar.  Kalite kontrol ve güvence sistemlerini kurar ve çalıştırırlar.

5 ULAŞTIRMA  Havayollarında,  Havaalanı işletmelerinde,  Deniz taşımacılığında,  Liman işletmelerinde,  Demiryolu ve diğer kara yolu işlemlerinin planlanmasında çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

6 TAŞIMACILIK ve DAĞITIM (LOJİSTİK) Yurtiçi Kargo, UPS, DHL gibi posta hizmeti de veren kuruluşlar ve diğer tüm taşımacılık (Lojistik) kuruluşlarında;  Dağıtım ağlarını yönetirler,  En az maliyet ve en kısa sürede dağıtım için sistemler geliştirirler. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

7 TEDARİK ZİNCİRİ  Tedarik Zinciri yönetimi,  Tedarik zinciri ve satın alma süreçlerini takip etmek,  Gerekli süreç iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını yürütmek ve benzeri görevlerde yer alırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

8 BİLİŞİM SİSTEMLERİ  Bilgi İşlem birimlerinin yönetimi,  Veri tabanı yönetimi, ve benzeri görevlerde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

9 SAĞLIK  Hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının yönetiminde,  Kapasite ve iş gücü planlamasında,  Maliyetlerin düşürülmesinde,  Kalitenin geliştirmesinde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

10 DANIŞMANLIK  SAP -  SAP - Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı danışmanlığı görevlerinde,  Finanstan bilişime pek çok konuda şirketlere destek veren danışmanlık kuruluşlarında çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

11 FİNANS Bankalar, diğer finans kuruluşları ve çeşitli büyük şirketlerin finans birimlerinde  İş analisti,  Süreç geliştirme,  Operasyon,  Yönetici görevlerinde çalışırlar. Endüstri ve Sistem Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

12  1996 yılında Yeditepe Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde Sistem Mühendisliği olarak kurulmuş,  2012 yılında adı Endüstri ve Sistem Mühendisliği olmuştur.  İsim değişikliği bölümümüzce kapsanan çalışma ve eğitim alanlarını daha iyi temsil etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

13 Bölümümüzde; Endüstri Mühendisliğinin temel alanları olan  Yöneylem Araştırması,İstatistik ve Veri Analizi, Üretim ve Stok Planlama, Lojistik ve Tedarik Zinciri, Benzetim ve Ağ Teorisi, Maliyet Mühendisliği, Kalite ve Proje Yönetiminine ilaveten  Bilişim ağırlıklı konular, ve  Sistem Mühendisliği yaklaşımları ve dinamik sistemler konularını da kapsanmaktadır. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

14 Bölüme puanıyla öğrenci alınmaktadır. Bölüme MF4 puanıyla öğrenci alınmaktadır.  %100 burslu öğrenci kontenjanı 8  %50 burslu öğrenci kontenjanı 35  Burssuz öğrenci kontenjanı 15 Olmak üzere toplam kontenjan 58 öğrencidir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

15 Bölümümüz ulusal MÜDEK ulusal MÜDEK ve uluslararası EUR-ACE uluslararası EUR-ACE kuruluşları tarafından akredite edilmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

16 Öğretim Üyelerimiz, 1996 yılından beri uluslararası bilimsel dergilerde ve toplantılarda 138 adet bilimsel yayın yapmıştır. Ayrıca,  ticari hava ve deniz lojistiği,  risk yönetimi,  afet lojistiği,  kentsel yerleşim,  sağlık servisi planlaması,  sanayi atıklarının çevresel etkileri ve benzeri alanlarda hem AB nezdinde hem de ulusal kurumların desteğinde projeler gerçekleştirmiştir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

17 Çift Anadal / Yandal Programları  Çift anadal programı lisans öğrencilerinin başka bir bölümden ikinci bir diploma almalarına olanak tanıyan bir programdır.  Yandal programı ise yine öğrencilerin başka bir bölümden sertifika almasına imkan veren bir programdır.  Bölümümüz öğrencileri Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ndeki diğer bölümlerle çift anadal ve üniversite içindeki birçok bölümle yandal yapabilmektedirler.

18 MEZUNLARIMIZ;  Endüstri ve Sistem mühendisliğinin temel prensiplerini uygulayarak kendi profesyonel alanlarındaki problemleri çözebilecek,  Üretim ve hizmet sistemlerinin çözümleme tasarım uygulama ve verimliliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilecek,  Bilimsel araştırmalar yaparak Endüstri ve Sistem mühendisliği konusunda bilgi üretimine katkıda bulunabileceklerdir. Yeditepe Üniversitesinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği

19 Mezunlarımızın Çalıştıkları Alanlar 500’ ü aşkın sayıdaki mezunlarımız ağırlıklı olarak şu alanlarda çalışmaktadırlar:  Üretim (Planlama Operasyon v.b.)  Lojistik /Tedarik Zinciri  Satış / Pazarlama  Bilişim Sistemleri  İş Geliştirme/Süreç Geliştirme  Bankacılık/Finans  Kontrol/Otomasyon  ERP/SAP  Diğer (Proje yönetimi, sağlık, sigorta, müşteri ilişkileri, insan kaynakları, danışmanlık vs..)

20 Mezunlarımızın Çalıştıkları Alanlara Göre Dağılımı

21  Oracle  Vodofone  Avea  IBM  Microsoft  Koç Sistem  Netaş  Huawei  DHL  Yurtiçi Kargo  Ekol Lojistik  Ceva Lojistik  Tofaş  Lagrand Mezunlarımızın Çalıştıkları Kuruluşlardan Bazıları  Renault  Procter & Gamble  Arçelik  Ford Motor  ABB  Aselsan  Roketsan  Makina Takım End.  Feniş  BP  Migros  Samsung  Borusan  Novartis  Coco-cola  Mercedes-Benz  Finansbank  TEB  İş Yatırım  YKB  HSBC  ING Bank  Citibank  İMKB  Akbank  Şişecam  TÜBİTAK  THY

22  Laboratory for Port Security at CAIT at Rutgers University, NJ, ABD  EBAY, California, ABD  STERIA, Fransa  ABB Inc. Columbia, Missouri, ABD  IAHE (International Association for Hydrogen Energy), ABD  Mitsubishi UFJ Securities International Plc, Londra  Cummins Inc. Indianapolis, ABD  American Axle & Manufacturing, Malvern, Ohio, ABD  Procter & Gamble, Köln, Almanya  Corrpro Corporation, Los Angeles, ABD  GW Medical Faculty Associates, Washington D.C., ABD  Ecole Centrale, Paris, Fransa  Schlumberger, Norveç Mezunlarımızın Yurtdışında Çalıştıkları Kuruluşlardan Bazıları

23 Mezunlarımızın Lisansüstü Çalışma Yaptıkları Alanlar Mezunlarımızın üçte birinden çoğu;  Endüstri Mühendisliği  Sistem ve Kontrol Mühendisliği  Mühendislik Yönetimi  Finans  Lojistik  Enerji  Bilişim Sistemleri gibi oldukça geniş bir yelpazedeki dallarda yüksek lisans yapmıştır.

24 Mezunlarımızın Lisansüstü Çalışma Yaptıkları Üniversiteler Mezunlarımız Lisansüstü çalışmaları için Türkiye’de;  Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ, Yeditepe Üniversitesi,... ABD’de  Stanford, UC Berkeley, University of Southern California, Columbia University, RIT,... Avrupa’da ise;  Viyana Teknik Üniversitesi, Lund, Brune, Warwick, Swansea, Heriot-Watt, Darmstadt, Linköping, Ecole Centrale, Bologna,... gibi üniversiteleri tercih etmişlerdir.


"Endüstri ve Sistem Mühendisi Olmaya Aday mısınız ?  Karmaşık sistemlerin nasıl tasarlanıp, nasıl kurulup, nasıl en iyi çalışacağını,  Belirsizlik altında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları