Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MESLEKLER Resimlerde gördüğünüz kişilerin mesleği nedir ? Hayatımızı nasıl kolaylaştırırlar?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MESLEKLER Resimlerde gördüğünüz kişilerin mesleği nedir ? Hayatımızı nasıl kolaylaştırırlar?"— Sunum transkripti:

1

2 MESLEKLER

3 Resimlerde gördüğünüz kişilerin mesleği nedir ? Hayatımızı nasıl kolaylaştırırlar?

4 Evet, bildiniz. Bu kişiler DOKTOR. Doktorlar, hastaları muayene ederler. Doktorlar, hastaları muayene ederler. Hastalara ilaç yazarlar. Hastalara ilaç yazarlar. Yaralarımızı iyileştirirler. Yaralarımızı iyileştirirler. Gerekiyorsa ameliyat yaparlar. Gerekiyorsa ameliyat yaparlar.

5 Resimde gördüğünüz meslek hangisi? Bu meslek olmasaydı ne gibi zorluklar yaşardık? Bu meslek olmasaydı ne gibi zorluklar yaşardık?

6 Bu meslek DİŞ DOKTORU. Diş veya diş etlerimizde rahatsızlık olduğunda diş doktoruna gideriz. Diş veya diş etlerimizde rahatsızlık olduğunda diş doktoruna gideriz. Diş doktorları, çürüyen dişlerimizi çekerler. Diş doktorları, çürüyen dişlerimizi çekerler. Ağrıyan dişlerimizi, çürük kısmı temizleyerek Ağrıyan dişlerimizi, çürük kısmı temizleyerek dolgu yaparlar. dolgu yaparlar. Dişleri kalmamış yaşlı insanlara takma diş yaparlar. Dişleri kalmamış yaşlı insanlara takma diş yaparlar. Dişlerimizin sağlıklı olması için her gün fırçalamayı unutmayalım. Dişlerimizin sağlıklı olması için her gün fırçalamayı unutmayalım.

7 Bu hangi meslektir? Sizce ne satıyor ?

8 Bu bir ECZACI. Eczacılar, ilaç satarlar. Eczacılar, ilaç satarlar. Hastalar, doktorların verdiği reçeteyi alıp eczaneye giderler. Hastalar, doktorların verdiği reçeteyi alıp eczaneye giderler. Eczacılar da reçetede yazılı ilaçları, hastaya verirler, nasıl kullanacaklarını da anlatırlar. Eczacılar da reçetede yazılı ilaçları, hastaya verirler, nasıl kullanacaklarını da anlatırlar.

9 Bu meslek hangisi ?

10 Bu bir TRAFİK POLİSİ Trafik polisleri, trafiği düzenler. Trafik polisleri, trafiği düzenler. Sürücülerin ve yayaların trafik kurallarına uymalarını sağlarlar. Sürücülerin ve yayaların trafik kurallarına uymalarını sağlarlar. Trafik kurallarına uymayanlara ceza keserler. Trafik kurallarına uymayanlara ceza keserler. TRAFİK POLİSLERİNİN İŞARETLERİNE UYMALIYIZ. TRAFİK POLİSLERİNİN İŞARETLERİNE UYMALIYIZ.

11 Sıra bu meslekte. Buldunuz mu ?

12 Eminim buldunuz. ÖĞRETMEN Öğretmenler, öğrencilere bilgiler öğretirler. Öğretmenler, öğrencilere bilgiler öğretirler. Öğrencilerini iyi, çalışkan, dürüst insanlar olmaları için eğitirler. Öğrencilerini iyi, çalışkan, dürüst insanlar olmaları için eğitirler. Öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler, büyüyünce diğer bir çok meslekte çalışırlar. Öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler, büyüyünce diğer bir çok meslekte çalışırlar. ÖĞRETMENİNİZİ HEP SEVİN, HER ZAMAN SAYGILI OLUN. ÖĞRETMENİNİZİ HEP SEVİN, HER ZAMAN SAYGILI OLUN.

13 Peki bu resimlerde hangi meslek anlatılıyor ? Burası ne salonu acaba ? Burası ne salonu acaba ?

14 Burası mahkeme salonu. Resimlerdeki meslek : AVUKAT Resimlerdeki meslek : AVUKAT Avukatlar, mahkemede bir suçla suçlanan insanları savunurlar. Avukatlar, mahkemede bir suçla suçlanan insanları savunurlar. Veya herhangi bir konuda hakkını arayan insanları mahkemede temsil ederler, onların haklarını almalarına yardım ederler. Veya herhangi bir konuda hakkını arayan insanları mahkemede temsil ederler, onların haklarını almalarına yardım ederler. Çevrenizde bir avukat varsa, ondan mesleği konusunda daha çok bilgi öğrenip sınıfta arkadaşlarınıza anlatın. Çevrenizde bir avukat varsa, ondan mesleği konusunda daha çok bilgi öğrenip sınıfta arkadaşlarınıza anlatın.

15 Hadi bunu da bilin. Hangi meslek ?

16 Bu bir YARGIÇ. Yargıçlar da mahkemelerde çalışır. Yargıçlar da mahkemelerde çalışır. Yargıçlar mahkeme başkanıdırlar. Yargıçlar mahkeme başkanıdırlar. Davaları dinlerler, avukatların savunmalarını dinlerler, tanıkları dinlerler, kanıtları incelerler. Davaları dinlerler, avukatların savunmalarını dinlerler, tanıkları dinlerler, kanıtları incelerler. Davanın sonunda da yasalara göre karar verirler. Davanın sonunda da yasalara göre karar verirler. Yargıcın elindeki sizce nedir ? Yargıcın elindeki sizce nedir ?

17 Bu mesleği kim biliyor ? Bu meslekte çalışanlar olmasaydı nasıl sorunlarla karşılaşırdık ? Bu meslekte çalışanlar olmasaydı nasıl sorunlarla karşılaşırdık ?

18 Bu, TEMİZLİK GÖREVLİSİ Temizlik görevlileri, sokaklarımızdaki çöpleri toplarlar. Temizlik görevlileri, sokaklarımızdaki çöpleri toplarlar. Sokaklarımızın, caddelerimizin temiz olmasını sağlarlar. Sokaklarımızın, caddelerimizin temiz olmasını sağlarlar. Temizlik görevlileri olmasaydı her taraf çöp içinde olurdu, pis olurdu, insanlar için de sağlıksız olurdu. Temizlik görevlileri olmasaydı her taraf çöp içinde olurdu, pis olurdu, insanlar için de sağlıksız olurdu. Temizlik görevlilerinin işi çok önemlidir. Temizlik görevlilerinin işi çok önemlidir. BİZ DE YERLERE ÇÖP ATMAYARAK ONLARA YARDIMCI OLALIM. ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM. BİZ DE YERLERE ÇÖP ATMAYARAK ONLARA YARDIMCI OLALIM. ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM.

19 Bu hangi meslek ? Bu adam ne yapıyor ?

20 Bu bir AYAKKABICI. Ayakkabıcı, ayakkabı yapıyor. Ayakkabıcı, ayakkabı yapıyor. Ayakkabıcılar da bizler için çeşitli ayakkabılar yaparlar. Ayakkabıcılar da bizler için çeşitli ayakkabılar yaparlar. Yazlık, kışlık ayakkabılar, botlar, çizmeler, terlikler yaparlar. Yazlık, kışlık ayakkabılar, botlar, çizmeler, terlikler yaparlar.

21 Bu mesleği de bildiniz değil mi?

22 Doğru bildiniz. Bu bir TERZİ. Terziler kıyafetler dikerler. Terziler kıyafetler dikerler. Bizler için elbiseler, etekler, ceketler, pantolonlar, gömlekler dikerler. Bizler için elbiseler, etekler, ceketler, pantolonlar, gömlekler dikerler. Terzilik, emek isteyen bir meslektir. Terzilik, emek isteyen bir meslektir.

23 Bu resimdeki mesleği bilen var mı ?

24 Bu bir İTFAİYECİ. İtfaiyeciler yangınları söndürürler. İtfaiyeciler yangınları söndürürler. Yangın çıkarsa itfaiyeye telefon ederiz. Onlarda itfaiye arabası ile gelip hortumlarıyla su sıkarak yangını söndürürler. Yangın çıkarsa itfaiyeye telefon ederiz. Onlarda itfaiye arabası ile gelip hortumlarıyla su sıkarak yangını söndürürler. Yanan bina da insanlar kaldıysa onları kurtarırlar. Yanan bina da insanlar kaldıysa onları kurtarırlar. PEKİ İTFAİYENİN TELEFON NUMARASINI HATIRLIYOR MUSUNUZ ? PEKİ İTFAİYENİN TELEFON NUMARASINI HATIRLIYOR MUSUNUZ ? 110 110 110

25 Bu hangi meslek ?

26 Evet AŞÇI. Aşçılar yemek yaparlar. Aşçılar yemek yaparlar. Otellerin, iş yerlerinin, lokantaların mutfaklarında çalışırlar. Otellerin, iş yerlerinin, lokantaların mutfaklarında çalışırlar. Nefis yemekler, tatlılar, pastalar yaparlar. Nefis yemekler, tatlılar, pastalar yaparlar.

27 Hadi bakalım bunu da bilin.Bu hangi meslek ?

28 Bu meslek BALIKÇILIK. Balıkçılar denizden balık yakalarlar. Balıkçılar denizden balık yakalarlar. Yakaladıkları balıklar, pazarlarda, marketlerde, balıkçılarda satılır. Yakaladıkları balıklar, pazarlarda, marketlerde, balıkçılarda satılır. Böylece biz de balık yiyerek zekamızı geliştiririz. Böylece biz de balık yiyerek zekamızı geliştiririz.

29 Bakalım bu mesleği kim bilecek ?

30 Bu meslek ÇİFTÇİLİK. Çiftçi tarlayı sürüyor. Çiftçi tarlayı sürüyor. Böylece toprağa yetiştireceği ürünün tohumlarını ekecek. Böylece toprağa yetiştireceği ürünün tohumlarını ekecek. Çiftçiler, sebzeler, meyveler yetiştirirler. Çiftçiler, sebzeler, meyveler yetiştirirler. Çiftçiler sayesinde yetişen sebzeleri, meyveleri alıp yiyerek biz de sağlıklı besleniriz. Çiftçiler sayesinde yetişen sebzeleri, meyveleri alıp yiyerek biz de sağlıklı besleniriz.

31 Bu mesleği kolayca bilirsiniz.

32 Evet, bu meslek FIRINCI. Fırıncılar ekmek pişirirler. Fırıncılar ekmek pişirirler. Çiftçilerin yetiştirdiği buğdaydan un yapılır. Çiftçilerin yetiştirdiği buğdaydan un yapılır. Un, fırınlara getirilir ve ekmek yapılır. Un, fırınlara getirilir ve ekmek yapılır. Fırıncılar, simit, poğaça, kek çeşitleri de yaparlar. Fırıncılar, simit, poğaça, kek çeşitleri de yaparlar.

33 Bu meslek hangisi ?

34 Bu meslek MANAV. Manavlar, sebze ve meyveler satarlar. Manavlar, sebze ve meyveler satarlar. Çiftçilerin yetiştirdiği sebze ve meyveler manavlara getirilir ve satılır. Çiftçilerin yetiştirdiği sebze ve meyveler manavlara getirilir ve satılır. Sağlıklı beslenmek için bol bol sebze ve meyve yiyelim. Sağlıklı beslenmek için bol bol sebze ve meyve yiyelim.

35 Bu mesleği buldunuz mu ?

36 Bu meslek KASAP. Kasaplar, et satarlar. Kasaplar, et satarlar. Etten yapılan pastırma, sucuk gibi ürünler de kasapta satılır. Etten yapılan pastırma, sucuk gibi ürünler de kasapta satılır.

37 Hadi bu mesleği de bilin.

38 Evet, bu GEMİ KAPTANI. Gemi kaptanları, bir deniz taşıtı olan gemileri kullanırlar. Gemi kaptanları, bir deniz taşıtı olan gemileri kullanırlar. Gemileri ile deniz yoluyla bir yerden başka bir yere yolcu veya yük taşırlar. Gemileri ile deniz yoluyla bir yerden başka bir yere yolcu veya yük taşırlar. Gemideki diğer çalışanlara yapacakları işleri söylerler. Gemideki diğer çalışanlara yapacakları işleri söylerler.

39 Bu hangi meslek ?

40 Bu bir PİLOT. Pilotlar, hava taşıtlarını kullanırlar. Pilotlar, hava taşıtlarını kullanırlar. Uçak ve helikopter kullanırlar. Uçak ve helikopter kullanırlar. Uçakları ile yolcu veya yükleri diğer taşıtlara göre daha kısa bir zamanda gidecekleri yerlere ulaştırırlar. Uçakları ile yolcu veya yükleri diğer taşıtlara göre daha kısa bir zamanda gidecekleri yerlere ulaştırırlar.

41 Bu meslek nedir?

42 Bu bir CANKURTARAN. Cankurtaranlar, plajlarda çalışırlar. Cankurtaranlar, plajlarda çalışırlar. Denizde yüzenlere bakarlar. Denizde yüzenlere bakarlar. Boğulma tehlikesi geçiren kişileri kurtarırlar. Boğulma tehlikesi geçiren kişileri kurtarırlar.

43 Sırada bu meslek var. Hangisi ?

44 Bu meslek : OTOMOBİL TAMİRCİSİ. Otomobil tamircisi, arabaların bozulan bölümlerini tamir ederler. Otomobil tamircisi, arabaların bozulan bölümlerini tamir ederler. Otomobillerin motor tamirini yaparlar, boyasını yaparlar, ezilen yerlerini düzeltirler. Otomobillerin motor tamirini yaparlar, boyasını yaparlar, ezilen yerlerini düzeltirler.


"MESLEKLER Resimlerde gördüğünüz kişilerin mesleği nedir ? Hayatımızı nasıl kolaylaştırırlar?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları