Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİNÇ BOZUKLUKLARI MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ DOKU VE ORGANLARDAN GELEN İLETİLERİ DEĞERLENDİREREK UYARILARI ALGILAR VE CEVAP VERİR. BU DURUM BİLİCİN AÇIK OLMASI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİNÇ BOZUKLUKLARI MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ DOKU VE ORGANLARDAN GELEN İLETİLERİ DEĞERLENDİREREK UYARILARI ALGILAR VE CEVAP VERİR. BU DURUM BİLİCİN AÇIK OLMASI."— Sunum transkripti:

1 BİLİNÇ BOZUKLUKLARI MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ DOKU VE ORGANLARDAN GELEN İLETİLERİ DEĞERLENDİREREK UYARILARI ALGILAR VE CEVAP VERİR. BU DURUM BİLİCİN AÇIK OLMASI İLE SAĞLANABİLİR. BAZI HASTALIKLAR MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİN UYARILMASINDA VE ALGILAMASINDA AKSAKLIK OLUŞTURABİLİR, YANİ BİLİNÇ BOZUKLUĞUNA SEBEP OLABİLİR. BU HASTALIKLAR ŞUNLARDIR:  AĞIR KAFA DARBELERİ  YÜKSEK ISI FARKLARI  AŞIRI HEYECAN  KAN BASINCINDAKİ ANİ DEĞİŞİKLİKLER  KAN ŞEKERİNİN ANİ DÜŞÜŞÜ  ŞEKER HASTALIĞI V.B. GİBİ

2 BİLİNÇ BOZUKLUĞU HAFİFTEN AĞIRA GİDEN KADEMELİ OLARAK SEYREDEN BİR DURUMDUR. BAYILMA KİŞİNİN İSTEMLİ HAREKETLERİNİ ORTADAN KALDIRAN ANCAK REFLEKSLERİNİN OLDUĞU BİLİNÇ BOZUKLUĞU DÜZEYİDİR. KİŞİ AĞRILI VE YÜKSEK SESLİ UYARANLARA CEVAP VERİR. BAYILAN KİŞİYİ; ÇEVREDEN GELEBİLECEK TEHLİKELERDEN KORUYARAK, SAKİN BİR YERE TAŞINMASINI SAĞLAMAK, ÇEVREDEN GELEBİLECEK TEHLİKELERDEN KORUYARAK, SAKİN BİR YERE TAŞINMASINI SAĞLAMAK, SESLİ VE DOKUNARAK UYARI VERMEK SESLİ VE DOKUNARAK UYARI VERMEK BACAKLARINI YUKARI KALDIRARAK KENDİNE GELMESİNİ BEKLEMEK GEREKİR. BACAKLARINI YUKARI KALDIRARAK KENDİNE GELMESİNİ BEKLEMEK GEREKİR.

3 KOMA (BİLİNÇ KAYBI) ÖZELLİKLE AĞRILI UYARANLAR REFLEKSLER İLE CEVAPLANDIRILIR. REFLEKSLERİN ORTADAN KALKMASI YANİ KİŞİLERİN AĞRILI UYARANLARA CEVAP VERMEMESİ KOMA VEYA BİLİNÇ KAYBI OLARAK ADLANDIRILIR. KOMADAKİ KİŞİ HİÇBİR ŞEKİLDE YARDIM İSTEYEMEZ BU NEDENLE DİKKAT EDİLMEZSE ÖLDÜĞÜ SANILABİLİR, DIŞARDAN GELEN TEHLİKELERE KARŞI SAVUNMASIZDIR, YUTMA ZORLUĞU ÇEKTİĞİNDEN HAVA YOLUNUN KAPANMASI İHTİMALİ VARDIR. KOMA NEDENLERİ:  ÖZELLİKLE KAFAYA ALINAN DARBELER SONUCU KAFA İÇİ KANAMALAR  KAN BASINCINDAKİ ANİ YÜKSELME  ALKOL VEYA UYUŞTURUCU MADDE ALIMI  KAN SEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ VEYA YÜKSEKLİĞİ  ZEHİRLENMELER V.B.

4 KOMADAKİ KİŞİYE YAKLAŞIM SESLİ VE AĞRILI UYARANLA BİLİNCİN KAPALI OLDUĞUNA KARAR VERİLMELİ KENDİ KENDİNE SOLUNUM YAPTIĞI GÖZLENMELİ NABIZ KONTROLÜ İLE KALBİN ÇALIŞTIĞI BELİRLENMELİ KOMA POZİSYONU VERİLMELİ TIBBİ YARDIM GELİNCEYE KADAR KOMA POZİSYONU KORUNMALI 3 – 5 DAKİKA ARALIKLARLA ‘ABC' KONTROLÜ

5 KOMA POZİSYONU 1. HANGİ TARAFA DÖNDÜRÜLECEKSE O TARAFA GEÇEREK DİZ ÇÖMÜLMELİ 2. KARŞI TARAFTAKİ KOLU GÖVDESİNİN ÜZERİNE KONULMALI 3. YAKIN TARAFINDAKİ KOLU GÖVDESİNİN ALTINA YERLEŞTİRİLMELİ 4. KARŞI TARAFTAKİ BACAĞI YAKIN BACAĞININ ÜZERİNE KONULMALI 5. BİR EL İLE KAZAZEDENİN KARŞI OMZUNDAN DİĞER EL İLE DE KARŞI KALÇASINDAN KAVRAYARAK YAVAŞÇA KENDİNE DOĞRU ÇEVİRMELİ 6. YAN YATAR POZİSYONDA İKEN ÜSTTEKİ BACAĞINI KALÇA VE DİZDEN BÜKEREK ÖNE DOĞRU DESTEK YAPMALI 7. ÜSTEKİ KOLU ÖNE GETİREREK ELİNİ KAZAZEDENİN YANAĞININ ALTINA YERLEŞTİRMELİ 8. ALTTAKİ KOL ARKAYA DOĞRU ÇIKARILARAK DESTEK YAPILMALI 9. BAŞI HAFİFÇE ARKAYA DOĞRU EĞİLMELİ

6

7 HAVALE GENELLİKLE 6 AY - 5 YAS ARASINDAKİ ÇOCUKLARDA ANİ ATEŞ YÜKSELMESİ İLE OLUŞAN BAYILMALARDIR. SOLUNUM DURMASI, KASILMALAR, İDRAR KAÇIRMA GÖRÜLEBİLİR. HAVALELER 15 DAKİKA KADAR SÜREBİLİR. ÇOCUKTA ATEŞ YÜKSELMESİ VARSA; HEMEN ELBİSELERİ ÇIKARILIR. ATEŞ DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILIR. MÜMKÜNSE ILIK DUŞ ALDIRILIR. KUSMA OLASILIĞINA KARŞI YAN YATIRILIR. EN UYGUNU KOMA POZİSYONU ALDIRMAKTIR.

8 SARA (EPİLEPSİ) BEYİNDEKİ BİR ODAKTAN ÇIKAN ELEKTRİK UYARILARI SONUCU OLUŞAN BİR HASTALIKTIR. NÖBET SIRASINDA KİŞİ OLDUĞU YERE DÜŞER, İSTEMSİZ HAREKETLER YAPAR, SALYASI AKAR, SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ VARDIR, İDRAR VE GAİTA KAÇIRMASI OLABİLİR. SARA NÖBETİ GEÇİREN BİR HASTADA; İSTEMSİZ HAREKETLERİ SIRASINDA KENDİNE ZARAR VERMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÇEVREDEKİ KESİCİ, YARALAYICI CİSİMLER UZAKLAŞTIRILMALI DİLİNİ ISIRMASINI ENGELLEMEK İÇİN DİŞLERİ ARASINA MENDİL VS. GİBİ YUMUŞAK CİSİMLER KONULMALI HAREKETLERİNE ENGEL OLMAYA, AĞZINI AÇMAYA ÇALIŞILMAMALI KENDİNE GELMESİ BEKLENMELİDİR.

9 KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLĞÜ (HİPOGLİSEMİ) KAN SEKERİNİN NORMAL SAYILAN SINIRIN ALTINA İNMESİNE HİPOGLİSEMİ DENİR. BİRÇOK İNSAN TARAFINDAN ÖYLE SANILSA DA SIK RASTLANAN BİR OLAY DEĞİLDİR VE DAHA ÇOK ENSÜLİN VEYA AĞIZDAN SEKER DÜŞÜRÜCÜ İLAÇ ALANLARDA GÖRÜLÜR. ÇOK FAZLA ENSÜLİN VEYA AĞIZDAN ALINAN SEKER DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLARDAN, AZ YEMEKTEN VEYA FAZLA HAREKETTEN OLABİLİR. ŞEKER HASTASI OLMAYANLARDA HİPOGLİSEMİ BAZI URLAR VEYA AÇ KARNINA ALINAN ALKOLDEN KAYNAKLANABİLİR. KAN SEKERİNİN ANİDEN DÜŞTÜĞÜ DURUMLARDA EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER ŞUNLARDIR: HALSİZLİK, TİTREME, BAS DÖNMESİ, SOĞUK TERLEME, CİLDİN KÜL RENGİ VEYA SOLUK OLMASI, SİNİRLİLİK, AÇLIK HİSSİ, BULANIK GÖRME, YÜRÜMEDE ZORLUK, ELLER VE AYAKLARDA KARINCALANMA BİLİNÇ KAYBI. KAN SEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ YAVAŞ VE UZUN ZAMANDA OLURSA İSTEMSİZ KASILMALAR VE FELÇLERE NEDEN OLABİLİR. AĞIZDAN VERİLECEK 3-4 KESME SEKERİ VEYA SEKERLİ SU İÇİRİLMESİ KAN SEKERİNİ NORMAL DEĞERLERE ÇIKARACAKTIR.

10 GÖĞÜS AĞRISI Göğüste kuvvetli ağrının nedenleri 1. Kalp krizi 2. Angina Pektoris(Kalp Sıkışması) 3. Pulmoner Emboli 4. Yemek Borusu Kaynaklı 5. Akciğer Enfeksiyonları 6. Kas İskelet Sistemine Bağlı ağrılar 7. Karın İçi Olaylar

11 GÖĞÜS AĞRISINDA İLKYARDIM Kişi sakinleştirilmelidir. Kişi sakinleştirilmelidir. ABC yönünden takip edilmeli, solunum zorluğu varsa yarı oturur vaziyette sırt üstü yatırılmalıdır. ABC yönünden takip edilmeli, solunum zorluğu varsa yarı oturur vaziyette sırt üstü yatırılmalıdır. Solunum ve dolaşım durması varsa Temel Yaşam Desteği (Suni Solunum+Dış Kalp Masajı) uygulanmalıdır. Solunum ve dolaşım durması varsa Temel Yaşam Desteği (Suni Solunum+Dış Kalp Masajı) uygulanmalıdır. En Kısa zamanda tıbbi yardıma ulaştırılmalıdır. En Kısa zamanda tıbbi yardıma ulaştırılmalıdır.


"BİLİNÇ BOZUKLUKLARI MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ DOKU VE ORGANLARDAN GELEN İLETİLERİ DEĞERLENDİREREK UYARILARI ALGILAR VE CEVAP VERİR. BU DURUM BİLİCİN AÇIK OLMASI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları