Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T. C. ANKARA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Şube Müdürlüğü www

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T. C. ANKARA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Şube Müdürlüğü www"— Sunum transkripti:

1 T. C. ANKARA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Şube Müdürlüğü www
T. C. ANKARA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Şube Müdürlüğü

2 AMAÇ Bilinç bozukluğu, kan şekeri düşmesi ve göğüs ağrısı olan hastaya/yaralıya yaklaşım konularında bilgi, tutum ve beceri kazandırmak.

3 HEDEFLER-1 Bilinç bozukluğu ve bilinç kaybının ne olduğunu söyleyebilme, Bilinç kaybı nedenlerini sayabilme, Bilinç bozukluğu belirtilerini söyleyebilme, Bilinç bozukluğu durumunda ilk yardımı söyleyebilme, Bilinci kapalı olan kişiye koma pozisyonu verebilme,

4 HEDEFLER-2 Havalenin ne olduğunu söyleyebilme,
Havale nedenlerini sayabilme, Nedenlerine göre havale çeşitlerini söyleyebilme, Ateş nedeni ile havale geçiren bir kişiye neler yapılacağını söyleyebilme

5 HEDEFLER-3 Sara krizini tanımlayabilme,
Sara krizinin belirtileri sayabilme, Sara krizinde ilk yardımın nasıl olacağını söyleyebilme,

6 HEDEFLER-4 Kan şekeri düşmesinin tanımını söyleyebilmeli,
Kan şekeri düşmesinin nedenlerinin söyleyebilme, Kan şekeri düşmesinin belirtilerinin sayabilme, Kan şekeri düşmesinde yapılacak ilk yardım girişimlerini söyleyebilme,

7 HEDEFLER-5 Göğüste kuvvetli ağrı nedenlerini açıklayabilme,
Göğüste kuvvetli ağrı belirtilerini söyleyebilme, Göğüste kuvvetli ağrı durumunda yapacaklarını sayabilme, Göğüste kuvvetli ağrı durumunda yarı oturur pozisyonu verebilme.

8 Bilinç Bozukluğu/Bilinç Kaybı
Beynin normal faaliyetlerindeki bir aksama nedeni ile uyku halinden başlayarak (bilinç bozukluğu) hiçbir uyarıya cevap vermeme hâline kadar giden (bilinç kaybı) bilincin kısmen ya da tamamen kaybolması hâlidir.

9 Koma: Bayılma (Senkop):
Yutkunma ve öksürük gibi reflekslerin ve dışarıdan gelen uyarılara karşı tepkinin azalması ya da yok olması ile ortaya çıkan uzun süreli bilinç kaybıdır. Kısa süreli, yüzeysel ve geçici bilinç kaybıdır. Beyne giden kan akışının azalması sonucu oluşur.

10 Bayılma Nedenleri Korku, aşırı heyecan, Sıcak, yorgunluk,
Kapalı ortam, kirli hava, Aniden ayağa kalkma, Kan şekerinin düşmesi, Şiddetli enfeksiyonlar.

11 Koma Nedenleri Düşme veya şiddetli darbe, Özellikle kafa travmaları,
Zehirlenmeler, Aşırı alkol, uyuşturucu kullanımı, Şeker hastalığı, Karaciğer hastalıkları, Havale gibi ateşli hastalıklar.

12 Bayılma (Senkop) Belirtileri
Baş dönmesi, baygınlık, yere düşme, Bacaklarda uyuşma, Bilinçte bulanıklık, Yüzde solgunluk, Üşüme, terleme, Hızlı ve zayıf nabız.

13 Koma Belirtileri Yutkunma, öksürük gibi tepkilerin kaybolması,
Sesli ve ağrılı dürtülere tepki olmaması, İdrar ve gaita kaçırma.

14 Bilinç Bozukluğu Durumunda İlk Yardım-1
Kişi, başının döneceğini hissederse; Sırtüstü yatırılır, ayakları 30 cm kaldırılır. Sıkan giysiler gevşetilir. Kendini iyi hissedinceye kadar dinlenmesi sağlanır.

15 Bilinç Bozukluğu Durumunda İlk Yardım-2
Eğer kişi bayıldıysa; Sırt üstü yatırılarak ayakları 30 cm kaldırılır. Solunum yolu açıklığı kontrol edilir ve açıklığın korunması sağlanır. Sıkan giysiler gevşetilir. Kusma varsa yan pozisyonda tutulur. Solunum kontrol edilir. Etraftaki meraklılar uzaklaştırılır.

16 Bilinç Bozukluğu Durumunda İlk Yardım-3
Bilinç kapalı ise;  Hastanın/yaralının yaşam bulguları değerlendirilir (ABC). Hastaya/yaralıya koma pozisyonu verilir. Yardım çağrılır (112). Sık sık solunum ve yaşam bulguları kontrol edilir. Yardım gelinceye kadar yanında beklenir.

17 Koma Pozisyonu-1 Sesli veya omuzdan hafif sarsarak uyarı verilerek bilinç kontrol edilir. Sıkan giysiler gevşetilir. Ağız içinde yabancı cisim olup olmadığı kontrol edilir. Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum kontrol edilir.

18 Koma Pozisyonu-2 Hastanın/yaralının döndürüleceği tarafa diz çökülür.
Hastanın/yaralının karşı tarafta kalan kolu karnının üzerine konur. Karşı taraftaki bacağı dik açı yapacak şekilde kıvrılır. İlk yardımcıya yakın kolu, baş hizasında omuzdan yukarı uzatılır.

19 Koma Pozisyonu-3 Karşı taraf omuz ve kalçasından tutularak bir hamlede çevrilir. Başı, uzatılan kolun üzerine yan pozisyonda hafif öne eğik konur. Karın üzerindeki eli yüzünün altına konur. Üstteki bacak, kalça ve dizden bükülerek öne doğru destek yapılır.

20 Koma Pozisyonu-4 Alttaki bacak, hafif dizden bükülerek arkaya destek yapılır.  Tıbbi yardım (112) gelinceye kadar bu pozisyonda tutulur. 3-5 dakika ara ile solunum ve yaşam bulguları kontrol edilir.

21 Havale Nedir? Sinir sisteminin merkezindeki bir tahriş (irritasyon) yüzünden beyinde meydana gelen elektriksel boşalmalar sonucu oluşur. Vücudun adale yapısında kontrol edilemeyen kasılmalar olur.

22 Havale Nedenleri Nelerdir?
Kafa travmasına bağlı beyin yaralanmaları, Beyin enfeksiyonları, Yüksek ateş, Bazı hastalıklar.

23 Nedenlerine Göre Havale Çeşitleri
Ateş nedeniyle oluşan havaleler, Sara krizi (Epilepsi).

24 Ateş Nedeniyle Oluşan Havale
Herhangi bir ateşli hastalık sonucu vücut sıcaklığının 38°C’nin üstüne çıkmasıyla oluşur. Genellikle 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır.

25 Ateş Nedeniyle Oluşan Havalede İlk Yardım
Öncelikle hasta ıslak havlu ya da çarşafa sarılır. Ateş, bu yöntemle düşmüyorsa hasta oda sıcaklığında bir küvete sokulur. Tıbbi yardım istenir (112).

26 Sara Krizi (Epilepsi) Nedir?
Kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin zedelenmesi oluşan kişilerde gelişir.

27 Sara Krizini Davet Eden Bazı Durumlar
Uzun süreli açlık, Uykusuzluk, Aşırı yorgunluk, Kullanılan ilaçların hekim izni dışında kesilmesi ya da değiştirilmesi, Hormonal değişiklikler sara krizinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

28 Bazı durumlarda sara krizi, madde bağımlılarının geçirdiği madde yoksunluk krizi ile karıştırılabilir.

29 Sara Krizinin Belirtileri-1
Hastada sonradan oluşan ve ön haberci denilen normalde olmayan kokuları alma, adale kasılmaları gibi ön belirtiler oluşur. Bazen hasta bağırır, şiddetli ve ani bir şekilde bilincini kaybederek yere yığılır.

30 Sara Krizinin Belirtileri-2
Yoğun ve genel adale kasılmaları görülebilir saniye kadar nefesi kesilebilir. Dokularda ve yüzde morarma gözlenir. Ardından kısa ve genel adale kasılması, sesli nefes alma, aşırı tükürük salgılanması, altına kaçırma görülebilir.

31 Sara Krizinin Belirtileri-3
Hasta dilini ısırabilir, başını yere çarpıp yaralayabilir, aşırı kontrolsüz hareketler gözlenir. Son aşamada hasta uyanır, şaşkındır, nerede olduğundan habersiz, uykulu hâli vardır.

32 Sara Krizinde İlk Yardım-1
Olay yerinde güvenlik önlemleri alınır. Kriz, kendi sürecini tamamlamaya bırakılır. Hasta bağlanmaya çalışılmaz. Kilitlenmiş çene açılmaya çalışılmaz.

33 Sara Krizinde İlk Yardım-2
Yabancı herhangi bir madde kullanılmaz, koklatılmaz ya da ağızdan herhangi bir yiyecek içecek verilmez. Kendisini yaralamamasına dikkat edilir. Başını çarpmasını engellemek için başın altına yumuşak bir malzeme konur.

34 Sara Krizinde İlk Yardım-3
Yaralanmaya neden olabilecek gereçler etraftan kaldırılır. Sıkan giysiler gevşetilir. Kusmaya karşı tedbirli olunur. Düşme sonucu yaralanma varsa gerekli işlemler yapılır. Tıbbi yardım istenir (112).

35 Kan Şekeri Düşüklüğü Nedir?
Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan belirtilerdir.

36 Kan Şekeri Düşmesinin Nedenleri
Şeker hastalığının tedavisine bağlı, Uzun egzersizler sonrası, Uzun süre aç kalma, Barsak ameliyatı geçirenlerde yemek sonrası.

37 Kan şekeri aniden düştüğünde ;
Korku, Terleme, Hızlı nabız, Titreme, Aniden acıkma, Yorgunluk , Bulantı.

38 Kan şekeri düşüklüğü yavaş ve uzun sürede oluşursa;
Konuşma güçlüğü Kafa karışıklığı, Sarsıntı ve şuur kaybı. Baş ağrısı, Görme bozukluğu, Uyuşukluk, Zayıflık,

39 Kan Şekeri Düşmesinde İlk Yardım-1
Hastanın ABC’si değerlendirilir. A. Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi, B. Solunumun değerlendirilmesi (Bak-Dinle-Hisset), C. Dolaşımın değerlendirilmesi (canlılık belirtilerini gözle).

40 Kan Şekeri Düşmesinde İlk Yardım-2
Hastanın bilinci yerinde ve kusmuyorsa ağızdan şeker, şekerli içecekler verilir. dakikada belirtiler geçmiyorsa sağlık kuruluşuna gitmesi için yardım çağırılır. Hastanın bilinci yerinde değilse koma pozisyonu verilerek tıbbi yardım çağırılır (112).

41 GÖĞÜS AĞRISI Nedenleri: Kalp spazmı Kalp krizi
Her ikisi de kalp kasının belli bir yerine gönderilen kanın azalması sonucu oluşur.

42 Kalp Spazmı (Angina Pektoris) Belirtileri-1
Sıkıntı veya nefes darlığı olur. Ağrı hissi; genellikle göğüs ortasında başlar, kollara, boyuna, sırta ve çeneye doğru ilerler. Sıklıkla fiziksel hareket, fiziksel zorlanma, heyecan, üzüntü ya da fazla yemek yeme sonucu ortaya çıkar.

43 Kalp Spazmı (Angina Pektoris) Belirtileri-2
Kısa sürelidir. Ağrı yaklaşık 5-10 dakika kadar sürer. Ağrı, istirahat ile durur. İstirahat halindeyken görülmesi ciddi bir durumu gösterir. Nefes alıp vermekle ağrının şekli ve şiddeti değişmez.

44 Kalp Krizi (Miyokart Enfarktüsü) Belirtileri-1
Hasta ciddi bir ölüm korkusu ve yoğun sıkıntı hisseder. Terleme, mide bulantısı, kusma gibi bulgular görülür. Ağrı; göğüs ya da mide boşluğunun herhangi bir yerinde, sıklıkla kravat bölgesinde görülür. Omuzlara, boyuna, çeneye ve sol kola yayılır.

45 Kalp Krizi (Miyokart Enfarktüsü) Belirtileri-2
Süre ve yoğunluk olarak kalp spazmı ağrısına benzemekle birlikte daha şiddetli ve uzun sürelidir. En çok hazımsızlık, gaz sancısı veya kas ağrısı şeklinde belirti verir ve bu nedenle bu tür rahatsızlıklarla karıştırılır Nefes alıp vermekle ağrının şekli ve şiddeti değişmez.

46 Göğüs Ağrısında İlk Yardım-1
Hastanın yaşamsal bulguları kontrol edilir (ABC). Hasta hemen dinlenmeye alınır, sakinleştirilir. Yarı oturur pozisyon verilir.

47 Göğüs Ağrısında İlk Yardım-1
Kullandığı ilaçları varsa almasına yardım edilir. Yardım istenerek (112) sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır. Yol boyunca yaşam bulguları izlenir.

48


"T. C. ANKARA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Şube Müdürlüğü www" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları