Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pablo PiSaCCo www.hayalkatibi.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pablo PiSaCCo www.hayalkatibi.com."— Sunum transkripti:

1 Pablo PiSaCCo

2 Picasso 25 Ekim 1881'de Malaga, İspanya'da doğdu
Picasso 25 Ekim 1881'de Malaga, İspanya'da doğdu.(İsmini,annesi rüyasında görmüştür) Babası bir ressam ve resim öğretmeniydi. Küçük yaşta resim yapmaya babası tarafından yönlendirildi. Resim yeteneği kısa sürede keşfedildi. 1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girdi yılından itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başladı. Desenleri İspanyol bir dergi olan Juventut'ta yayımlandı. HAYATI

3 1900'de ilk kez Paris'e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre para içinde yaşadı. Picasso yaklaşık arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının  resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Sanatçının bu dönemi 'Mavi Dönem' olarak tanımlanır.

4 Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır
Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

5 Picasso’nun Eserleri

6 Bilim ve Sevecenlik (1895)

7

8 Çıplak Ayaklı Kız (1895)

9

10

11 Pepa Teyzenin Portresi (1896)

12

13 İlk Komünyon (1896)

14

15 Casagemas Tabutta (1901)

16

17 Van Gogh Eseri

18

19

20 İsim Soyisim 10/D 1234 Hazırlayan ve Sunan


"Pablo PiSaCCo www.hayalkatibi.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları