Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PRAG ‘ dan esintiler PRAG SAAT KULESİ ( Lütfen sesi açınız )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PRAG ‘ dan esintiler PRAG SAAT KULESİ ( Lütfen sesi açınız )"— Sunum transkripti:

1 PRAG ‘ dan esintiler PRAG SAAT KULESİ ( Lütfen sesi açınız )

2 Prag’ta, Eski Şehir Meydanı’nda, yani şehrin tam kalbindedir Saat Kulesi. Bu meydan bir çok kişiyi geçmişin izlerinde bir yolculuğa çıkarır.

3 İşte bu meydandaki meşhur saati, 15.yy sonlarında Charles Üniversitesi’nde profesör olan Hunuş Usta yapmıştır. Amacı, Kutna Hora şehrindeki Kemikli Kilise’de olduğu gibi insanlara bir mesaj vermektir. “Herkes bir gün geldiği yere geri dönecek yani elbet bir gün toprakla özleşip ölecek!”

4 Saati yapar yapmaz dünyanın en önemli adamı haline gelir. Kral’dan daha fazla adı duyulmaya başlar çünkü, Avrupa’nın her yerinden insanlar Prag’a sadece ve sadece saati görmeye gelir. Zamanla Hunuş Usta’ya başka ülkelerden de teklifler gelir, fakat Hunuş usta bu teklifleri reddeder. Nihayet bu teklifler Kral’ın kulağına kadar gider.

5 Kral, Hunuş Usta’nın saati başka bir yere de yapmasını önlemek için onun gözlerine mil çektirir. Kör olan Hunuş Usta da kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder.

6 Asıl amacı saati bozmaktır, saati bozarak intikamını alır. Saati 50 yıl kadar çalıştıramazlar, daha sonra başka bir saat ustası onarır.

7 Hunuş Usta’nın saati, Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. Saatin dış tarafındaki rakamlar İbranice’dir. Bu Babil saatini göstermektedir.

8 Hunuş Usta, (saati Eski Şehir Meydanı’na yaptığından, meydanın bir paraleli de Yahudi mahallesi olduğundan) Yahudilerin nüfusunun fazla olduğu bir bölgede onları ezmemiş, onlara da bir jest yapmış ve Babil saatini de kendi saatine eklemiştir.

9 Saatin etrafında 4 tane kukla vardır. Bu kuklalar insanlara neleri yapmamaları gerektiğini anlatır. Soldan en baştaki, elindeki aynayla kendine bakar; “kendini beğenmişliği” sembolize eder.

10 Onun yanındaki kukla, elinde altın torbası olan bir Yahudi’dir; “cimriliği” sembolize eder. Bir yandaki kukla ise iskelettir; “yaşama karşı isteksizliği” anlatır.

11

12 Sonuncu kukla, elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan ve Türk’e benzetilen adam da; “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” anlatır.

13 Kısacası bu kuklalar, kendini beğenmiş, cimri, yaşama karşı isteksiz ve sefahate düşkün olmayın der.

14 Saatin altında da insanlara yapmaları gerekenleri anlatan 4 kukla vardır. Bu kuklalar da, bilime, adalete, astronomiye ve eğitime önem verme konusunda bizleri uyarır.

15 Aynalı kendini beğenmiş, altın torbalı cimri Yahudi....

16 Yaşama isteksiz iskelet ve mandolin çalan sefahata düşkün...

17 Bilim ve adalet

18 Astronomi ve eğitim

19 Her saat başı, İsa’nın 12 havarisi de pencerenin önünden geçerek ufak bir gösteri yapar. Horozun ötmesiyle gösteri biter.

20

21

22

23 Saat 21 e kadar izlenebilen bu gösteri şehrin bu bölümüne ayrı bir hava katmaktadır. Meydanda toplanan turistler ellerinde sıcak şarap veya sıcak çikolata ile çan sesleri eşliğinde bu gösteriyi seyre koyulurlar.

24 P Ömer Şan GENÇ Fotoğraflar ve sunum : Müzik : Bedrich Smetana – Vltava die Moldau Boston Senfoni Orkestrası – Rafael Kubelik


"PRAG ‘ dan esintiler PRAG SAAT KULESİ ( Lütfen sesi açınız )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları