Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUPERLATIVE FORMS OF ADJECTIVES (SIFATLARIN EN ÜSTÜNLÜK HALLERİ)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUPERLATIVE FORMS OF ADJECTIVES (SIFATLARIN EN ÜSTÜNLÜK HALLERİ)"— Sunum transkripti:

1

2 SUPERLATIVE FORMS OF ADJECTIVES (SIFATLARIN EN ÜSTÜNLÜK HALLERİ)

3 Superlative form üç veya daha fazla şey hakkında konuşurken "en" uzun, "en" kısa gibi ifadelerle bir tanesini ayırmak için kullanılır. Örnek: New York is the most exciting city in the USA (New York Amerika'nın en heyecan verici şehridir.)

4 Örnek Cümleler New York is the noisiest city in the USA. (New York Amerika'daki en gürültülü şehirdir.) Örnek Cümleler London is the most expensive city in England. (Londra İngiltere'deki en pahalı şehirdir) Örnek Cümleler Today is the hottest day of the summer. (Bugün yazın en sıcak günü) Örnek: happy - the happiest / funny - the funniest Örnek: interesting - the most interesting / difficult - the most difficult Örnek: cheap - the cheapest / hot - the hottest / high - the highest Sıfatın başına The getirilir. Sıfatın sonundaki "y"yi kaldırın ve yerine "iest" getirin. Sıfattan önce "the most" getirin. Sıfattan önce "the" getirin ve sıfatın sonuna "est" ekleyin Sonu "y" ile biten iki heceli sıfatlar İki, üç veya daha çok heceli sıfatlar Tek heceli sıfatlar

5 EN ÜSTÜNLÜK CÜMLELERİNDE : ÖZNE+AM-İS –ARE+THE+SIFAT(EST)+IN +YER ADI ÖZNE+AM-İS –ARE+THE(MOST)+SIFAT+IN +YER ADI

6 ÖNEMLİ İSTİSNALAR Kuralın dışında kalan bazı istisna durumlar vardır. good good - adjective better - comparative the best - superlative Örnek Cümleler This book is better than that one. This is the best school in the city.

7 bad bad - adjective worse - comparative the worst - superlative Örnek Cümleler His French is worse than mine. This is the worst day of my life.

8 BAD VE GOOD örneklerindeki sıfatlar düzensiz sıfatlardır ve tabloda gösterilidiği gibi düzenli değişmezler. Yani ezberlenmeleri gerekir.

9 Uludağ is a high mountain. Palandöken is a higher mountain than Uludağ. Ağrı is the highest mountain in Turkey.

10 This tree is tall. But that tree is taller than this tree. This tree is tallest tree in the city.

11 The lion is strong. The lion is stronger than first one. It is the strongest lion in the zoo.

12 The boy is hardworking. They are more hardworking than the boy. They are the most hardworking students in the school.

13 The rabbit is big. The sheep is a bigger animal than the rabbit.. The horse is the biggest animal in the farm.

14 The socks are the cheapest wearings in the shopping centre. The coat is cheap. The skirt is cheaper than the coat

15 The roses are expensive. The dress is more expensive than the roses. The car is the most expensive present in the presents.


"SUPERLATIVE FORMS OF ADJECTIVES (SIFATLARIN EN ÜSTÜNLÜK HALLERİ)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları