Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKÇE HARF (SES ) BİLGİSİ Hazırlayan :Güler Köse Özel Akev İlkokulu 2/A Sınıfı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKÇE HARF (SES ) BİLGİSİ Hazırlayan :Güler Köse Özel Akev İlkokulu 2/A Sınıfı."— Sunum transkripti:

1 TÜRKÇE HARF (SES ) BİLGİSİ Hazırlayan :Güler Köse Özel Akev İlkokulu 2/A Sınıfı

2 H ARF NEDIR ? S ES NEDIR ? Ağzımızdan çıkan ve kelimeleri oluşturan seslerin yazıdaki işaretlerine HARF denir. Güzel dilimiz Türkçede tam 29 harf vardır.Harfler bir dilin en küçük parçalarıdır. Türkçemizde bulunan 29 harfin 8 tanesi SESLİ(ÜNLÜ), geriye kalan 21 harf ise SESSİZ(ÜNSÜZ) dir. A-B-C-Ç-D-E-F-G-Ğ-H-I-İ-J-K-L-M-N-O-Ö-P-R-S- Ş-T-U-Ü-V-Y-Z

3 YAZILIŞLARINA GÖRE HARFLER Büyük Harfler A-B-C-Ç-D-E-F-G-Ğ-H-I-İ-J-K-L-M-N-O-Ö-P-R-S- Ş-T-U-Ü-V-Y-Z Küçük Harfler A-b-c-ç-d-e-f-g-ğ-h-ı-i-o-ö-p-r-s-ş-t-u-ü-v-y-z

4 Sesli (ünlü) harfler okunurken tek başına okunabilir. Yani yanına herhangi bir harf istemez.Ek almadan okunabilir. Sesli yani ünlü harfler aynı zamanda bir hecedir.Çünkü güzel dilimiz Türkçede en küçük hece 1 harfli hecelerdir. O zaman a- e-ı- i- o-ö-u-ü aynı zamanda bir hecedir.

5 SESSİZ (ÜNSÜZ) HARFLER e Sessiz (ünsüz) harfler ise kesinlikle tek başına kullanılmaz, tek başına okunamaz. Yanlarına mutlaka bir sesli harf almak zorundadır. Çünkü tek başına hece oluşturamazlar. ÖRNEK: a sesini okurken yine a diye okuruz. b sesini okurken ise ‘be’ diye okuruz. Görüldüğü gibi ‘b’ sesi yanına ‘e’ sesini alarak okunmaktadır. Bu örnekler çoğaltılabilir.

6 UYGULAMA Kelime Türetme K ve T sessiz(ünsüz) harflerinin ortasına,önüne, arkasına birer sesli harf getirerek 5 yeni kelime meydana getirelim. Kıt Kot Okut Katı -kötü-kutu-kete-kıta-keke-kaka-kiki v.b.

7 UYGULAMA-2 Harf Sayılarını Belirleme Kelime (6harf) Çiçekleri (9 harf) Saklambaç(9 harf) Cumhuriyet(10 harf) Uğrayacak(9 harf) Dikkatsiz (9 harf) Sürahi (6 harf)

8 ÖZEL AKEV İLKOKULU Hazırlayan: Güler Köse 2/A Sınıfı TEŞEKKÜRLER


"TÜRKÇE HARF (SES ) BİLGİSİ Hazırlayan :Güler Köse Özel Akev İlkokulu 2/A Sınıfı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları