Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TC Windows Editörü DevC++. KURULUM PROGRAMIN KURULACAĞI YER BURADA BELİRLENİYOR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TC Windows Editörü DevC++. KURULUM PROGRAMIN KURULACAĞI YER BURADA BELİRLENİYOR."— Sunum transkripti:

1 TC Windows Editörü DevC++

2 KURULUM

3 PROGRAMIN KURULACAĞI YER BURADA BELİRLENİYOR

4 DİL SEÇİM SAYFASI VE TÜRKÇE KURULUM

5 YENİ C++ DOSYASI AÇMAK

6 Programı yazdıktan sonra Derlemek için ctrl+F9 kullanılır. Böylece program.exe file haline gelir.

7 Program derlendikten sonra çalıştırılmak isteniyorsa Ctrl+F10 tuşlarına basılarak program çalıştırılır.

8 Program hem derlenip hem de çalıştırılacaksa F9 tuş ile yapılır.

9 Programın Tüm ayarları Araçlar menüsünün altından yapılır. (Yazı büyüklüğü, renkler, dil seçenekleri, başlık dosyalarının tanımlamaları, dosya yolları …)

10 İLK PROGRAM

11 Başlık (Header) Dosyaları Fonksiyon tanımlamaları Global değişkenler main ( ) { Lokal değişkenler Sabitler Program gövdesi ve fonksiyonları } fonk ( ) { } Bir C Programının Genel Yapısı

12

13 Örneği bir kod ile gösterirsek!

14 #include Bir C programlama dilinde, program başında diyez ('#') işareti ile başlayan satırlar geçekte C diline ait olmayıp ön işlemci dilidir. Bu yüzden derleme işlemleri iki adımda yapılır Bu önişlemci verilen dosyanın içeriğini, kullanıldığı yerde kaynak dosyasının içine ekler. Çoğunlukla derleyiciye ait komut kütüphanelerinde bulunan fonksiyonların prototiplerinin ve diğer çeşitli tanımlamaların bulunlunduğu (h uzantılı) başlık dosyalarının programa dahil edilmesinde kullanılır. #include önişlemcisi ile kullanılan standart input output (genel giriş çıkış) ifadesinin kısaltılmış şeklidir. stdio.h bir kütüphanedir basit giriş çıkış komutlarının kullanılması için yazılması zorunlu olan kısımdır. C dilinde çalışma yapabilmek için çaşitli kütüphaneleri kullanmamız zorunludur. Örneğin, matematiksel işlemleri yapabilmek için maths.h kütüphanesi,sistem saatini kullanmayı istiyorsak Time.h, grafiksel işlemler yapmak istersek graphics.h kütüphaneleri kodlarımızı yazmadan önce derleyiciye çağırmalıyız.Çünkü yazdığımız kodlar sadece gerekli kütüphaneler kullandığı zaman anlamlı ifadeler halini almaktadır, aksi halde derleyici tanımlanmayan ifade diyerek bizi uyaracaktır.

15 main() Bu satır yapılacak program bloğunun ana fonksiyon olduğunu anlatır. C dili ile bilinilmesi gereken önemli noktalardan biriside C dili bütünüyle fonksiyonlardan oluşan bir dildir. En basit işlemleri yaptığımız kısım bile ana fonksiyon olarak adlandırılır, bilgisayar ilk bu fonksiyonu çalıştırmaya başlar, bu fonksiyonda eğer diğer fonksiyonlar çağırılmışsa onlara gider ve en son yine bu fonksiyonda program tamamlanılır.

16 { Süslü parantez ana fonksiyonun yada programının başladığını göstermektedir. Bu ifade Pascal programlama dilinde Begin komutuyla aynı anlama gelmektedir.

17 /* Açıklama Satırı: Program ile ilgili bilgiler yazılır. Bu program iki sayıyı toplar ekrana yazar 23 Şubat 2008 */ // Açıklama satırları yukarıda görüldüğü gibi /* açıklama*/ arasına yazılabilecegi gibi // iki slash kullanılarak da oluşturulabilir. Not düşme (Açıklama satırı)

18 Yazı format değişkenleri (printf için) \n : Yeni satır, \a : zil sesi \t : tab kadar boşluk bırakılır. \r : İmleci satır başına konumlandırır \b : İmleci bir karakter geri götürür.

19 Yapılması istenenler

20 #include main() { printf("***ANKARA***\n"); printf("***İSTANBUL***\n"); return 0; } #include int main() { printf("eeeeeeee\n"); printf("e \n"); printf("eeeeeeee \n"); printf("e \n"); printf("eeeeeeee\n"); return 0; } #include int main() { printf("*** ***\n"); printf(" *** \n"); return 0; }


"TC Windows Editörü DevC++. KURULUM PROGRAMIN KURULACAĞI YER BURADA BELİRLENİYOR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları