Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAĞLAMA NEDİR? BAĞLAMA SANATÇILARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAĞLAMA NEDİR? BAĞLAMA SANATÇILARI"— Sunum transkripti:

1 BAĞLAMA NEDİR? BAĞLAMA SANATÇILARI

2 TANIMI : ÜLKEMİZDE KULLANIMI EN YAYGIN OLAN TELLİ BİR TÜRK HALK ÇALGISIDIR. YÖRELERE VE EBATLARA GÖRE BU ÇALGIYA BAĞLAMA ,DİVAN SAZI ,BOZUK , CURA ,KOPUZ IRIZVA ,ÇÖĞÜR ,TAMBURA VB. ADLAR VERİLMEKTEDİR. BAĞLAMA AİLESİNİN EN KÜÇÜK VE EN İNCE SES VEREN ÇALGISI CURADIR. CURADAN BİRAZ DAHA BÜYÜK VE CURAYA GÖRE BİR OKTAV KALINDAN SES VEREN ÇALGI İSE TAMBURADIR.BAĞLAMA AİLESİNİN EN KALIN SES VEREN ÇALGISI İSE DİVAN SAZI’DIR.TAMBURAYA GÖRE BİR OKTAV KALINDAN SES VERİR.

3 BAĞLAMA ; TEKNE , GÖĞÜS VE SAP OLMAK ÜZERE ÜÇ ANA KISIMDAN OLUŞMAK-
TADIR.TEKNE KISMI GENELLİKLE DUT AĞACINDAN YAPILMAKTADIR.ANCAK DUT AĞA- CININ DIŞINDA KESTANE, ARDIÇ , GÜRGEN, CEVİZ GİBİ AĞAÇLARDAN DA YAPILAKTA- DIR.GÖĞÜS KISMI LADİN AĞACINDAN SAP KISMI GÜRGEN AĞACINDAN YAPILMAKTA- DIR. SAP KISMININ TEKNEDEN UZAK KISMI ÜZERİNDE BAĞLANDIĞI BURGU ADI VERİLEN PARÇALAR VARDIR.BAĞLAMANIN AKORDU BU BURGULAR KULLANILARAK YAPILMAK- TADIR.SAP KISMI ÜZERİNDE MİSİNA İLE BAĞLANMIŞ PERDELER BULUNMAKTADIR. BAĞLAMA MIZRAP İLE ÇALINDIĞI GİBİ BAZI YÖRELERİMİZDE PARMAKLA DA ÇALIN – MAKTADIR.BU ÇALIM TEKNİĞİNE ŞELPE ADI VERİLMEKTEDİR.

4 BAĞLAMA RESİMLERİ

5 BAĞLAMANIN ÜZERİNDE İKİŞERLİ VE ÜÇERLİ GRUPLAR HALİNDE ÜÇ GRUP TEL BULUNMAKTADIR.BU TEL GRUPLARI DEĞİŞİK BİÇİMDE AKORT EDİLEBİLMEKTEDİR.ÖRNEĞİN BAĞLAMA DÜZENİ ADI VERİLEN AKORT BİÇİ- MİNDE ALT GRUPTAKİ TELLER YAZILIŞ İTİBARİYLE LA, ORTA GRUPTAKİ TELLER RE , ÜST GRUPTAKİ TELLER Mİ, SESİNİ VERMEKTEDİR.BU AKORT BİÇİMİ DIŞIN- DA KARA DÜZEN , MİSKET DÜZENİ, MÜSTEZAT , ABDAL DÜZENİ ,RAST DÜZENİ VB. AKORT BİÇİLERİ DE VARDIR.

6 BAĞLAMANIN İLK OLARAK ORTA ASYA TÜRKLERİNDEN KAYNAKLANIR.O ZAMAN
KOPUZ OLARAK BİLİNİRDİ, BU GÜN İSE BAĞLAMA OLARAK BİLİNMEKTEDİR. BAĞLAMA ADININ TAM OLARAK NEREDEN GELDİĞİ TAM OLARAK BİLİNMEMEKLE BERABER, BİRÇOK FİKİRLERİN İLERİ SÜRÜLDÜĞÜ GÖRÜLÜR VE BUNLAR ARASINDA DA AKLA EN YAKIN OLAN İSE ,SAPINA BAĞLANAN PERDELERDEN BAĞLAMA DENMİŞ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ AĞIRLIK KAZANMIŞTIR.KOPUZUN ÖNCELERİ SAPINDA PERDE OLMAYIŞI DA BU DÜŞÜNCELERİN İSABET ORANINI ARTTIRMAKTADIR.

7 BAĞLAMADA NOTA DÜZENİ

8

9

10

11 ÜNLÜ BAĞLAMA SANATÇILARI
ARİF SAĞ: 1945 YILINDA ERZURUMDA DÜNYAYA GELEN ARİF SAĞ KÜÇÜK YAŞLARDA SAZ ÇALMAYA BAŞLAMIŞTIR.MÜZİK ALT YAPISINI KISA ZAMANDA OLUŞTUR- DU.60’LI VE 70’Lİ YILLAR ARİF SAĞ İÇİN MÜZİKTE ARAYIŞ YILLARI OLDU.60’LI YILLARIN SONUNDA TRT İSTANBUL TİYATROSUNA BAĞLAMA SANATÇISI OLA- RAK FAALİYETİNİ SÜRDÜRDÜ ERDAL ERZİNCAN İLE BİRLİKTE İKİ CİLTTEN OLUŞAN BAĞLAMA METODU ADLI KİTABI YAZMIŞTIR.GÜNÜMÜZE KADAR BİRÇOK SAYISIZ ESER YAZMIŞ VE SESLENDİRMEKTEDİR.

12 ARİF SAĞ’IN FOTOĞRAFI

13 NEŞET ERTAŞ: BABASI SAZ USTASI MUHARREM ERTAŞ ,ANNESİ DÖNE HANIM’DIR.ANNESİ- NİN ÖLÜMÜNDEN SONRA BABASI VE KARDEŞLERİYLE BİRLİKTE KÖYE YERLEŞ- MİŞLERDİR VE ÇOCUKLUĞU BU KÖYDE GEÇMİŞTİR.NEŞET ERTAŞ ETKİLENDİĞİ TEK KİŞİNİN BABASI MUHARREM ERTAŞ OLDUĞUNUSÖYLER VE ŞUNU SÖYLER: “BABAMLA BEN AYNI RUHUN İNSANLARIYIZ.” NEŞET ERTAŞ ADETA YAŞAYAN EFSANE OLMUŞTUR.UNESCO TARAFINDAN YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ KABUL EDİLEN ERTAŞ, 25 HAZİRAN 2011 TARİHİN- DE İTÜ DEVLET KONSERVATUARI TARAFINDAN FAHRİ DOKTORAÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

14 NEŞAT ERTAŞ’IN FOTOĞRAFI

15 DİĞER SANATÇILAR ÇETİN AKDENİZ ERDAL ERZİNCAN

16 MAHSUNİ ŞERİF MUSA EROĞLU

17 BÜLENT İLÇİN ÇUKUROVA SUNGURBEY ANADOLU LİSESİ


"BAĞLAMA NEDİR? BAĞLAMA SANATÇILARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları