Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ."— Sunum transkripti:

1 KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ

2 Diploma Eki (Diploma Supplement Label)

3 Diploma Eki (Diploma Supplement) Uluslararası saydamlığı pekiştirmeyi hedefleyen ve elde edilmiş yeti ve becerilerin ve de bunların ifade edildiği diploma, derece, sertifika gibi belgelerin, akademik ve meslekî tanınmasını sağlamaya yönelik, bir yüksek öğretim diplomasına ek olarak verilen belgedir. Ülkemizde üniversitemizin de içinde olduğu 14 üniversiteye verilmiştir.

4 Diploma Ekinin öğrencilere sağladığı kazanımlar Yurtdışında daha okunabilir ve mukayese edilebilir bir diploma, Öğrencinin akademik güzergâhının ve yurtdışında edindiği yeti ve becerilerin tam bir tarifi, Geleceğe yönelik olarak yurtdışında iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşma olanağı, AB düzeyinde geçerliliğe sahip bir belge

5 Diploma Ekinin üniversitemize sağladığı kazanımlar Ulusal ve kurumsal bağımsızlığı korurken aynı zamanda bütün Avrupa'da benimsenen bir ortak çerçeveye aidiyeti sağlar, Üniversitemiz mezunlarının ulusal ve uluslararası çerçevede iş bulma olanaklarını artırır, Üniversitemizin yurtdışında adının yaygınlaşmasına yol açarak uluslararası tanınırlığı sağlar.

6 ERASMUS KİMDİR? Desiderius Erasmus 1465 – 1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri olan Erasmus, Avrupa'nın ortak bir sanat ve bilim çatısı altında birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ve çağının eğitim felsefesine olan etkisi ile programa uygun bir isim olarak düşünülmüştür.

7 Üniversitemiz 2008 yılından bu yana ERASMUS değişim programları ile AB Ülkelerinin birçok üniversitesi ile anlaşmalar yapmış ve 2015-2016 Bahar Dönemi dahil olmak üzere bugüne kadar yaklaşık olarak 750 öğrencimiz yurt dışına eğitime gönderilmiştir. Karabük Üniversitesi Erasmus Hareketliliği

8 Ayrıca üniversitemiz akademik personeli 200 kez AB üniversitelerinde eğitim faaliyetinde bulunmuş olup şu ana kadar 101 Erasmus öğrencisi ve 120 Akademisyen Karabük Üniversitesini bizzat tanıma fırsatı bulmuşlardır. Bahar dönemi itibariyle 6 Erasmus öğrencisi daha üniversitemize gelmiştir. Karabük Üniversitesi Erasmus Hareketliliği

9 Erasmus Programı Neler Kazandırır? Üniversitelere Kazandırdıkları Uluslararası tecrübe ve itibar Çok kültürlü ve milletli ortamda eğitim Hoşgörü ve kültürler arası diyalog Tanıtım / uluslararasılaşma Araştırma ve bilimin oluşumuna katkı Projelere ve değişime kaynak temini Kendini yenileme / geliştirme yoluyla kalitenin arttırılması Üniversiteler arası rekabet

10 Erasmus Programı Neler Kazandırır? Öğrencilere Kazandırdıkları Yurtdışı deneyimi Çok kültürlü ortamda ders işleme Değişik kültürleri tanıma Kendi kültürünü tanıtma Yeni arkadaşlar edinme Eğitim sonrası iş/mesleki bağlantılar Farklı bir okulda öğrenci olabilme Farklı bir sistem görebilme

11 Erasmus Programı Neler Kazandırır? Topluma Kazandırdıkları AB ile entegrasyon Eğitimde kalitenin artırılması Üniversite şehrine ekonomik ve kültürel canlılık kazandırması Türkçenin yaygınlaştırılması Kültürlerin etkileşimi, farklı kültürleri tanıyarak önyargıların kırılması Türkiye'nin tanıtımı

12 Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği nedir? Erasmus programı, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve aday üyeler arasında, anlaşmalı olan üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine (3-12 ay arasındaplanlanmış olması halinde tamamlayıcı bir staj dönemi dâhil) değişim öğrencisi olma imkanı sağlar. KBÜ öğrencilerine anlaşmalarımız gereğince 1 dönemlik Erasmus öğrencisi olma imkanı verilir.

13 Gidilecek dönemde en az 2. sınıf öğrencisi olma koşulu aranır. Son sınıfın son dönem öğrencilerinin başvurmaları tavsiye edilmez. Gitmek istediğiniz dönemden 1 dönem önce başvurunuzu yapmalısınız. Hangi dönemlerde gidilebilir?

14 Genel not ortalamaları 4.00 üzerinden önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde minimum 2.50 Genel not ortalaması aranır. Programdan yararlanma koşulları nelerdir?

15 Gideceğim üniversiteyi kendim seçebilir miyim? Erasmus değişiminin yapılabilmesi için, iki üniversite arasında bir ikili anlaşma bulunması gerekir. Anlaşmalar fakülte/bölüm bazında yapılır, her fakültenin anlaşması kendi öğrencileri için geçerlidir.

16 ÜNİVERSİTEMİZ ADINA YAPILAN İKİLİ ANLAŞMALARIMIZA ULAŞMAK İÇİN GEREKLİ OLAN WEB SİTESİ SAYFASI http://uluslararasi.karabuk.edu.tr/

17 Başvuru ve seçim süresi nasıl işliyor? Her dönemin başlangıcında bir sonraki dönemde gidecek öğrencileri seçmek üzere, KBÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi internet sayfasında duyuru yapılır ve ilan edilen tarihe kadar başvuru formları bu yıl itibariyle Fakültelerce toplanır. Seçimlerde %50 not ortalaması, %50 yabancı dil etkili olur.

18 Maddi destek alacak mıyım? Ulusal Ajans aracılığıyla Avrupa Komisyonu’ndan alınan Erasmus hibesi her yıl üniversiteler arasında kontenjana göre paylaştırılır. Hibe miktarı ayda ortalama 300-500 € arasında değişiklik gösterir. 3 Grup Program Ülkesi vardır. Erasmus hibesinin, öğrencilerin tüm masraflarını karşılaması beklenmemelidir, yalnızca bir destek olarak değerlendirilmelidir.

19 ÜLKE GRUPLARINA ÖDENECEK AYLIK HİBE MİKTARLARI ÜlkelerAylık Hibe Miktarı € Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık500 Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye400 Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya300

20 Maddi destek alacak mıyım? Gitmeden önce toplam hibenin %80’i öğrencinin hesabına yatırılır. Kalan %20’lik hibe, öğrencinin geri döndükten sonraki katılım sertifikasındaki tarih ve başarı oranı dikkate alınarak ödenir.

21 Gidilen üniversiteye ücret ödenir mi? Erasmus öğrencileri misafir oldukları üniversitede öğrenim ücreti ödemezler. Ancak ulaşım, yemek, konaklama gibi yaşam masrafları öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

22 Yurtdışında alınan derslere KBÜ denklik veriyor mu? EVET, Karşı kurumdan aldığınız dersler UBYS sistemine birebir girilmektedir. Yurtdışında alacağınız dersleri, Erasmus bölüm koordinatörünüze danışarak belirlemelisiniz. Yurtdışında aldığınız dersler, yönetmelik gereğince üniversitemiz not sistemine çevrilerek KBÜ not ortalamanıza dahil edilmektedir.

23 Yurtdışında alınan derslere KBÜ denklik veriyor mu? Gideceğiniz üniversitede, ders değişikliklerini gerekli olması durumunda Erasmus Bölüm Koordinatörlerinizle yapmanız ve değişikliklerden (EKLE-SİL) ofisimizi haberdar etmeniz gerekmektedir. Öğrenciler öğrenim anlaşmalarında onaylı bir şekilde yer alan derslerden kesinlikle sorumludur.

24 Gittiğim üniversitede hangi dilde ders alacağım? Avrupa’daki üniversitelerin çoğu kendi dillerinde eğitim yapmakta olup, fakat çoğunlukla üniversiteler Erasmus Öğrencileri için İngilizce ders seçeneği sunmaktadır. Başvuru yapmadan önce tercih edilen üniversitenin eğitim dili araştırılmalıdır.

25 Güz döneminde karışıklığa sebebiyet vermiş olan başvuru esnasında seçilen okullar kesinlikle bu dönemde DEĞİŞTİRİLMEYECEKTİR

26 Erasmus programına katılırsam okulum uzar mı? Böyle bir genelleme yapılamaz. Temel amaç maksimum düzeyde ders eşdeğerliğini sağlayarak programdan faydalanmaktır. Okulunuzun zamanında bitmesi sizin yurtdışında geçireceğiniz dönemdeki akademik başarınıza bağlıdır.

27 Çift Anadal Programı (ÇAP) ve Yan Dal öğrencileri Erasmus’a başvurabilir mi? ÇAP ve Yan dal öğrencileri de programdan faydalanmak için başvuruda bulunabilirler. Ancak ne yazık ki sadece bir bölüm derslerini alabilirsiniz.

28 Pasaportumu ücretsiz alabilir miyim? Eğitim amacıyla yurtdışına çıkacak olan öğrenciler, pasaport harcından muaftırlar. Erasmus Öğrencisi olmaya hak kazanan öğrencilere Pasaport harcı Muafiyet yazısı verir. Bunun için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurup gerekli belgeyi temin edebilirsiniz.

29 Nasıl vize alacağım? Başvuru dosyanız yurtdışındaki üniversiteye iletildikten sonra, sizi misafir edecek olan üniversite Kabul Mektubunuzu (Acceptance Letter) gönderir. Vize için en önemli belge Kabul Mektubudur. Bu belge geldikten sonra, ilgili ülkenin Büyükelçiliği / Konsolosluğu ile temasa geçip, vize ile ilgili belgeler toplanarak randevu alınması ve şahsen başvuru yapılması zorunludur. Vize aşamasında gerekli evraklar için Uluslararası ilişkiler Ofisi’nden destek alınır, ancak AB ülkelerinin vize prosedürü gereğince KBÜ sizin adınıza vizeye başvuramaz.

30 Nerede kalacağım? Konaklama seçenekleri gidilen ülke ve üniversiteye göre değişir. Bazı kurumların kendi yurtları olmakla beraber, bazıları merkezi öğrenci yurtları ile çalışırlar. Yurtta kalmak için gideceğiniz üniversitenin Yurt Başvuru Formu (Accomadation Form)’unu doldurmanız gerekmektedir.

31 ERASMUS+ STAJ PROGRAMI ERASMUS PLACEMENT MOBILITY) Staj (placement), öğrencinin Erasmus Programında bulunan başka bir ülkede bir organizasyon ya da işletmede mesleki eğitim alma veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir.

32 Başvuru Koşulları Lisans / Lisansüstü programlarda 1 dönemini tamamlamış olmak, Genel not ortalamasının lisans öğrencileri için en az 2.50, lisansüstü öğrencileri için en az 3.00 olması gerekmektedir.

33 ERASMUS+ STAJ PROGRAMI Staj yapılacak kurum / üniversite öğrenci tarafından bulunur. Not: Staj yapılacak kurum AB kurumları ve ajansları, AB programlarını yürüten ve bu kapsamda hibe alan kuruluşlar ve misafir olunan ülkedeki ulusal diplomatik temsilciliklerimizden biri olamaz. Kabul mektubunda tarihler belirtilmelidir.

34 ERASMUS+ STAJ PROGRAMI Staj süresi azami ve asgari 2 ay olmalıdır. En geç 30 Eylül 2016 tarihinde sonlanmalıdır. Zorunlu staj dersi olmayan bölümlerin öğrencileri de başvurabilirler. Başvuru dönemi: 01.03.2016-15.03.2016

35 ERASMUS+ STAJ PROGRAMI Seçim Kriterleri % 50 not ortalaması % 50 Erasmus İngilizce Yeterlik Sınavı ( OSYM tarafından yapılan bir Dil sınavıda geçerlidir) Daha önce Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden yararlanmış öğrencilere staj başvuru değerlendirilmesinde 10 Puan düşülerek işlem y Yapılır.

36 ERASMUS+ STAJ PROGRAMI Daha önce Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden yararlanmış öğrencilere staj başvuru değerlendirilmesinde 10 Puan düşülerek işlem yapılır. Daha önce Erasmus Staj Hareketliliğinden yararlanmış öğrencilere staj başvuru hakları bulunmamaktadır.

37 ÜLKE GRUPLARINA ÖDENECEK AYLIK HİBE MİKTARLARI ÜlkelerAylık Hibe Miktarı € Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık600 Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye500 Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya400

38 Son olarak ! ! ! Erasmus Programı, Bir Yabancı Dil Öğrenme Programı Değildir! Bir Burs Programı Değildir! Bir Diploma Programı Değildir!

39 DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN ERASMUS+ PROGRAMI TÜRKİYE ULUSAL AJANSI SİTESİNDEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ. http://www.ua.gov.tr/

40 T E Ş E K K Ü R L E R …


"KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları