Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SIFAT ( ÖN AD ). Arkadaşlar; Adların (isimlerin) özelliklerini anlatan sözcükler vardır. Bunlar addan önce yazılır ve adla birlikte kullanılır. Bu sözcüklere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SIFAT ( ÖN AD ). Arkadaşlar; Adların (isimlerin) özelliklerini anlatan sözcükler vardır. Bunlar addan önce yazılır ve adla birlikte kullanılır. Bu sözcüklere."— Sunum transkripti:

1 SIFAT ( ÖN AD )

2 Arkadaşlar; Adların (isimlerin) özelliklerini anlatan sözcükler vardır. Bunlar addan önce yazılır ve adla birlikte kullanılır. Bu sözcüklere sıfat (ön ad) deriz.

3 Sıfatlar, kendinden sonra gelen adları çeşitli durumlarda etkiler.

4 Kare masa Kare sözcüğü, masanın şeklini belirtiyor.

5 Patlak top Patlak sözcüğü, topun ne durumda olduğunu belirtir.

6 Büyük tava Büyük sözcüğü, tavanın biçimini belirtir.

7 Kırmızı gül Kırmızı sözcüğü, gülün rengini belirtir.

8 Üç yumurta Üç sözcüğü, yumurtanın sayısını belirtir.

9 Çocuklar yemyeşil kırlarda koşuyordu. Babam kardeşime kocaman bir bebek aldı. Bahçedeki yuvarlak masa kırılmış. Yukarıdaki cümlelerde altı çizili sözcükler sıfat (ön ad)tır. Sıfatlardan sonra da mutlaka ad gelmiştir. Bu sıfatlar; adları renk, durum ve biçim yönünden tamamlar.

10 Çoğu ödevini yapmamış. Yedi kalemim var. Hangi bölgeleri biliyorsun? Yukarıdaki cümlelerde altı çizili sözcükler sıfat (ön ad)tır. Sıfatlardan sonra adların geldiğine dikkat ediniz. Sıfatlar, Varlıkların (adların) yerini, sayısını gösterir, onları soru yoluyla ya da yaklaşık olarak belirtir.

11 Siz de aşağıdaki boşluklara örnekteki gibi sıfatlar söyleyiniz. Sayı bildiren sıfatlar Örnek: iki kedi …………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………

12 Siz de aşağıdaki boşluklara örnekteki gibi sıfatlar söyleyiniz. Durum bildiren sıfatlar Örnek: kırık kalem …………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………

13 Bazı insanlar çok kitap okur. (İnsanların sayısı tam olarak bilinmiyor.) Bu top benim. ( Topunu işaret ediyor.) Yarım yumurta yiyebilirim. ( Yumurtanın miktarını belirtiyor. Hangi kalemin kayboldu? (Kalemi soru yolu ile belirtiyor.) Kaç bebeğin var? (Bebeklerin sayısını soruyor.)

14 Siz de aşağıdaki boşluklara örnekteki gibi sıfatlar söyleyiniz. Renk bildiren sıfatlar Örnek: beyaz lale …………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………


"SIFAT ( ÖN AD ). Arkadaşlar; Adların (isimlerin) özelliklerini anlatan sözcükler vardır. Bunlar addan önce yazılır ve adla birlikte kullanılır. Bu sözcüklere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları