Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER"— Sunum transkripti:

1 VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER
1-DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ

2 DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ
Bir canlının canlılık özelliğini taşıyan en küçük yapı birimine hücre denir. Aynı yapı ve görevdeki hücreler birleşerek dokuları, benzer görevdeki dokular birleşerek organları, benzer görevdeki organlar birleşerek sistemleri, sistemlerde birleşerek canlı organizmayı yani canlı vücudunu oluştururlar.

3 İnsan vücudunda destek ve hareket sistemi, dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi, üreme sistemi, denetleyici ve düzenleyici sistemler gibi sistemler bulunur. Bu sistemler insan vücudunda düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışırlar. İnsan vücudundaki herhangi bir sistemin ya da sistemleri oluşturan organlardan herhangi birinin görevini yapamaması, vücudun çalışma düzenini bozar ve canlı vücudu hastalanır.

4 İSKELET SİSTEMİ İskelet sistemi, insan vücudunun çatısını oluşturan sert ve dayanıklı bir yapıdır.

5 İskeletin görevleri: 1. Vücudun hareketini sağlar,. 2. Beyin, kalp ve akciğer gibi hassas organları korur. 3. Vücudun dik durmasını sağlar ve vücuda şekil verir. 4.Vücudumuz için gerekli kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller kemiklerde depo edilir.

6 KEMİKLER Kemiklerimiz ; canlı kemik hücreleri ve cansız ara maddeden oluşur. Kemiklerimizin ara maddesinde proteinler ve kemiğe sertlik veren kalsiyumlu , magnezyumlu tuzlar bulunur. Tüm kemiklerimizin en dış kısmını kemik zarı örter. Kemik zarı , kemiğin kalınlaşmasını ve onarımını sağlar.

7 Uzun kemiklerin uç kısmında ve diğer kemiklerimizin iç kısmında süngerimsi doku bulunur.Gözenekli olan bu dokuda kan hücrelerimizi üreten kırmızı ilik vardır .

8 Uzun kemiklerimizin orta kısmı ile diğer kemiklerimizin dış kısmı ise oldukça sert olan sert dokudan oluşmuştur.Uzun olan kemiklerin orta kısmında bulunan ilik kanalının içi sarı ilik ile doludur .

9 UZUN KEMİKLER Kol ve bacaklarımızda bulunan uzun kemiklerin boyu uzundur.(Adı üstünde  ) Yani sert doku miktarı fazladır.Vücudumuzda un uzun kemik bacağımızdaki uyluk kemiğidir .

10 KISA KEMİKLER Parmaklarımızı,bilek ve omurlarımızı oluşturan kısa kemiklerin eni ve boyu yaklaşık aynı uzunluktadır. Vücudumuzdaki en küçük kemikler orta kulakta bulunur.

11 YASSI KEMİKLER Kafatası , kaburga , kalça ve kürek kemiklerimizi oluşturan yassı kemiklerde süngerimsi doku oranı fazladır .

12 EKLEMLER Kemiklerin birbirine bağlandığı yerlerde , hareketlerimizi kolaylaştıran , kemiklerin birbirine sürtünerek aşınmasını önleyen eklemler bulunur. Eklemler 3 ‘ e ayrılır ;

13 OYNAMAZ EKLEM Hareket etmeyen eklemlerdir. Kafatası kemiklerimiz birbirine oynamaz eklemlerle bağlıdır.

14 YARI OYNAR EKLEM Omurlarımızın ve parmak kemiklerimizin arasında bulunan , hareket yeteneği fazla olmayan eklemlerdir.

15 OYNAR EKLEM Kol ve bacak kemiklerimizin arasında bulunan ve hareket yeteneği fazla olan eklemlerdir.

16 BİRAZ DA SORU ÇÖZELİM  YARI OYNAR EKLEMLER NEREDE BULUNUR ?
A.) OMURGALAR ARASINDA B.) KOL-ÖN KOL ARASINDA C.)ÜST ÇENE – ŞAKAK D.)KALÇA- UYLUK ARASINDA BİRAZ DA SORU ÇÖZELİM 

17 AŞAĞIDA VERİLEN KEMİK ÇEŞİTLERİNDEN HANGİSİ DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR. A
AŞAĞIDA VERİLEN KEMİK ÇEŞİTLERİNDEN HANGİSİ DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR ? A.) KAFATASI KEMİĞİ B.) KÜREK KEMİĞİ C.) KALÇA KEMİĞİ D.) PAZU KEMİĞİ

18 VÜCUDUMUZDAKİ EKLEM ÇEŞİTLERİNİ SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ ?


"VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları