Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOĞUKÇEŞME SOKAĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOĞUKÇEŞME SOKAĞI."— Sunum transkripti:

1 SOĞUKÇEŞME SOKAĞI

2 Sultanahmet bambaşka bir dünya ya da dünyanın bir araya geldiği ortak noktaların belki de en güzeli… Bizim için bir tarih, bir doku, bir heyecan ve bir tutku… İşte bu özel semtte dünyanın hâlâ imrenerek seyrettiği Ayasofya Müzesi’nin hemen önünden geçince Topkapı Sarayı’nın önündeki Ahmet Çeşme’sinin solunda bir başka tarih yatmaktadır. Soğukçeşme Sokağı

3 Topkapı Sarayı girişi Sokağın girişi 3 AHMET ÇEŞMESİ

4 Soğukçeşme Sokağı İstanbul'un Sultanahmet semtinde yer alan, üzerinde tarihsel evlerin bulunduğu küçük bir sokaktır. Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı arasında yer alan bu sokak trafiğe kapalıdır. Soğukçeşme Sokağı adını yine bu sokakta bulunan, III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk Çeşmesinden almıştır.

5 Yerli yabancı birçok insanı kendisine hayran bırakan Soğukçeşme Sokağı, Ayasofya Cami ile Topkapı Sarayı arasındaki sur-ı Sultani’ye yaslanmış olan 12 evle, 1 Roma sarnıcının yer aldığı bir sokaktır.

6 Bu sokakta oturanlar karşıdaki Ayasofya ve arkadaki Topkapı Sarayı ile ilgili kişilerdi. Saray kapısı tarafındaki birinci ev Naziki Tekkesi şeyhinin hanesiydi.

7 Zamanla ve özellikle hanedanın Dolmabahçe Sarayı'na taşınmasından sonra bu sosyal dokuda değişim olmuş İstanbul’un orta sınıf tabakasından diğer aileler de ev sayısı sınırlı olan bu iç sokağa yerleşmişlerdir. Bunlara bir örnek, sokağın ortasında Ayasofya’nın aşevlerinden eski kapısının tam karşısına gelen Türkiye'nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün doğduğu evdir.

8 Evlerin içindeki odaların dekorasyonunda farklı farklı renkler kullanılmış, burdan yola çıkılarak sarı oda mavi oda gibi isimler verilmiştir. Dekorasyonu 19. yüzyıl İstanbul modasına göre yapılmıştır. Genellikle pastel renkli, kadife ve ipekten oluşmuş döşemelikler kullanılmıştır. Sarnıcın dekorasyonunda ise ortaçağ hissi vermesi için masif ahşap masalar ve sandalyelerle, demirden avize ve şamdanlar kullanılmıştır. Soğukçeşme Sokağı’ndaki evler, 18. yüzyılın aksine, 19. yüzyıl özelliklerine uygun olarak daha sade teknikler kullanılarak inşa edilmişleridir. Bu sokaktaki evler 19. yüzyıl geleneksel Türk evlerine uygun olarak ahşaptan yapılmış, cumbalı, kafesli, bazıları iki, bazıları ise üç katlı evlerdi.

9

10 SOĞUKÇEŞME SOKAĞI


"SOĞUKÇEŞME SOKAĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları