Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SANAYİ DEVRİMİ Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SANAYİ DEVRİMİ Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin."— Sunum transkripti:

1 SANAYİ DEVRİMİ Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin makineleşmiş endüstriyi doğurması, bu gelişmelerin de Avrupa'daki sermaye birikimini arttırmasına denir.

2 Sanayi Devrimi, ilk olarak Birleşik Krallık'ta ortaya çıkmış, ardından Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya'ya sıçramış ve ardından bütün dünyaya yayılmıştır.

3 Sebepleri Hızlı nüfus artışı 16. yüzyıldan başlayarak Avrupa'nın nüfusu hızla arttı. Taşıma ve teknolojide meydana gelen gelişmeler Protestan reformu; "Bugün çok çalışıp yarını düşünmek" öğretisinin önemli bir değer olarak yerleşmesi

4 sebepleri Fransız Devrimi aracılığıyla sanayi toplumuna uygun siyasal bir yapılanmanın temellerinin atılması. Bilimsel yöntem ve rasyonel düşünme ilkelerinin bilimleri ortaya çıkarması ve teknolojik gelişmeleri etkilemesi. Sömürgecilik..

5 Sanayi devrimi

6 Sanayi devrimi

7 Sanayi devrimi ingilterede başlamıştır

8 Sanayi Devrimi’nin Gelişim Aşamaları:
1807’de Robert Fulton adındaki Amerikalı buharlı makineyi gemilere uyguladı. 1840’da ilk düzenli okyanus ötesi buharlı gemi seferleri başladı. 1825 tarihinde ilk kez buharlı makine lokomotiflerde kullanılmaya başlandı.

9 1844’de Samuel Morse Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk ticaret amaçlı telgraf servisini hizmete soktu 1876’da Alexander Graham Bell telefonu buldu 1830–1860 arasında İngiltere’de daha etkili maden tasfiye yöntemlerinin geliştirilmesine paralel olarak kömür üretimi hızla arttı.

10

11 Sonuçları... -Kentler endüstri ve ticaret merkezi haline gelip, köyden kente göç yaşandı. -Nüfus artışı hızlandı. Ülkeler arasındaki sömürgecilik yarışı , pek çok savaşın çıkışında etkili oldu.(Örneğin Birinci Dünya Savaşı)

12 Sonuçları... Küçük atölyeler ve el tezgahlarının yerini fabrikalar almaya başladı. Ülkeler arasındaki sömürgecilik yarışı , pek çok savaşın çıkışında etkili oldu.(Örneğin Birinci Dünya Savaşı -Birçok yeni buluşun yapılması bilimsel rönesansa etki etti.

13 Sonuçları... Kurulmuş olan fabrikalarda çalışan işçilerin ayrı bir sınıf olarak örgütlenmeye başlanmaları , toplumsal yapı içerişimde yeni sosyal ilişkiler ve sınıflar ortaya çıkardı. Birçok yeni buluşun yapılması bilimsel rönesansa etki etti.

14 Sanayi devriminin osmanlıya etkisi
Sanayi İnkılabı Osmanlı Devleti’ni olumsuz etkilemiştir. Avrupa’dan Osmanlı ülkesine bol, ucuz ve kaliteli mal girişi olmuş ve Osmanlı el sanayi ile atölyeler bu rekabette başarılı olamamıştır. Avrupa’ya ekonomik alanda bağımlılık artmıştır.

15  El sanayi ve atölyeler kapandı. Buna bağlı olarak işsizlik artmıştır.
Sanayi İnkılabı’nın belkide en önemli sonucu hammadde ve pazar ihtiyacıdır. Bunun sonucunda Avrupalı devletler Osmanlı topraklarına göz dikmişlerdir.

16


"SANAYİ DEVRİMİ Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları