Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MATEMATİK PERFORMANS ÖDEVİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MATEMATİK PERFORMANS ÖDEVİ"— Sunum transkripti:

1 MATEMATİK PERFORMANS ÖDEVİ
CAHİT ARF MATEMATİK PERFORMANS ÖDEVİ

2 CAHİT ARF=> 1910 SELANİKTE DOĞDU 1997’DE İSTANBUL’DA VEFAT ETTİ.
Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli matematikçilerden birisi olarak sayılmaktadır. Kendi adıyla bilinen teoremleri, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Doktorasını yapmak için gittiği Almanya'da, matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonunda, matematikte Hasse- Arf Kuramı'nı geliştiridi  Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı.

3 Cahit Arf 1910 yılında Selanik Kaylar kazasında doğdu
Cahit Arf 1910 yılında Selanik Kaylar kazasında doğdu.  Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de 1932'de tamamladı.  Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı.  Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti. Türkiye'ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı.Daha sonra Robert Kolej'de Matematik dersleri vermeye başladı yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu. Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı yılında Türkiye'ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi  1980 yılında emekli oldu  Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı.1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı. Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990'da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf‘ın onuruna Silivri'de gerçekleştirilmiştir.Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslar da 1984'te İstanbul'da yapılmıştır  Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur .

4 ÇALIŞMALARI Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı.  Matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır. Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür . Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir  Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: " Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi.Cahit Arf, Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır “.

5 HAZIRLAYAN ve SUNAN ADI:Özgür SOYADI:BÜYÜKKARAKAYA SINIFI7/C NU:2876
DERS:MATEMATİK ÖĞRETMENİ:YASİN KIRAT KONU:CAHİT ARF


"MATEMATİK PERFORMANS ÖDEVİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları