Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAC İBADETİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAC İBADETİ."— Sunum transkripti:

1 HAC İBADETİ

2 HAC NASIL YAPILIR ? İslâm şartlarının besincisi hac'dır. Hac, belli zamanda, belirli yerleri özel bir sekilde ziyaret etmektir. Hicretin dokuzuncu yılında farz olmuştur. Hac hem mal, hem de beden ile yapilan bir ibadettir. Belirli sartlari tasiyan müslümanlarin ömründe bir defa hacca gitmesi farzdir. Allah'in her emrinde oldugu gibi haccin farz kılınmasında da bir çok hikmetler ve faydalar vardir. Çesitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayrı olan Müslümanların tek gaye etrafinda bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah'a yönelmesi İslâm kardeşliğini güçlendirir. Müslümanların birbiri ile tanışmalarını, birbirlerinin dert ve sıkıntılarına çare bulmalarını sağlar.. Zengin-fakir her seviyede müslümanın ihrama girerek ayni kıyafet içinde bulunması insanlara eşitlik fikrini asılar, mahşer gününü hatırlatır. Hac yolculuğu, insanin bilgi ve görgüsünü artırır, zorluklara karsi dayanma alışkanlığı kazandırır. Mala bağımlılığı azaltarak, fakirlere, yoksullara karsı merhamet ve yardim duygularını geliştirir. Sevgili peygamberimizin doğup büyüdüğü, İslâm dini'nin cihana yayilmaya basladigi kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir, dini duyguları kuvvetlendirir .Kutsal yerlerde insan kendisini Allah'a daha yakin hisseder, yaptigi ibadetlere kat kat fazla sevab verilir. Allah rızası için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakınanların (kul haklari hariç) birçok günahı bağışlanır. Bu konuda peygamber Efendimiz söyle buyurmuştur: "Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınırsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlarından arınmış olarak döner." (1)

3 HAC NASIL YAPILIR MADDELER HALİNDE
MİKAT Hac niyetiyle yola çıkan Müslümanlar, harem sınırlarını belirleyen Mikat bölgelerinde ihrama girerek hac için ilk adımı atarlar. Kabe’de “tavaf”, Safa ve Merve arasında “say” yapılır. ARİFE GÜNÜ Arife günü Arafat’ta “vakfe” yapılır. Aynı gün Müzdelife’de vakfe yapıldıktan sonra güneş doğmadan Mina’ya gidilir. BAYRAMIN VE 3. GÜNÜ Mina’da şeytan taşlandıktan sonra ihramdan çıkılır. Bayramın veya 3. günlerinde Kâbe’de farz olan ziyaret tavafı yapılarak hac ibadeti tamamlanır.

4 HAC İBADETİ NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR
İslâm şartlarının besincisi hac'dır. Hac, belli zamanda, belirli yerleri özel bir şekilde ziyaret etmektir.  Hicretin dokuzuncu yılında farz olmuştur. Hac hem mal, hem de beden ile yapılan bir ibadettir. Belirli şartları taşıyan Müslümanların ömründe bir defa hacca gitmesi farzdır. Allah'ın her emrinde olduğu gibi haccın farz kılınmasında da bir çok hikmetler ve faydalar vardır.  Çeşitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayrı olan Müslümanların tek gaye etrafında bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah'a yönelmesi İslâm kardeşliğini güçlendirir. Müslümanların birbiri ile tanışmalarını, birbirlerinin dert ve sıkıntılarına çare bulmalarını sağlar.  Zengin-fakir her seviyede müslümanın ihrama girerek ayni kıyafet içinde bulunması insanlara eşitlik fikrini aşılar, mahşer gününü hatırlatır. Hac yolculuğu, insanin bilgi ve görgüsünü artırır, zorluklara karşı dayanma alışkanlığı kazandırır. Mala bağımlılığı azaltarak, fakirlere, yoksullara karsi merhamet ve yardim duygularını geliştirir.  Sevgili peygamberimizin doğup büyüdüğü, İslâm dini'nin cihana yayılmaya başladığı kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir, dini duyguları kuvvetlendirir .Kutsal yerlerde insan kendisini Allah'a daha yakin hisseder, yaptığı ibadetlere kat kat fazla sevab verilir. Allah rızası için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakınanların (kul hakları hariç) birçok günahı bağışlanır. Bu konuda peygamber Efendimiz söyle buyurmuştur:  "Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınırsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlarından arınmış olarak döner." (1) 

5 HACCIN ÇEŞİTLERİ 1) Ifrad Hacci: Umresiz yapılan hac demektir. Hacı adayı ihrama girerken sadece hacca niyet eder ve hac vazifelerini yerine getirir. Ifrad haccı yapanlara kurban kesmek vacip değildir.  2) Temettu Hacci: Umre ve hacci ayri ayri ihrama girerek yapmaktir. Haci adayi önce umre için ihrama girip umre vazifelerini yapar ve ihramdan çıkar. Günü gelince yeniden ihrama girerek hac vazifelerini yerine getirir. Temettu haccında kurban kesmek vacibdir.  3) Kiran Haccı: Umre ve hacci bir ihramda yapmaktır. Hacı adayı ihrama girerken hem umre, hem de hacca niyet eder. Önce umreyi yapar fakat ihramdan çıkmaz, sonra da haccı yapar. Kiran haccında da kurban kesmek vacibdir

6 TAVAF Kâbe’nin etrafında 7 defa dönmektir. Kâbe sola alınarak yapılır.
Farz olan tavaf bayramın 1. günü yapılır. Her bir dönüşe Şavt denir. 7 Şavt 1 tavaf olur.

7 VAKFE Arife günü öğleden sonra bayramın birinci günü sabahına kadar bu zaman içerisinde belli bir vakit Arafat’ta kalmaktır.

8 SA’Y Safa ve Merve tepeleri arasında Safa’dan başlamak üzere 7 defa gidip gelmektir.

9 SAFA-MERVE Hacer Validemizin oğlu İsmail’e su bulmak maksadıyla koştuğu tepelerdir. Kâbenin yanında ve doğu tarafındadır. Mescidi Haramın içinde Kâbenin 200 metre doğusundadır. İki tepe arası yaklaşık 350 metredir.

10 MÜZDELİFE Arafat ile Mina arasında bir yerdir. Bayram gecesi burada beklenir. (vakfe yapılır) Şeytanlara atılacak taşlar burada toplanır. ( 70 tane )

11 HAC KİMLERE VE NE ZAMANFARZDIR
Aşağıdaki şartları taşıyanlara hacca gitmek farz olur:  1 ) Akilli olmak,  2) Erginlik çağına gelmiş olmak,  3) Müslüman olmak,  4) Hür olmak,  5) Haccın farz olduğunu bilmek. (Bu şart Müslüman olmayan ülkelerde Müslümanlığı kabul edenler içindir. İslâm ülkelerinde yasayan Müslümanlar için haccın farz olduğunu bilmemek özür değildir.)  6) Zorunlu ihtiyaçlardan başka hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin geçinebileceği maddi güce sahip olmak.  7) Durumuna uygun bir vasıta ile hac yolculuğunu yapabilmesi için vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.  8) Hac vazifesini yapabilecek zamana yetişmiş olmak.  Saydigimiz bu şartlardan başka hac vazifesini bizzat yapmak için su şartların da bulunmasi gerekir. Bunlara haccın edasının şartları denir. 

12 İhrama girmek (Şarttır)
HACCIN FARZLARI İhrama girmek (Şarttır) Arafat'ta vakfe (Rükün) Ziyaret tavafı

13 HAZIRLAYAN GÜRKAN SAĞLAM


"HAC İBADETİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları