Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

RÜZGAR ENERJİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "RÜZGAR ENERJİSİ."— Sunum transkripti:

1 RÜZGAR ENERJİSİ

2

3 Rüzgar Nedir, Nasıl Oluşur?
Güneş ışınları, yeryüzünde farklı sıcaklık, basınç ve nem kuşakları oluşturur. Bu oluşumdan dolayı rüzgar enerjisi meydana gelir. Yani güneş enerjisinin dolaylı bir ürünüdür. Güneş dünyaya saatte watt enerji gönderir ve bu enerjinin yaklaşık % 1-2’si rüzgar enerjisine dönüşür.

4 Rüzgar oluşumuna bir diğer etken; coriolis kuvvetidir.
Yeryüzü şekillerinin rüzgar oluşumuna ve hızına etkisi olmaktadır. Adalar ve kıyılarda rüzgar daima daha fazladır.

5 Rüzgar enerjisi sistemlerinin (RES) yararları nelerdir?
Aşağıdakiler için elektrik enerjisi sağlar; Merkezi şebekelere Ayrılmış şebekelere Yerleşim yerlerine uzak yerlere su pompalamalamaktadır. ayrıca… Zayıf şebekeler için destek sağlar. Enerji fiyatlarında ki istikrarsızlığı azaltır. Nakil ve dağıtım kayıplarını azaltır.

6 Neden rüzgar enerjisi? Sürekli geliştirilmektedir.
Çok eskiden beri bilinen bir enerji kaynağıdır. Fosil yakıtlarla rekabet edebilmektedir.

7 RÜZGAR ENERJiSiNiN TARiHÇESi
Dünyanın ilk rüzgar santrali kabul edilen, tarihi Brush türbinidir. Daha sonra Paul la Cour’un Danimarka yel değirmenlerini esas alarak yaptığı türbindir.

8 Rüzgar Enerjisinin Avantajları;
Temiz bir enerji kaynağıdır, emisyonu yoktur. Yerel bir enerji kaynağıdır, dışa bağımlı değildir. Yatırım alanının % 1’ini kullanır, bu alanlarda tarım ve hayvancılık faaliyetleri yapılabilir. Ucuz bir enerji kaynağıdır. Yüksek istihdam yaratır.

9 Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları;
Gürültü kirliliği yaratabilir. Radyo ve TV sinyallerini bozabilir. Kuş göç yollarında, kuşlara zarar verebilir.

10 DÜNYADA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ GELİŞİMİ VE GELECEK KULLANIMI

11 Rüzgar Enerjisinin Kullanım Yerleri
Kapalı şebeke Küçük türbinlerdir(50w-10kw) Akü şarj etmek için kullanılır. Su pompalamada kullanılır. Ayrılmış şebeke kW a kadar olan türbinler. Yerleşim yerine uzak bölgelerde üretim maliyetini azaltır. Merkezi şebeke 200kW- 2MW kadar Rüzgar çiftliği olarak kullanılır.

12 RÜZGAR ENERJİ POTANSİYELİ
Rüzgar türbinleri, bölgesel olarak süreklilik arz eden rüzgar gücünden elektrik üretmek için yıllardır kullanılan bir sistemdir. Rüzgar türbinleri uygulamalarında 500 kW-5 MW arasında elektrik gücü üretilmektedir. Fakat yaygın olarak kullanılan MW gücündeki türbinlerdir. Türbinin sağladığı enerji rüzgar hızının küpüdür, böylece rüzgar hızı arttırarak elde edilen enerji miktarı da artar.

13 Açık denizler, yüksek irtifalı yerler, vadiler, ovalar gibi rüzgarın şiddetli ve sürekli olduğu yerlere rüzgar santralleri kurulur. Dünya çapında, rüzgar enerjisinin uzun vadeli teknik potansiyelinin şu anki toplam küresel enerji üretiminin beş katına ya da şu anki elektrik talebinin 40 katına eşit olduğuna dair veriler bulunmaktadır.

14 Bu özellikle daha fazla rüzgar kaynağına sahip olan yerlerde rüzgar türbinleri için fazla miktarda alanın kullanılmasına neden olabilir. Açık denizlerde rüzgar hızı karaya göre %90 oranında daha fazladır. Bu sayı ayrıca yüksek irtifalı kara merkezli yerlere ya da hava kökenli rüzgar türbinlerine göre artar.

15 Avrupa Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücü (MW)

16 Düşey eksenli rüzgar türbini
Daima rüzgarın geleceği yöne doğru eser. Güç toprak seviyesinde elde edilir.

17 Yatay eksenli rüzgar türbini
Dönme ekseni rüzgar yönüne paraleldir, kanatlar ise rüzgara dik yöndedir. Ticari türbinlerin çoğu yatay eksenlidir.

18

19 TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ

20 Ülkemizde rüzgar enerjisiyle ilgili çalışmaların başlangıç tarihi çok eskilere dayanmamaktadır. Bu konudaki çalışmaları ilk başlatan kurum 1980'li yılların ortalarında Elektrik İşleri Etüt İdaresi olmuştur yılından başlayarak bazı küçük uygulamalar Yap - İşlet - Devret modeliyle gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de İlk rüzgar santrali Demirer holding'in Çeşmede kurduğu santraldir. İzmir Çeşme (1.5MW), Alaçatı'da (7.2MW); Çanakkale Bozcaada'da 10.2MW); İstanbul Hadımköy'de (1.2MW) gerçekleşen rüzgar santralleri bu şekilde ortaya çıkmıştır.

21 Türkiye'de rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının konu edildiği ilk kanun 2001 yılında Elektrik Piyasası Kanunu'dur. Bu kanunla devletin belirli bir fiyattan alım garantisinden vaz geçmesi zaten düşük seviyede olan rüzgar enerjisi yatırımlarını durdurmuştur. Bu aşamada az sayıda özel sektörün kendi enerjisini üretmek için gerçekleştirdiği projeler mevcuttur.

22 Rüzgar enerjisine verilen resmi önemin kanıtı olarak ilk ciddi girişim ise ancak 2005'dey Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu'yla ortaya konmuştur. Bu kanunun sonrasında Bandırma, Çeşme yarımadası, Hatay, Manisa, Çanakkale'de gerçekleştirilen 150 MW gücündeki santraller kanunun ilk meyveleridir.

23 TÜRKİYE RÜZGAR ATLASI

24

25

26 HAZIRLAYAN İLYAS GÜMÜŞ (N.Ö)


"RÜZGAR ENERJİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları