Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SERBEST OKUMA METİNLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SERBEST OKUMA METİNLERİ"— Sunum transkripti:

1 SERBEST OKUMA METİNLERİ
BİLGİ YUVAMIZIN KUZUCUKLARI

2

3 ELLERİM Ellerim tombik tombik Kirlenince çok komik Kirli eller sevilmez Güzelliği görülmez Dişlerim bakım ister Hele saçlar, hele saçlar Uzayınca tırnaklar Kirlenince kulaklar Bize pis derler, pis derler

4 Artık Okuyorum Ben okumayı,yazmayı öğrendim.Okumak ve yazmak ne güzel.Çok sevinçliyim. Sıra arkadaşım Ela’da okuyor,yazıyor. Bugün Ela kitap aldı.Kardeşine kitap okudu.Ben de anneme kitap okudum.Annem çok mutlu oldu. Okumak ,yazmak çok güzel.

5 GÜLEN BEBEK Annesi, Nazlı’ya bir bebek almış. Bebeğin saçları sarı, gözleri maviymiş. Nazlı ne yapsa, bebek gülermiş. Hem de kıkır kıkır gülermiş. Nazlı onun adını Gülen Bebek koymuş. Bebeğine sen hiç ağlama, gözlerin bozulmasın. Hem ağlayan bebekleri kimse sevmez. Demiş. Gülen bebek, anladım der gibi başını sallamış. Sonra da tatlı tatlı gülmüş.

6 NEDEN AĞIR AĞIR YAZIYOR MUŞUM?
Oturmuş mektup yazıyordum. Kapı çalındı. Kapıyı açtım. Gelen arkadaşım Onurdu.Yanıma gelerek: -Ne yapıyorsun? -Dedeme mektup yazıyorum. -Neden ağır ağır yazıyorsun? Hınzırca güldüm, ama belli etmedim: -Dedem hızlı okuyamaz da ondan, dedim.

7 KARA TAVUK Kara tavuk koş getir. On getir, on beş getir. Yirmi getir, yirmi beş getir. Otuz getir, otuz beş getir. Kırk getir, kırk beş getir. Elli getir, elli beş getir . Altmış getir, altmış beş getir. Yetmiş getir, yetmiş beş getir. Seksen getir seksen beş getir. Doksan getir, doksan beş getir. Yüz getir, daha getir.

8 EBE Ebe ebe nerede? Su doldurur derede; Dere boyu çalılık, Suyu çok bulanık. Ebe suya dalamaz, Arasa da bulamaz.

9 HEDİYE Kızın adı Hediye. Ekmek vermez kediye. Süt vermez kediye. Kedi gider kadıya. Kadının kapısı kilitli. Kedinin başı dertli.

10

11 AĞLAYAN AĞAÇLAR gezmeye gitmiş. Bir yandan geziyor, bir
Yaramaz bir çocuk varmış. Ormana gezmeye gitmiş. Bir yandan geziyor, bir yandan da elindeki kibritle oynuyormuş. Kibrit birden yanmış. Yanan kibrit yere düşmüş. Kuru otlar, yapraklar yanmaya başlamış. Alevler dev gibi olmuş. Orman yanmaya başlamış.

12 Yaramaz çocuğun ayakları varmış, kaçmış
Yaramaz çocuğun ayakları varmış, kaçmış. Kuşların kanatları varmış, uçmuş. Diğer hayvanlar ise güçlükle de olsa kurtulmuş. Ama ağaçların ayakları toprağın içindeymiş. Onlar ne uçabilmiş ne de kaçabilmişler! Cayır cayır, ağlaya ağlaya yanmışlar.

13 ALFABE Biz, yirmi dokuz kardeşiz Birbirimizi çok severiz Sekizimiz ünlü, kalanımız ünsüz Bilmeyenler kalsın önlüksüz

14 BENİM AİLEM Adım Selda size ailemi tanıtayım
BENİM AİLEM Adım Selda size ailemi tanıtayım. Bizim ailede dört kişi var. Babam Ahmet. Annem Semra. Kardeşim Erol. Bir de ben. Kardeşimle ben okula gidiyoruz. Babam işçi. O her sabah işine gider. Annem çalışmıyor. O bize yardım ediyor. Biz de anneme yardım ediyoruz. Ailemizde çok mutluyuz. Birbirimizi çok seviyoruz.

15 Aferin çocuklar hepiniz harikasınız


"SERBEST OKUMA METİNLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları