Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİVİL SAVUNMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİVİL SAVUNMA."— Sunum transkripti:

1 SİVİL SAVUNMA

2 “Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur."           M. Kemal ATATÜRK  

3 SİVİL SAVUNMA Sivil Savunma, savaşta ve afetlerde halkın can ve mal kaybını en aza indirme amacını taşıyan ve topyekun savunmanın en önemli unsurlarından biridir.

4 SİVİL SAVUNMA Savaş zamanı halkın can ve mal kaybının en aza indirilmesi; Afetlerde can ve mal kurtarılması; Büyük yangınlarda can ve mal kaybının azaltılması;

5 -Yok olmaları veya çalışamaz hale gelmeleri durumunda yaşamı büyük ölçüde etkileyecek olan kamu ve özel kurum ve kuruluşların korunması ile bunların acil onarımlarının yapılması; -Savaş zamanı her türlü savunma faaliyetlerinin sivil halk tarafından desteklenmesi; -Cephe gerisinde halkın moralinin kuvvetlendirilmesi;konularını kapsayan SİLAHSIZ, KORUYUCU, KURTARICI önlem ve faaliyetler bütünüdür.

6 İKAZ VE ALARM İŞARETLERİ
Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından; hava saldırısı ihtimali olduğunda, hava saldırısı başladığında ve saldırı durduğunda halkın alabileceği önlemleri uygulamak üzere yurt genelinde il ve ilçelerimizde toplam 580 adet siren sistemi kurulmuştur. Kurum ve okullarda, sirenlerin vereceği ikazlara göre hareket edilecektir.

7 A-HAZIRLIK İKAZI Bir savaş tehlikesinde kurum ve okullarımızın gereken son hazırlık önlemlerini alabilmeleri için hükümetçe gerekli görüldüğü taktirde verilen ikazdır. İşareti:Radyo televizyon gibi yayın araçları aracılığı ile verilir. Yapılacak İşler:Kurum ve okullardaki sığınma yerleri gözden geçirip,eksikleri tamamlanıp kullanılır hale getirilecek, karartma emirlerine uyularak dışarıda hiç ışık yakılmayacaktır.

8 B-TEHLİKE HABERLERİ (İKAZLARI) 1- Sarı İkaz
Saldırı ihtimali var anlamındadır. İşareti: Üç dakika sürekli düz siren sesi ile verilir.

9 YAPILACAK İŞLER Kurum ve Okullarda:Doğal gaz, kazan dairesi,elektrik ve su anahtarları kapatılacak, yanan ocak,soba,tüp vs. varsa söndürülecek.Kapı ve pencereler kapatılıp perdeler çekilecek ve hemen sığınma yerlerine gidilecektir. Açık Alanlarda:hemen saklanabilmek üzere en yakın sığınma yerlerine gidilecektir. Taşıtlarda: Araçtan inilecek, açıktakiler gibi davranılacaktır.

10 2- Kırmızı İkaz(ALARM) Saldırı tehlikesi var anlamındadır.
İşareti:Üç dakika yükselip alçalan, dalgalı siren sesi ile verilir.

11 YAPILACAK İŞLER Kurum ve Okullarda:Sarı ikaz anındaki önlemlerden eksikler varsa tamamlanacaktır. Açık Alanlarda:Hemen en yakın sığınak yerine yoksa saklanabilmek üzere en yakın sığınma yerlerine (köprü altı,duvar dibi veya çukur yerlere) gidilecek,”tehlike geçti” işareti beklenecektir.. Taşıtlarda: Araçtan inilecek, açıktakiler gibi davranılacaktır.

12 3- Radyoaktif Serpinti İkazı (Alarm)
Radyoaktif serpinti veya kimyasal saldırı var anlamındadır. İşareti:Kesik kesik siren sesiyle ve radyo, televizyon gibi yayın araçlarıyla verilir.

13 Yapılacak İşler Kurum ve Okullarda: Alarm esnasındaki tedbirler alınır. Açık Alanlarda: En yakın sığınma yerine veya kapalı bir yere gidilecek,vücudun açıkta kalan yerleri örtülecektir. Taşıt Araçlarında:En elverişli yerde durarak sığınma yerine veya kapalı bir yere gidilecek.

14 C- Tehlike Geçti (BEYAZ İKAZ)
Tehlike geçti işareti, radyo, televizyon, hoparlör, megafon gibi araçlarla duyurulur.Bu haberi duyunca sığındığınız yerden çıkarak normal yerlerinize dönünüz, yardıma muhtaç olanlar varsa yardım ediniz.

15 GİZLEME VE KARARTMA Hükümetçe gerekli görüldüğü halde olağanüstü halden itibaren ışıkların söndürülmesi ve karartılması uygulanır. Kurum ve okul binalarının dışında (dışarıda) yanan ışıkların geceleri havadan gözükmemesi için tamamen söndürülmesi, zorunlu olanların maskelenmesi ve siyah perdelerle kapatılması gibi tedbirler alınır.

16 SIĞINAK VE SIĞINAK YERLERİ
Klasik ve nükleer silahlarla,kimyasal ve biyolojik savaş maddelerinin etkilerinden insanlar ile ülkenin, savaş gücünün devamı için gerekli olan canlı ve cansız değerleri korumak amacıyla yapılan yerlere SIĞINAK denir.

17 SIĞINAK YAPIMINDA AMAÇ
1.Can ve mal kaybını en aza indirmek. 2.Hazırlıklı olma imajı verilerek caydırıcılığı sağlamak. 3.Az masraflı toplu korunma imkanı sağlamak.

18 SIĞINAKTA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1.Sığınaktan kimlerin ve ne şekilde yararlanacağı önceden tespit edilmelidir. 2.Sığınağın havasını bozmadan çalışabilen aydınlatma tertibatı bulunmalıdır. 3.Yangınlara karşı önlem alınmalıdır.

19 4.Sığınaklar sıvanmamalı ve gereksiz eşya konmamalıdır.
5.Dışarı ile haberleşme tertibatı sağlanmalıdır. 6.Sığınağa girerken yeterli kadar sağlık malzemesi ve diğer araç gereçler alınmalıdır.

20 SIĞINAKTA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER
Kurum ve okulların donatacağı sığınakta birkaç günlük yiyecek,içecek ve sağlık malzemeleri, yangın söndürme araç gereçleri bulundurulmalıdır. İçeceklerin kapalı kaplarda, yiyeceklerin konserve şeklinde, sağlık malzemelerinin de orijinal kap veya kutularda bulundurulmalarına dikkat edilir.

21 Bu İkaz ve Alarm işaretlerini tanımak, tanıtmak ve alınacak tedbirleri bilmek, olağanüstü hal ve savaş durumundan en az zararla çıkmamızı sağlayacaktır.

22 Dicle Anadolu Lisesi Sivil Savunma Kulübü
Rehber Öğretmen: Selim SÜZER


"SİVİL SAVUNMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları