Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fen ve Teknoloji Proje Ödevi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fen ve Teknoloji Proje Ödevi"— Sunum transkripti:

1 Fen ve Teknoloji Proje Ödevi
Berkan Avcı 8-A /255 Fen ve Teknoloji Proje Ödevi

2 Enginar Enginar, (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.

3 Morfolojik ÖzellİKlerİ
Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna olukludur. Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

4 FAydalarI Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır. Bolca A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemekte ve safra kesesi rahatsızlıklarını gidermektedir. Bunun dışında cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi gelir.

5

6 YetİşTİRİCİLİĞİ Enginar genel olarak ülkemizde ve birçok ülkede vegetatif yolla üretilmektedir. Fransa,İtalya ve İspanya'da doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirilmiştir. Enginarda vegatatif yolla üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretimdir.

7 Ürünlerİ Bir enginar likörü olan Cynar İtalya'da çok popüler olan bir alkollü içkidir. Enginar yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen standardize edilmiş öz, kapsül veya toz şeklinde şifa özellikli diyet katkı maddesi olarak piyasaya sürülmektedir

8 Ne NedİR? Cynar:İtalya’da ünlü bir alkollü likör.
Cynarin:Cynarin enginarın yapraklarında bulunan gerçek bir karaciğer dostudur. 


"Fen ve Teknoloji Proje Ödevi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları