Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇİÇEKLİ BİTKİLER Çiçek Sap Yaprak Kök

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇİÇEKLİ BİTKİLER Çiçek Sap Yaprak Kök"— Sunum transkripti:

1

2 ÇİÇEKLİ BİTKİLER Çiçek Sap Yaprak Kök
Kök, gövde, yaprak ve çiçek olmak üzere dört kısımdan oluşmuştur.

3 KÖK VE YAPISI Bitkiyi toprağa bağlayan, topraktan su ve madensel tuzların emilimini sağlayan bir organdır.4 kısımdan oluşur: 1.Ana kök Yan kökler 3.Emici tüyler 4.Yüksük Görevi:Kök ucundaki emici tüyler topraktan su ve suda çözünmüş madensel tuzların emilmesini sağlar. Ömürleri çok kısadır. Fakat kökün ucuna yakın yerlerden yenileri meydana gelir. Yüksük kökü dış etkilerden korur.

4

5 GÖVDE VE ÇEŞİTLER Genellikle bitkilerin toprak üstünde bulunan yaprak,çiçek gibi organlarını taşıyan kısmıdır. Görevleri: Köklerden gelen suyu,su kanalları ile yapraklara; yapraklardan gelen besini ise besin kanalları ile bitkinin diğer bölümlerine iletir.

6 GÖVDE Bitkiyi dik tutar.
Su ve besinleri köklerden bitkinin diğer bölümlere taşınmasını küçük borucuklar yardımı ile sağlar.

7

8

9

10

11 YAPRAK VE YAPISI Bitkinin yassılaşmış yeşil renkli organıdır Yaprak 10 kısımdan oluşur: Uç İnce tabaka Damar Arta kısım Kılcal damarlar Kenar Sap Ağzın al tarafı Odunsu doku Damar dokularının kalburlu kısmı

12 YAPRAK ÇEŞİTLERİ

13 YAPRAK Bitkinin gövde ve dalları üzerin de bulunan kısımdır.
Bitkinin güneşten yararlanmasını sağlar. Bitkinin gaz alışverişini sağlar. Bitkiler yaprakta üretilen besinle beslenir.

14

15 ÇİÇEĞİN YAPISI 1.Taç Yaprak:Çanak yapraktan büyüktür ve değişik renkleri vardır.Güzel kokular salgılayan hücreleri vardır Dişi Organ:Çiçeğin ortasında bulunur.Alt kısmında yumurtalık vardır Erkek Organ:Taç yaprakların iç kısmında bir ve ya iki daire üzerine dizilirler.İpçik ve başçık denen 2 kısımdan oluşur.

16 ÇİÇEK Dişi Organ Erkek Organ Taç Yaprak Çanak Yaprak

17 DEĞERLENDİRME Soru 1: Bitkiyi toprağa bağlayan topraktaki su ve madensel maddeleri bitkiye alan organa ……. denir. Soru 2: Bitkilerin daha çok toprak üstünde gelişen sert ve uzun kısmına …… denir. Soru 3: Gövde ve dallara bağlı genelde yeşil renkli organlardır ……….. Soru 4: Bitkinin dallarında bulunan genellikle renkli güzel kokulu organa ……. denir. Soru 5: Bitkinin kısımlarını yazınız. Soru 6: Kökün görevlerini yazınız.

18 HAZIRLAYANLAR İLYAS KOÇAK BEKİR SIDDIK ÇELEBİ 126901 126900
3-B 2.ÖĞRETİM 3-B 2. ÖĞRETİM HAZIRLAYANLAR

19 SON


"ÇİÇEKLİ BİTKİLER Çiçek Sap Yaprak Kök" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları