Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADL-ADALET -Kuran’ın Ana Konuları- Zeynep Karadeniz 12070210.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADL-ADALET -Kuran’ın Ana Konuları- Zeynep Karadeniz 12070210."— Sunum transkripti:

1 ADL-ADALET -Kuran’ın Ana Konuları- Zeynep Karadeniz

2 Adaletin Tanımı: Adalet; Hakka yönelmek,haksızlıktan kaçınmak, her hakkı sahibine vermeye çalışmaktır. Karşıtı “ Zulüm,gadr” dır, insafsızlıktır. Dünyanın bütün düzeni ve düzgünlüğü adaletle kazanılır. Yüce Allah bize adaleti emrediyor. Onun için insan, her davranışını bir ölçü ve adalet içeisinde yapmaya çalışmalıdır. Görevinde adaleti gözetmeyen bir insan, kendisine de vatanına da, bütün insanlığa da fenalık etmiş olur. Herhangi bir hakkın kaybolmasına veya geciktirilmesine sebeb olmak bir zulümdür. Herhangi bir kimseden haksız yere bir şey almak zulümdür. Herhangi bir insana veya hayvana haksız yere eziyet vermek de bir zulümdür. Zulmün sonucu ise azabdır, felakettir.

3

4 Ömer Nasuhi Bilmenin Büyük İslam Ansiklopedisi’nden aldığımız tanım üzerinden adalet kavramını biraz daha geniş inceleyelim.

5 Adalet, karşıt kavramı olan “zulüm” den yola çıkarak açıklamaya başlanmış. İlk başta adaletsizliğin sonuçlarına, adaleti gözetmeyenlerin yapabilceklerine dair tarihten kısa birkaç örnekle bakalım.

6 Görevinde Adaleti Gözetmeyen, Bütün İnsanlığa Felaket Getirir.
 1)HİROŞİMA: II.Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Amerika Birleşik Devletleri'nin Uranyum-235 tipi atom bombası "Little Boy" (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği saldırı. Nagasaki'ye düzenlenen atom bombası saldırısı ile birlikte asker tarihinde gerçekleştirilen yegane nükleer saldırıdır yılının sonuna kadar Hiroşima'da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık kişi hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonları hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırının saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştır. Adalet yoksa haksız yere ölen insanların sayısı da haliyle artacaktır...

7 2) HOCALI KATLİAMI 26 Şubat 1996 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azeri sivillerin Ermeniler tarafından topluca katledilmesi olayıdır. 10 bin nüfuslu Hocalı’da o dönem yaklaşık Azeri bulunmaktaydı. Saldırıda ölenler hakkındaki resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının kişi olduğu belirtilmektedir. Kadın, çocuk ve yaşlılar olmak üzere siviller katledilmiştir. Zulmün kendisi kötüdür. Onu yapan kişi kim olursa olsun haksızlık haksızlıktır. Çocukların,yaşlıların,kadınların öldürüldüğü bir sistemde adalet söz konusu değildir...

8 Nisan 1992’de Srebenica’nın hemen dışında bulunan Bratunac köyünde, 350 Bosnalı Müslüman, Sırp paramiliter ve özel polis güçleri tarafından ölümcül işkenceye tabi tutularak katledildi. Srebrenitza Katliamında öldürülenlerin kesin sayısı bilinemese de 7 ila 8 bin arasında bir rakam olarak belirtilmiştir. 3)BOSNA SOYKIRIMI

9 Nisan 1992’de Srebenica’nın hemen dışında bulunan Bratunac köyünde, 350 Bosnalı Müslüman, Sırp paramiliter ve özel polis güçleri tarafından ölümcül işkenceye tabi tutularak katledildi. Srebrenitza Katliamında öldürülenlerin kesin sayısı bilinemese de 7 ila 8 bin arasında bir rakam olarak belirtilmiştir..

10 4)FİLİSTİN KATLİAMI İsrail ordusu 27 Aralık 2007 tarihinde, aniden Filistin’in Gazze kentini füze ve tank atışlarıyla vurmaya başladı. Bugün itibariyle çoğu çocuk olmak üzere İsrail katliamında 800 filistinli öldürülmüş, binlerce kişi de yaralanmıştır. Evler, okullar, camiiler, kullanılmayacak hale getirilmiştir.

11

12 Adaletin olmadığı yerlerde zulüm, anarşi, terör hakim olur
Adaletin olmadığı yerlerde zulüm, anarşi, terör hakim olur. Toplumsal isyanlar çıkar, mahkemelere, devlete hatta fertlerin birbirine olan güveni kaybolur. Bu hususta Peygamberimiz bizi uyarmıştır: “Bir kavimde (devlet,mahkeme,aile) hak ve adaletten uzak hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan dökümü yaygınlaşır.”

13

14

15 ZULÜM SADECE İNSANA MI OLUR?
Adalet sadece insanların birbirlerinde uygulaması gereken bir hüküm değildir. Doğaya ve hayvanlara karşı da adil bir tutum sergilenmesi gerekir.

16 Zamanımızı adaletli bir biçimde kullabiliyor muyuz?
Yoksa vaktimize de zulüm ediyor muyuz?

17

18 Adaletin yokluğunun sonuçlarından sonra adaletle nasıl hükmedilmiş bir de bunlara bakalım:
HZ. MUHAMMED’İN ADALETI: O, bir taraftan Mekkeli ve Medineli Müslümanlar arasında kardeşlik ilan ederken diğer taraftan da Medine Sözleşmesi ile Müslüman, Yahudi ve müşrikler arasında adaleti sağlamaya çalışıyordu. Bir yolculuğa çıktığı zaman bineğine yanındaki kişi ile değişirek binerdi. İnsanların sözlerini kesmeden onları sonuna kadar dinledikten sonra konuşurdu. Allah Rasulü hayatı boyunca toplumda adaleti hakim kılmak için mücadele etmiş, gerek Müslümanlar gerekse gayrimüslimler arasındaki muamele ve hükümlerde adaletin en güzel örneklerini vermiştir.

19 Hz. Ömer’in Adaleti Hz. Ömer adaleti uygularken; Kuranı Kerimin ahlakının gereği olarak, herkese eşit davranmış; soyluluk, zenginlik, akrabalık, makam gibi unsurların adaleti engellemesine kesinlikle izin vermemiştir. İdaresi altındaki topraklarda adaletin katıksız bir biçimde uygulanması için her türlü önlemi almıştır. Bu konu da “Fırat kıyısında bir deve helak olsa bile bundan kendimi sorumlu bilirim” sözü çok meşhurdur.

20

21 Adaletin En Güzeli; Allah’ın Adaleti
Nisa suresi(4) 58.ayet: Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. 4:135- Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz,ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de sizden daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer şahitlik ederken dilinizi bükerseniz veya çevirirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

22 ÜNLÜ DÜŞÜNÜRLER ADALETLE İLGİLİ NE SÖYLEDİLER?
* Adalet hissi insanlarda doğuştan mevcuttur. ÇİÇERO * Kuvvete dayanmayan adalet güçsiz, adalete dayanmayan kuvet acımasızdır. PASCAL * Haksızlığa yönelip bütün insanların senin peşinden gelmesi yerine, adaletli olup yalnız kalman daha iyidir. M.GHANDI * Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir. MONTESQUİEU * Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. M.GHANDI


"ADL-ADALET -Kuran’ın Ana Konuları- Zeynep Karadeniz 12070210." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları