Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz.muhammed’in ahlakı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz.muhammed’in ahlakı."— Sunum transkripti:

1 Hz.muhammed’in ahlakı

2 Sevgili Peygamber Efendimiz üstün kişiliği, güvenilirliği , insana değer vermesi , hakkı gözetmesi , sabırlı ve hoşgörülü oluşu ile en güzel örnektir. Hz. Muhammed’in en önemli özelliği , başkalarına önerdiği öğütleri ve ahlak kurallarını önce kendi yaşamında uygulamasıdır. O , kendini başkalarından üstün görmemiş , Kur’an’ın öğütlerini ve yasaklarını yaşamının her anında uygulamıştır.

3 Peygamberimiz bütün kemâl ve güzellikleri kendisinde toplamış, örnek bir şahsiyettir.
O’nun mükemmel ahlâkını ciltler dolusu kitaplarla bile anlatmak mümkün değildir. Peygamberimizin ahlâkı Kur’an ahlâkı idi. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah’ımız O’nun ahlâkını överek, şöyle buyurmuştur: "Yâ Muhammed! Şüphesiz sen yüce bir ahlâk üzeresin."

4 Peygamberimizin ahlâk ve yaşayışı Hz
Peygamberimizin ahlâk ve yaşayışı Hz. Aişe annemize sorulduğu zaman "Siz Kur’an okumuyor musunuz? O’nun ahlâkı Kur’an’dan ibâret idi." diye cevap vermiştir.

5 Peygamberimiz (s.a.s.) Cenâb-ı Hakk’a şöyle niyaz ediyordu: "Allah’ım! Beni ahlâkın en güzeline yönelt, kötü ahlâktan uzaklaştır."

6 Peygamberimiz, aile fertleri ile iyi geçinir, ev işlerinde yol gösterir ve onlara yardım ederdi. Bu konuda şöyle buyururdu: "En hayırlınız, ahlâkı güzel olanınız ve aile fertlerine en çok faydalı olanınızdır." Peygamberimiz fakirlerin evlerine gider, onların hatırlarını sorar, onlarla beraber otururdu.

7 Arkadaşlarının arasında bulunduğu zamanlarda, dışarıdan gelen kimseler, oturduğu yer itibariyle O’nu ayırdedemezlerdi. Bir gün peygamberimizin ziyaretine gelen bir bedevî, Peygamberimizin huzurunda olmanın verdiği heyecanla, korkup titremeye başlamıştı. Bunun üzerine peygamberimiz, o kimseyi şöyle teskin etti: "Arkadaş kendine gel! Ben hükümdar değilim.

8 Ben, Kureyş’den kadid lokmasıyla geçinen bir kadının oğluyum
Ben, Kureyş’den kadid lokmasıyla geçinen bir kadının oğluyum." Peygamberimiz kendi işlerini kendisi görürdü. Arkadaşlarıyla beraber bir iş yapılacağı zaman, kendisi de onlarla birlikte çalışırdı.

9 Bir yolculuk esnasında istirahat edilmiş, yemek hazırlamak için görev bölümü yapılmıştı.
Peygamber Efendimiz "Öyle ise ben de yakacak temin edeyim." buyurmuştur. Arkadaşlarının, istirahat etmesi yönündeki ısrarlarına rağmen, onlara yardım etmiştir.

10 Peygamberimizin özü sözüne uygundu
Peygamberimizin özü sözüne uygundu. Hiç kimse ile alay etmez ve kimsenin dedikodusunuyapmaz dı. Kimseye küsmez, küskünleri barıştırır, suçluları affederdi

11 Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat gösterir; yetimlere, dul kadınlara ve ihtiyacı olanlara çok acır, onlara elinden gelen yardımı yapardı. Kadınların haklarına çok dikkat eder, komşu hukukuna riâyet eder, hayvanların hakları hususunda da büyük titizlik gösterirdi.

12 Hz.muhammed’ın(s.a.v) güzel ahlakı
1.Peygamberimizin kalbi insan sevgisiyle doludur. 2.Peygamberimiz çocukları çok sever onları kucağına alır okşardı. 3.Peygamberimiz son derece alçak gönüllü idi. Zengin fakir ayırımı yapmazdı 4.Hastaları ziyaret eder, iyileşmeleri içir dua ederdi. 5.Bir meclise gittiği zaman boş bulduğu yere otururdu. 6.Peygamberimiz ayaklarını başkalarına karşı uzatmazdı. 7.Peygamberimiz elbisesini kendi eliyle yamar ve ayakkabısını kendi onarırdı. 8.Peygamberimiz başkalarına yük olmazdı.

13 9.Peygamberimiz kadınlara son derece nazik davranır ev işlerinde onlara yardım ederdi. “Sizin en hayırlınız kadınlara karşı iyi davranandır.” Hadis.

14 10.Peygamberimiz misafiri çok sever, onlara bizzat kendi hizmet ederdi Peygamberimiz Müslüman olan ve olmayana aynı şekilde davranırdı Peygamberimiz hiç kimseye kötü söz söylememiş, kırıcı bir davranışta bulunmamış ve ömründe kimseyi azarlamamıştır Peygamberimiz güler yüzlü tatlı sözlü idi.

15 14.Peygamberimiz başkaları konuşurken onları dinler, sözlerini kesmezdi Peygamberimiz gördüğü kusurları kimsenin yüzüne vurmazdı Peygamberimizin yaşayışı sade ve temizdi. Bedenini daima temiz tutar, elbiselerinin temiz olmasına çok dikkat ederdi Peygamberimiz dişlerini temizlemek için misvak kullanırdı Peygamberimiz doğru sözlü idi. Verdiği sözden dönmezdi ve yalancıları hiç sevmezdi.

16 19. Peygamberimiz insanların en cömerti idi
19.Peygamberimiz insanların en cömerti idi. Kendisinden bir şey isteyen kişiyi asla boş çevirmezdi. “ben ancak bir dağıtıcıyım, veren Allah’tır” derdi Peygamberimiz kimseden intikam almaz bağışlamayı severdi.


"Hz.muhammed’in ahlakı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları