Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Herkes cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Herkes cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez."— Sunum transkripti:

1 Herkes cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez.
HER ŞEYİNİZ YETERLİ OLSUN Herkes cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez.

2 ‘ADAMLIK’ SÜZGECİ Ankara’lı Hacı Bayram Veli, Sultan II. Murat’ın saygı duyduğu bir manevi önderdi. Hükümdar’ın Hacı Bayram’a saygısı o derece çoktu ki, onun müritlerinden vergi almıyordu. Ama ne var ki, bütün Ankara halkı Veli’nin müridi olduğunu iddia ediyordu !

3 Ankara’da kimden vergi istense “Ben Hacı Bayram’ın müridiyim” deyip işin içinden sıyrılıyordu.
Bunu öğrenen Hükümdar, Hacı Bayram’a mektup gönderir. “Gerçek müritlerinizin sayısını bana bildiriniz. Müritlerinizden vergi alınmayacak” der. Hacı Bayram, devletine saygılı bir bilge kişiydi. Kendisine bağlılığın kötüye kullanılışından da şikayetçiydi.

4 Sultanın mektubunu fırsat bilerek, müritlik iddiasındaki herkese “falan gün, falan yerde toplanın” diye haber saldı. O gün Ankara halkı, şeyhlerinin davetine uyarak bildirilen yere akın ettiler.

5 Hacı Bayram, bir tepeciğin üzerini kurduğu kıl çadırından çıkarak kalabalığa sordu:
- Beni seviyor musunuz ? - Elbette seviyoruz !

6 - Bana yürekten bağlı mısınız ?
- Canımız, kanımız senin yoluna feda olsun ! (Hani, günümüzde deniyor ya, “ Başkan seninle ölüme de gideriz ”) - Bu gün bana inananları şu çadırın içinde bir bir kurban edip, cennete göndereceğim. Şimdi bir kişi çıksın. Kalabalıktan bir kişi çıktı Hacı Bayram, onu çadıra aldı.

7 Çadırda önceden hazırlattığı koyunlardan birini kestirerek, kanını dışarı akıttırdı Dışarıdakiler, adamın gerçekten kurban edildiğini sanarak ürperdi. Hacı Bayram dışarı çıktı. “Bir kişi daha gelsin” dedi. Bir adam daha çıktı Onu da çadıra alıp aynı işlemi yaptı.

8 Sonra dışarı çıktı, bir kişi daha istedi. İşin şakaya gelir yanı yoktu
Sonra dışarı çıktı, bir kişi daha istedi İşin şakaya gelir yanı yoktu. Giden gelmiyordu Bu defa bir şaşkınlık ve duraksama görüldü. Yine de bir kadın öne çıktı Hacı Bayram onu da çadıra aldı Aynı görüntü tekrarlandı. Dördüncü davette tek kişi çıkmadı.

9

10 ZAMANIN AÇIĞA VURMADIĞI SIR KALMAZ.
Hacı Bayram, Sultan Murat’a şu cevabı verdi. “Sultanım, vergiden bağışlamak üzere müritlerimi sormuştunuz. Benim gerçek müritlerim iki er kişi ile bir hatun kişiden ibaret üç kişidir” Alacağımız “ibret”e gelince. Çıkarı için ‘şöyle-böyle’ davranan insanlara alıştık da, onları süzgeçten geçiren süreç neden işlemiyor ? Yoksa sistem ‘şöyle-böyle’ mi üretiyor ? ZAMANIN AÇIĞA VURMADIĞI SIR KALMAZ.

11 www.herice.com fatih5245 Google Grubu
Üye sayisi ile Türkiyenin en büyük paylasim grubu.. Günlük ortalama 5 mail alarak sizde bu dev platformda yerinizi almak isterseniz TIKLAYINIZ Fikir alisverisi ve paylasimda bulunmak için Sizide forum sayfamiza bekliyoruz.


"Herkes cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları