Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, ona öğretin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, ona öğretin."— Sunum transkripti:

1 Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, ona öğretin.
HER ŞEYİNİZ YETERLİ OLSUN Düzeltme yapan Mustafa YENİBAYRAK Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, ona öğretin. Bilen ve bildiğini bilmeyen uykudadır, onu uyandırın. Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen aptaldır, ondan sakının. Bilen ve bildiğini bilen öncüdür, onu izleyin.

2 Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış.

3 Büyük usta, öğrencisini uğurlamış
Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına “ Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın” demiş.

4 “ Resmin yanına kırmızı bir kalem bırak
“ Resmin yanına kırmızı bir kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma” diye ilave etmiş.

5 Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş.
Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş.

6 Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini önermiş
Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini önermiş. Öğrenci resmi yeniden yapmış. Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş. Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş.

7 Öğrenci denileni yapmış
Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş.

8 Usta ressam şöyle demiş:
"İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde, onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi.

9 Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın.
Değer bilmeyenlere sakın emeğini sunma. Asla bilmeyenle tartışma.

10 SALI GÜNÜ KURBAN BAYRAMI
GELİN KURBAN NE DEMEKTİR BİLİNÇ YENİLEMESİ YAPALIM KURBAN BAYRAMINA HİÇ BU GÖZLE BAKTINIZ MI. BUYRUN….

11 SALI GÜNÜ KURBAN BAYRAMI
Kurban, "yakınlaşmak" anlamına gelir Kendinin uzağında yaşamayı marifet zanneden insana "yaklaş" anlamına gelen bir işaret fişeğidir Kur'an kelimesi de aynı kalıptandır Kurban; yani yakınlaşmanın en derini, en kapsamlısı, üstelik her çeşidiyle… İbadetler Allah'a yollanmış mektuplardır Ruhu kaybolmuş ibadetler, içinde mektup bulunmayan zarflara benzerler .Kur'an'ın iafedsiyle "Onun ne etleri ne kanları Allah'a varır; Allah'a ulaşan ancak takvanızdır"

12 Değeriniz yüce, bayramınız mübarek, kurbanınız makbul olsun
SALI GÜNÜ KURBAN BAYRAMI Herkes varlığını bir şeye adamıştır Varlığını Allah'tan başkasına adayanlar kendilerini harcamışlar, Kur'an'ın ifadesiyle "kendilerini israf etmişlerdir" Yani, ucuza gitmişlerdir Dahası, varlığa ilişkin ilahi sıralamaya müdahale etmişlerdir Oysa ki insan fiyatı değil değeri olan bir varlıktır ve insanın değerini sadece O'nu yaratan hakkıyla takdir edebilir Değeriniz yüce, bayramınız mübarek, kurbanınız makbul olsun Not: Kurban ile ilgili yazılar Mustafa islamoğlun’un eserlerinden esinlenilmiştir. Selam ve Dua İle, Mustafa YENİBAYRAK


"Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, ona öğretin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları