Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HÜCRE Herkes için Her şey

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HÜCRE Herkes için Her şey"— Sunum transkripti:

1 HÜCRE www.sunumerkezi.com Herkes için Her şey
İLK DEFA 1665 YILINDA ROBERT HOOK, MANTAR DOKUSUNU İNCELEMİŞ GÖZLEMLEDİGİ YAPILARDA KÜÇÜK BOŞLUKLAR GÖRMÜŞ VE GÖRDÜĞÜ BU BOŞLUKLARA İÇİ BOŞ ODACIKLAR ANLAMINA GELEN HÜCRE DEMİŞTİR.ANCAK HÜCRE BİLİMİNİN BAŞLANGICI MATTHİAS SCHLEİDEN VE THEODOR SCWANN TARAFINDAN ORTAYA KONAN HÜCRE TEORİSİNE DAYANMAKTADIR. BU TEORİ, TÜM CANLILARIN HÜCRELERDEN MEYDANA GELDİĞİNİ VE CANLI YAPISINA KATILAN HER HÜCRENİN BAĞIMSIZ OLMALARINA KARŞIN BİRLİKTE ÇALIŞTIKLARINI İFADE EDER. BUGÜNKÜ ANLANDAHÜCRE TEORİSİ; * BÜTÜN CANLILAR BİR VEYA BİRÇOK HÜCREDEN MEYDANA GELİR. * HÜCRELER CANLININ EN KÜÇÜK YAPISAL VE FONKSYONEL BİRİMİDİR. * HÜCRELER KENDİLERİNDEN ÖNCEKİ HÜCRELERİN BÖLÜNMESİ İLE MEYDANA GELİRLER. * CANLILARIN KALITIM MADDELERİ HÜCRELERDE BULUNUR. Herkes için Her şey

2 ÇEŞİTLİ HÜCRE ŞEKİLLERİ

3 ŞEKİL 1

4 ŞEKİL 2

5 ŞEKİL 3

6 AŞAĞIDAKİ RESİMLER HAYVAN VE BİTKİ HÜCRELERİNE AİTTİR
AŞAĞIDAKİ RESİMLER HAYVAN VE BİTKİ HÜCRELERİNE AİTTİR HAYVAN HÜCRESİ BİTKİ HÜCRESİ

7 BİTKİ VE HAYVAN HÜCRELERİ ARASINDAKİ FARKLAR
BİTKİ HÜCRESİ MANTAR HÜCRESİ HAYVAN HÜCRESİ Hücre çeperi Selüloz Genellikle kitin Yoktur Merkezi vakuol (koful) var yok Plastid Tipik depo karbonhidratı nişasta Glikojen Sentrozom Yok Var

8 HÜCRENİN KISIMLARI: HÜCRE ÜÇ KISIMDAN MEYDANA GELMİŞTİR.
I. HÜCRE ÇEKİRDEGİ (NUCLEUS) II.SİTOPLAZMA (CYTOPLASM) III.HÜCRE ZARI (CELL MEMRANE) *EGER BU ÜÇ KISIMDAN BİRİ OLMAZSA HÜCRENİN CANLILIĞI SON BULUR. (ÖLÜR)

9 HÜCRE ÇEKİRDEĞİ ÇEKİRDEK; HÜCREYİ YÖNETİR, GENETİK ŞİFREYİ TAŞIR VE HÜCRE BÖLÜNMESİNİ SAĞLAR. I.ÇEKİRDEK ZARI (NUCLEAR MEMBRANE ): HÜCRE ZARINA BENZER, ESNEKTİR VE YARIGEÇİRGEN DİR. II.ÇEKİRDEK SİTOPLAZMASI( NUCLEOPLASM): İÇERİSİNDE ORGANİK VE İN ORGANİK MADDELER BULUNDURAN ÇEKİRDEK ÖZ SUYU VEYA SIVISIDIR. III.ÇEKİRDEKÇİK (NUCLEOLUS): ÇEKİRDEK ÖZ SUYU İÇERİSİNDE BULUNUR. KOYU RENKLİ BÖLGEDİR. IV. KROMATİN İPLİKÇİK VE AGI (CHROMATİNE): ÇEKİRDEK BÖLÜNMESİ SIRASINDA YOĞUNLAŞIR VE KALINLAŞIR.

10 HÜCRE ZARI (CELL MEMBRANE )
YARI GEÇİRGEN BİR YAPIYA SAHİP OLUP, PROTEİN VE YAĞLARDAN MEYDANA GELİR. HÜCREYİ KORUYAN VE BULUNDUĞU ORTAMDAN AYIRAN ESNEK YAPIDIR.

11 HÜCRE ORGANELLERİ (CELL ORGANEİS)
SİTOPLAZMA İÇERİSİNDE BULUNAN, HER BİRİ AYRI HÜCRE FAALİYETİNİ YERİNE GETİREN PARÇACIKLARDIR.

12 GOLGİ CİSİMCİĞİ (AYGITI) (GOLGİAPPARATUS)
SALGI MADDELERİNİN BİLHASSA BİTKİLERLE KOKU MADDESİNİN ÜRETİLDİĞİ YERDİR. KESECİKLER HALİNDE BULUNUR.

13 RİBOZOM (RİBOSOME) PROTEİN SENTEZİNİN YAPILDIĞI VE YAPICI OLAN PROTEİN MOLEKÜLLERİNİN ÜRETİLDİĞİ YERDİR, YAPISINDA RNA’LAR VARDIR.

14 Şekilde bir protein sentez aşamasının gerçek halini görmektesiniz

15 MİTOKONDRİ (MİTOCHONDRİON)
HÜCRENİN ENERJİ (ATP) MERKEZİDİR., ENERJİ İÇİN LÜZUMLU OLAN OKSİJENLİ SOLUNUMUN GERÇEKLEŞTİĞİ HÜCRE ORGANELİDİR.HÜCRELERİN YAPTIĞI İŞE GÖRE MİTEKONDRİ SAYILARI DEĞİŞEBİLİR.

16 MİTOKONDRİNİN FARKLI GÖRÜNÜMLERİ

17 Şekilde bir bitki hücresine ait olan bu mitokondride, organelin membranına yerleşmiş olan proteinleri ve oksidasyonda rol alan enzimleri görmektesiniz.  Bu enzimler belirli molekülleri yapılarına alıp okside edebilir veyahut bu moleküllerden H (+) iyonu koparabilirler.Koparılan elektron ve protonlar mitokondri matriksi içerisinde dolanarak kimyasal basamaklara girerler.Şeklin sağ tarafında mitokondri matriksinden bir proton sitoplazmaya verilmekte, aynı zamanda ADP (Adenin di fosfat) ' ye bir fosfat daha bağlanarak ATP (Adenin tri fosfat) meydana getirilmektedir.  Tabii burada gösterilen ATP üretimi, sentezin son basamağıdır.Gerçekte bir ATP üretmek için mitokondri içinde çeşit çeşit reaksiyonlar meydana gelir.

18 ENDOPLAZMİK RETİKULUM ( ENDOPLAZMİC RETİCULUM)
HÜCRE İÇERİSİNDE VEYA HÜCRE ZARI İLE ÇEKİRDEK ARASINDA MADDE TAŞINMASINI SAĞLAR. RİBOZOM BULUNDURANLARA GRANÜLLÜ ENDOPLASMİK RETİKULUM ( ROUGH E. R ), RİBOZOM BULUNDURMAYANLARA İSE GRANÜLSÜZ ENDOPLASMİK RETİKULUM (SMOOTH E. R ) DENİR. Herkes için Her şey


"HÜCRE Herkes için Her şey" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları