Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GEZEGENLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GEZEGENLER."— Sunum transkripti:

1 GEZEGENLER

2 Gezegen Nedir??? Gezegenler, Güneş çevresinde dönen gök cisimleridir. Güneş çevresinde, odaklarından birinde güneş olmak üzere meydana gelen bir elips üzerinde dolanırlar. Gezegenlerin, Güneşe olan uzaklıkları değişiktir. Bu sebeple, uzaklıklara göre değişen büyüklükte bir elips üzerinde dolanırlar. Her yıldızın, Güneş etrafında donanma süresi başka başkadır.

3 Güneş Sistemi Gezegenleri

4 Güneş etrafında, belli başlı sekiz gezegen dolanır
Güneş etrafında, belli başlı sekiz gezegen dolanır. Bunlar, Güneş sistemini meydana getirirler. Güneş etrafında dolanan bu dokuz gezegen, Güneşten olan uzaklıklarına göre, şunlardır: merkür, venüs, dünya, mars, jüpiter, Satürn, uranüs, neptün.

5 MERKÜR(UTARİD) Gezegenlerden Güneşe en yakın olanıdır. Güneşten uzaklığı 57,8 milyon kilometredir. Güneş etrafında 88 günde dolanır ve Ay gibi safhalar gösterir. Kendi ekseni çevresinde ise 24 saat 23 dakika (bazı astronomlara göre 88 günde) döner.

6 Ortalama çapı 4. 850. kilometredir. dünyadan 22,6 defa küçüktür
Ortalama çapı kilometredir. dünyadan 22,6 defa küçüktür. Güneşe çok yakın olduğu için çok sıcaktır. Ortalama sıcaklığı 200 dereceyi bulur. Şimdiye kadar bir uydu su görülmemiştir. Atmosferinin de olmadığı sanılmaktadır.Yüzeyi ay yüzeyine çok benzer.

7 VENÜS (ZÜHRE) Güneşe en yakın ikinci gezegendir. Güneşe uzaklığı 108 milyon kilometredir. Güneş çevresinde 225 günde dolanır. Ekseni etrafında dönme süresi belli değildir. Dünyadan, daima büyük bir bulut tabakası ile örtülmüş görünür. Bundan dolayı, kendi ekseni etrafında dönme süresi bilinmemektedir.

8 Çapı, kilometredir, bu duruma göre Dünyaya yakın bir büyüklüktedir. (Hacmi Dünyanın 9/10u kadardır). Çoklukla Güneş doğmadan ya da battıktan 3 saat önce ya da sonra görünür. Bu halinden dol ayı bu gezegene Sabah yıldızlı ya da Akşam yıldızı adı verilir. Atmosferi olduğu sanılmaktadır.

9 DÜNYA(YER) Merkür ve Venüs’ten sonra gelen üçüncü gezegendir.Güneş Sisteminin canlı barındıran tek gezegenidir.Bir tane uydusu vardır:Ay.

10 MARS(MERİH) Güneşten itibaren dördüncü gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 228 milyon kilometredir. Yörüngesi üzerinde 687 günde dolaşır, kendi ekseni etrafında 24 saat 37 dakikada döner, Çapı kilometredir.

11 Dünyadan 6.61 kere daha büyük Dünyadaki Atmosfer gibi bir atmosferi vardır. Bu kutbunda görülüp kaybolan beyazlıkların bulunmasından, üzerinin zaman zaman bulutlarla kaplı olmasından, bu gezegende su ve Atmosferin bulunduğuna delil sayılmaktadır.

12 Bu arada yapılan incelemelere göre de kara ve denizlerin varlığı kabul edilmektedir. Yapılan bu araştırmalar sonucu, bu gezegende hayat olduğu kanısına varılmıştır. İki tane uydusu vardır.

13 JÜPİTER(MÜŞTERİ) Güneşten itibaren beşinci gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 777 milyon kilometredir. Güneş çevresinde yılda, kendi ekseni çevresinde 9 saat 15 dakikada dolanır. Bu gezegen, bütün gezegenlerin en büyüğüdür. Hacmi Dünyadan kere daha büyüktür.

14 Kuvvetli dürbünlerle bakıldığında yüzeyinde büyüklükleri eşit olmayan bir takım lekeler görülür. Bu lekelerin yerlerinin daima değişmesinde bir atmosfer tabakasına sahip olduğu sanılmaktadır. 9 uydusu vardır.

15 SATÜRN(ZÜHAL) Altıncı gezegendir. gök yüzünde sarımtırak renkte görülür. Güneşe olan uzaklığı milyar kilometredir. Güneş çevresinde 29,46 yılda dolanır kendi ekseni çevresinde 10 saat 38 dakikada döner.

16 Dünyadan 94. 92 defa daha büyüktür
Dünyadan defa daha büyüktür. Yapılan incelemelerde, çevresinde birçok halkanın bulunduğu görülmüştür. Bu halkalar, sayılamayacak kadar çok küçük cisimlerin meydana getirdikleri halkalardır ve bir uydu gibi gezegen çevresinde dolanırlar. Atmosfer tabakasının bulunduğu ve su buharına sahip olduğu, yapılan gözlemlerle anlaşılmıştır. 10 tane uydusu vardır.

17 URANÜS Yedinci gezegendir. Herscel (1738 – 1822) tarafından 1781 de bulunmuştur. Güneşe olan uzaklığı 2,866 milyar kilometredir Güneş çevresinde 84 yıl 7 günde dolanır. Kendi etrafın. da 10 saatte döndüğü sanılmaktadır. Ortalama çapı kilometredir. Yere oranla defa büyüktür. Yoğunluğunun az olmasından, sıcak gaz olduğunu söyleyenler vardır. Zorlukla görülen dört uydusu vardır.

18 NEPTÜN Sekizinci gezegendir. Fransız astronomu Leverrer tarafından yapılan hesaplara göre böyle bir gezegenin var olduğu sonucuna varılmış ve 23 Eylül 1946 da Berlin rasathanesi müdürü Gali tarafından görülmüştür. Güneşe olan uzaklığı milyar kilometredir. Güneşin çevresinde 164 yıl 280 günde dolanır. Yerin hecininden 60 defa büyüktür. Kütlenin gaz halinde olduğu sanılmaktadır.


"GEZEGENLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları