Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜNEŞ SİSTEMİ ve GEZEGENLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜNEŞ SİSTEMİ ve GEZEGENLERİ"— Sunum transkripti:

1 GÜNEŞ SİSTEMİ ve GEZEGENLERİ

2 GÜNEŞ SİSTEMİ ; GÜNEŞ VE DOKUZ GEZEGENİ, GEZEGENLERE AİT UYDULAR, ASTREOİTLER, METEORLARDAN OLUŞMAKTADIR. GEZEGENLER; İÇ GEZEGENLER ve DIŞ GEZEGENLER OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILMIŞTIR. İÇ GEZEGENLER: MERKÜR, VENÜS, DÜNYA ve MARS’TIR. DIŞ GEZEGENLER; JÜPİTER, SATÜRN, URANÜS, NEPTÜN ’DÜR.

3

4 GÜNEŞ Samanyolu Galaksisinin Orion kolu üzerinde bulunmaktadır. Yaşam kaynağımızdır. Isı ve ışık yayar. Orta büyüklükte bir yıldızdır. Dünyamız ile birlikte 9 gezegeni vardır.

5 HER GEZEGENİN GÜNEŞ ETRAFINDAKİ
DÖNÜŞ SÜRESİ ve YÖRÜNGELERİ BİRBİRİNDEN FARKLIDIR. YÖRÜNGELERİNE GÖRE AÇILARI ŞÖYLEDİR:

6

7 İÇ GEZEGENLER

8 MERKÜR Güneşe en yakın gezegendir. Uydusu ve atmosferi yoktur. Güneş’in etrafında 88, kendi etrafında 59,6 günde döner. Güneş’e bakan yüzünde sıcaklığı 350 ºC, diğer yüzünde ºC dir.

9 VENÜS Güneş’e en yakın ikinci gezegendir.
Güneş’e uzaklığı 108 milyon km’dir. Güneş’in etrafında 224,7, kendi etrafında ise 243 günde döner. Yüzey sıcaklığı 460 dereceden biraz yüksektir, ve hemen hemen eşit dağılmıştır. Çoğu karbondioksit olan atmosferi çok kalındır Uydusu yoktur.

10 DÜNYA Yaşama elverişli , üzerinde yaşadığımız gezegen.
Güneş’e uzaklığı ortalama 150 milyon kilometredir. Güneş etrafında yaklaşık 365 günde, kendi etrafında 1 günde döner. Bir tane uydusu vardır: AY

11 MARS 4. GEZEGEN Güneş’in etrafında 687, kendi etrafında ise 24,6 günde döner. Yüzey sıcaklığı –220 derece ile 70 derece arasında değişir, ortalama –65 derecedir. Çoğunlukla karbondioksitten oluşan atmosferi çok incedir. 2 uydusu vardır: Fobos ve Deimos.

12 DIŞ GEZEGENLER

13 JÜPİTER Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir.
Güneş’in etrafında 11,9 yılda, kendi etrafında ise 9 saat 50 dakikada döner. Yüzey sıcaklığı dışlarda –110 derecedir, iç kısımları daha sıcaktır. Atmosferinin %90’ı hidrojendir. Jüpiter’in 4 tane halkası vardır Kabul edilen 16 tane uydusu vardır

14 SATÜRN 6. GEZEGEN Güneş sisteminde yoğunluğu sudan az olan tek gezegendir. Eğer Satürn’ü okyanus üzerine bırakabilseydik suya batmaz, yüzerdi. Gezegenin çevresinde ince, yassı ve birbirinden ayrı 7 halkadan oluşan bir dış halka sistemi vardır. En büyüğü Titan olmak üzere tümü buz yapılı 22 uydusu vardır ve Güneş sisteminde en fazla uyduya sahip olan gezegendir.

15 URANÜS 7. GEZEGEN 21 uydusu bulunmaktadır.
Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir. Halkaların tümü, yaklaşık 1 m çapında koyu renkli kaya benzeri parçalardan oluşmaktadır. Bunların yapısı henüz belirlenememiştir. Uranüs, kutbu güneşe bakacak şekilde tekerlek gibi döner. Böylece etrafındaki halkalarda dik olarak onunla birlikte döner.

16 NEPTÜN 8 uyduya sahip olan Neptün, kendi ekseni etrafındaki bir dönüşünü 16 saate yapmaktadır. Atmosferinde hidrojen, helyum, amonyak, metan ve su buharından oluşur. Atmosferindeki metandan dolayı rengi mavi-yeşildir. Gece nereye bakacağınızı bilirseniz, disk şeklinde Neptün’ü görebilirsiniz.

17 PLÜTON (CÜCE GEZEGEN) Güneş’e en uzak gezegendir.
Ay’dan biraz daha büyüktür. Donmuş metan ve buzdan oluştuğu sanılmaktadır. Güneş’e bakan yüzünde metanın buharlaşmasından dolayı ince, pembe renkli bir atmosfer oluşmuştur. Bir uydusu bulunmaktadır. Bir yüzeyinde atmosferi olan , bir yüzünde atmosferi olmayan tek gezegendir.

18 GEZEGENLERİN KENDİ ETRAFINDA ve GÜNEŞ ETRAFINDAKİ DÖNÜŞ SÜRELERİ:
Merkür; kendi etrafında 58,6 gün, Güneş etrafında 88 gün Venüs; kendi etrafında 243,16 gün, Güneş etrafında 224,7 gün Mars; kendi etrafında 24 saat 37 dk, Güneş etrafında 687 gün Jüpiter; kendi etrafında 9 saat 50dk, Güneş etrafında 11,9 yıl Satürn; kendi etrafında 10 saat 14 dk, Güneş etrafında 29,5 yıl Uranüs; kendi etrafında 7 saat 14 dk, Güneş etrafında 84 yıl Neptün; kendi etrafında 16 saat 7 dk, Güneş etrafında 164,8 yıl Plüton; kendi etrafında 6 gün 9 saat, Güneş etrafında 248 yıl


"GÜNEŞ SİSTEMİ ve GEZEGENLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları