Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA ve UZAY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA ve UZAY."— Sunum transkripti:

1 DÜNYA ve UZAY

2 Gökyüzünde Gördüklerimiz
Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in şekli yuvarlaktır. Güneş’e çıplak gözle bakamayız. Güneş ışığı parlak olduğundan yıldızları görmemizi engeller.

3 Bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda Ay ve yıldızları görürüz, Ay’ın şekli yuvarlaktır. Ay ve Güneş’in şekli birbirine benzer. Ay’ın şekli her zaman yuvarlak görünmez.

4 Güneş Güneş yuvarlaktır; Parlak, büyük, beyaz bir topa benzer.
Isı ve ışık kaynağıdır. Canlılara hayat verir. Dünya’ya en yakın yıldızdır.

5 Dünya’mızdan çok büyüktür.
Dünya’mıza çok uzak olduğundan küçük gibi görünür. Dünya’ya ortalama 150 milyon kilometre, uzaklıktadır. Güneş sisteminin merkezinde yer alır.

6 Güneş’e; Güneş; Çıplak gözle bakılamaz,
Koyu renk gözlük ya da isli cam ile bakmak gerekir. Güneş; Sabahları doğu ufkundan doğar, Akşamları batı ufkundan batar.

7 Güneş ışınları; Güneş’in rengi;
Sabahleyin ve akşam üzeri eğik geldiğinden az ısıtıcıdır. Öğle vakti dik geldiğinden çok ısıtır. Güneş’in rengi; Doğarken açık sarı, Öğle saatlerinde altın renkli ve çok parfak, Batarken kırmızıya yakındır.

8 Dünya’nın Hareketleri
Dünya’mızın iki türlü hareketi vardır. 1.Kendi ekseni etrafında dönme, 2.Güneş etrafında dönmedir. Kendi etrafında dönmesini bir günde tamamlar.Bir gün gece ve gündüzden oluşur. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinden mevsimler oluşur. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte (bir yıl) tamamlar.

9 Dünya’nın Hareketleri

10 Mevsimler Dünya’mızın Güneş’e olan uzaklığı her zaman aynı değildir.Dünya’mız Güneş etrafında dönerken bazen Güneş’e yaklaşır.Bazen uzaklaşır.Bu yüzden mevsimler oluşur.Bir yılda dört mevsim vardır.Bunlar: İlkbahar. Yaz. Sonbahar. Kıştır.

11 SONBAHAR Eylül Ekim Kasım

12 KIŞ Aralık Ocak Şubat

13 İLKBAHAR Mart Nisan Mayıs

14 YAZ Haziran Temmuz Ağustos


"DÜNYA ve UZAY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları