Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Topluluk amblemimiz, tarihteki ilk Türkologlardan biri olarak görülen Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügâti’t Türk adlı ölümsüz eserinin son kısımlarında yer.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Topluluk amblemimiz, tarihteki ilk Türkologlardan biri olarak görülen Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügâti’t Türk adlı ölümsüz eserinin son kısımlarında yer."— Sunum transkripti:

1

2 Topluluk amblemimiz, tarihteki ilk Türkologlardan biri olarak görülen Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügâti’t Türk adlı ölümsüz eserinin son kısımlarında yer alan ‘’Türk Dünyası Haritası’’ alınarak oluşturulmuştur.

3 Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Topluluğu ilk faaliyetlerine 2004 yılında başlamıştır. Bu dönem içerisinde gerçekleştirdiği etkinliklerle, Türkoloji bilincinin gerek bu alanla ilgili kişilere gerekse alan dışından bu konulara ilgi duyanlara bilgiler vermiştir. Uzun bir aradan sonra aktif çalışmalarına 2012 yılı itibariyle yeniden başlamıştır.

4 2012 yılı itibariyle bir çok etkinlik gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye de devam etmektedir yılıyla birlikte kurumsallaşma yolunda adımlarını daha sağlam atmıştır. Yaklaşık iki yıllık bir süreçte bu kurumsallaşma sayesinde daha emin bir şekilde yolunda ilerlemektedir.

5 Yine bu dönem içerisinde üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu ilkeler ve üyelerimizin istekleri doğrultusunda kurumsallaşma anlamında topluluk tüzüğü ve yönergesi hazırlanmıştır. Bugün topluluğumuzun bünyesinde 117 üyesi yer almaktadır.

6 Türkoloji Araştırmaları Topluluğu Yönetim Kurulu, bir başkan ve iki başkan yardımcısı dışında şu alt birimlerden oluşmaktadır : Program Etkinlik Birimi Yazmanlık ve Arşiv Birimi Yayın Birimi Sosyal Etkinlik Birimi Üye Kayıt Birimi Reklam Tanıtım Birimi Tiyatro Birimi

7 Topluluk olarak hedeflerimiz:
1. İlk hedefimiz üniversitemiz öğrencilerinin sosyal ,kültürel ve akademik gelişimlerini topluluk bünyesi içerisinde yapabileceğimiz ölçülerde desteklemek ve topluluk bünyesi içerisinde kendine güvenen sorumluluk sahibi bireyler yetişmesine yardımcı olmaktır. 2. Gerek üniversitemiz öğrencileri arasında, gerekse üniversitemiz dışındaki insanlar içerisinde Türkoloji’ye olan ilginin artmasını sağlamanın yanında, bu alanda yapılmış çalışmalardan insanları haberdar etmekte amaçlarımız içerisindedir.

8 3. Topluluğumuzun amaçlarından bir diğeri ise; Türkoloji alanında yapılacak çeşitli konferanslar, söyleşiler, bilgilendirme toplantıları, yazılı ve sözlü yayınlar yapmak, şiir ve müzik dinletileri, tiyatro oyunları sergilemek gibi hem akademik bilgilenmeyi arttıran hem de toplumsal yaşamı renklendiren, geliştirici etkinlikler düzenlemektir. 4. Yüzyıllardır büyük bir sahaya yayılmış olan Türk kültürünün uluslar arası kirlenmeye ve bozulmaya karşı korunması için elimizden geldiğince çaba göstermek.

9 5. Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Türk Dili Tarihi, Türk Kültürü, Türk Müziği gibi alanlarda yapılmış olan çalışmaları araştırmak, incelemek ve bu sahalarda yapılmış çalışmalardan gerek yazılı, gerek sözlü, gerekse sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla üyelerimizi ve diğer insanları bilgilendirmek. Bu tarz çalışmalara destek sağlamak.

10 6. Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Türk Dili Tarihi, Türk Kültürü, Türk Müziği gibi alanlarda yapılmış olan çalışmalarla ilgili çeşitli konferanslar , söyleşiler, bilgilendirme toplantıları düzenlemek.

11 7. Yapmış olduğumuz ya da bundan sonra yapmayı planladığımız bütün faaliyetlerimizde Türk kültürünün araştırılmasında yüksek katkıları bulunan büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlı kalarak, etkinliklerimiz insana, hür düşünceye, demokrasiye, milli birlik ve beraberliğimize saygı her zaman esas alınmış ve esas alınacaktır. 8. Hiçbir siyasal organ ya da ideolojiye bağlı olmadan, temel olarak Türkoloji üzerine çalışmalar yürütmek ve Türkoloji kültürünü bilinçle işleyecek insanlara katkı sağlamak da amaçlarımız içerisindedir.

12 Topluluk Faaliyetlerimiz

13 DOĞAN HIZLAN SÖYLEŞİSİ
30 Nisan 2012 tarihinde yazar ve gazeteci Doğan HIZLAN ile Edebiyat Fakültesi Tuğrul İnan Salonu’nda Türkçenin geleceği üzerine ‘’ Türkçe İçin Endişelenmek Gerekir (mi) ? ‘’ adlı bir söyleşi yapılmıştır.

14

15

16

17 ‘’ BİREYSEL GELECEK PLANLAMASI’’
17 Eylül 2012 tarihinde topluluk akademik danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Serdar ODACI ile birlikte, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı öğrencilerine, bölümün tanıtılmasıyla birlikte Türkoloji alanı hakkında yapılması olası çalışmalar hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

18 Topluluk Tanışma Toplantısı
23 Aralık 2012 tarihinde Türkoloji Araştırmaları Topluluğu olarak, eski ve yeni üyelerimizin birbirleriyle tanışmasını sağlamak, yeni üyelerimize topluluğumuzun amaçlarının anlatıldığı, yapılmış olan ve yapılması planlanan çalışmalarımız hakkında bilgi vermek amacıyla bir tanışma kahvaltısı düzenlendi.

19

20

21

22

23 BUKET UZUNER SÖYLEŞİSİ
08 Mart 2013 tarihinde Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi ile, ‘’ Kumral Ada Mavi Tuna’’ , ‘’ Uzun Beyaz Bulut: Gelibolu’’, ‘’ Su’’ gibi romanların yazarı olan Buket UZUNER ile ‘’ Çevre Sorunlarıyla İlgilenen Edebiyat’’ adı altında bir söyleşi gerçekleştirdik.

24

25

26

27 Topluluk olarak yapmayı planladığımız etkinlikler:

28 ALEMDAR YALÇIN SÖYLEŞİSİ

29 2012 – 2013 Bahar Dönemi içerisinde ‘’ Prof. Dr. M
2012 – 2013 Bahar Dönemi içerisinde ‘’ Prof. Dr. M. Alemdar YALÇIN ile Edebiyat Üzerine Söyleşi’’ adı altından bir etkinlik düzenlemeyi planlamaktayız.

30 ZİYAD AKKOYUNLU’YU ANMA

31 2013 Yılı içerisinde kaybettiğimiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı’nın değerli hocalarından biri olan, Prof. Dr. Ziyad AKKOYUNLU hocamızı anmak için, 20 Mayıs 2013 tarihinde Edebiyat Fakültesi Tuğrul İnan Salonu’nda bir anma etkinliği yapmayı planlamaktayız.

32 Tiyatro Etkinliği Topluluğumuz bünyesinde bulunan tiyatro grubu tarafından Haldun TANER’in oyunlarından biri olan ‘’ Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’’adlı eserin 27 – 28 Mayıs 2013 tarihinde Edebiyat Fakültesi Tuğrul İnan Salonu’nda sergilenmesi de etkinliklerimiz arasında yer almaktadır.

33

34

35

36

37 KEMALETTİN DENİZ SÖYLEŞİSİ

38 2012 – 2013 Bahar Döneminde Haziran ayı içerisinde ‘’ Yrd. Doç. Dr
2012 – 2013 Bahar Döneminde Haziran ayı içerisinde ‘’ Yrd. Doç. Dr. Kemalettin DENİZ ile Edebiyatta Etkili İletişim Teknikleri’’ adı altında bir konferans düzenlemeyi planlıyoruz.

39 AHMET ÜMİT SÖYLEŞİSİ

40 2013 – 2014 Güz Dönemi içerisinde ‘’ Beyoğlu Rapsodisi’’, ‘’ İstanbul Hatırası’’, ‘’ Sultanı Öldürmek’’ gibi polisiye romanların yazarı olan ‘’Ahmet ÜMİT ile ‘’ Türk Romanında Polisiye ve Ahmet Ümit Romanları’’ adı altında bir söyleşi düzenlemeyi planlamaktayız.


"Topluluk amblemimiz, tarihteki ilk Türkologlardan biri olarak görülen Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügâti’t Türk adlı ölümsüz eserinin son kısımlarında yer." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları