Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PRE-TRANSPLANTASYON REHABİLİTASYONU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PRE-TRANSPLANTASYON REHABİLİTASYONU"— Sunum transkripti:

1 PRE-TRANSPLANTASYON REHABİLİTASYONU

2 Pre-transplantasyon evresinde hastalara uygulanacak olan teknikler; hastanın korunması, kısalabilecek kaslarına germe, zayıf olan ve/veya ameliyat sonrası uzun süreli hareketsizliğe bağlı zayıflayacak olan kaslarına kuvvetlendirme ve enduransını geliştirmeye yönelik bir tedavi programını kapsar. Bunun yanında, ameliyat sonrası, anestezinin etkisiyle, hastanın karşılaşması muhtemel olabilecek solunum problemlerine karşı önlem alınabilmesi amacıyla, göğüs fizyoterapisi yöntemlerinden bazılarının (solunum egzersizleri, etkili öksürme, intensif spirometre eğitimi…) da hastaya pre transplantasyon evresinde öğretilmesinin faydası vardır. Aşağıda hastaya uygun pozisyonlamayla birlikte yapılan bir diafragmatik solunum egzersizi gösterilmektedir.

3 Isınma: Her egzersize bir ısınma periyodu ile başlanır
Isınma: Her egzersize bir ısınma periyodu ile başlanır. Isınma periyodunun amacı; kalp atışını yavaş yavaş arttırarak, egzersiz sırasında çalışacak kaslara ve vücudun geri kalanına kanın düzenli bir şekilde dağılımını sağlamaktır. Isınmak için basit normal eklem hareketleri, sabit bir bisiklette yavaş yavaş çalışmak veya yavaş yavaş yürümek yeterlidir. 5-10dk. süreyle yapılan ısınma hareketleri ile hafif bir terleme, kalp atışı, kan basıncı ve solunum frekansı değerlerinde artışlar olur.

4 Soğuma: Her egzersizi soğuma periyodu ile bitirmek gerekir. Amaç; vücudu istirahat halindeki fizyolojik değerlerine yavaş yavaş getirerek hem yorgunluğu azaltmak hem de egzersiz sonrası oluşabilecek stresleri en aza indirmektir. Soğuma periyodunda da aynı ısınma periyodundaki gibi yürüme, bisiklet ve normal eklem hareketleri gibi egzersizler yapılabilir.

5 Karın ve sırt kaslarına kuvvetlendirme egzersizleri

6 Germe egzersizleri


"PRE-TRANSPLANTASYON REHABİLİTASYONU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları