Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Görsel Okur-Yazarlık *

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Görsel Okur-Yazarlık *"— Sunum transkripti:

1 Görsel Okur-Yazarlık *
Görsel iletiler oluşturma ve görsel iletileri yorumlama süreci olarak tanımlanmaktadır. Görsellerin iletilerle aktarılmasında en önemli rol, iletilere, fikirlere somut anlamlar, referanslar yüklemesidir. Kelimelerin yetersiz kaldığı anlarda görseller imdadımıza yetişmektedir.

2 Sunu Çeşitli konularda, belirli bir katılımcı grubuna yönelik yapılan bilgilendirme veya öğretme amaçlı etkinliklere sunu denir.

3 Sunu Programının İşlevi
Sunuları daha etkili, verimli ve çekici kılmak amacıyla görsel materyaller yaratmamıza olanak sağlayan programlardır.

4 Sunum Programında bulunan temel özellikler
Sunu dosyası içinde: Slaytlar Konuşmacı notları Dinleyici Notları Slayt Anahatlarını oluşturmanızı sağlayan bir yapıyı içerir. Bu yapılar içerisinde Metin Grafik Resim Ve diğer nesneleri ekleyebilirsiniz…

5 Terimler Boş Sunu , en az tasarım öğesini içeren ve renk uygulanmamış slaytlar. Var olan Sunu , daha önceden tasarlanıp kaydedilmiş sunuyu ifade eder. Tasarım Şablonu, sunu için yazı tipleri ve renk düzeni içeren bir Powerpoint şablonudur. Hazır şablonlar kullanılabileceği gibi kendi oluşturduğumuz şablonları da kullanabiliriz.

6 İçerik önerileri bulunan şablonlar, slayt metinlerinize yönelik öneriler içeren tasarım şablonunu uygulamak için Akıllı İçerik Sihirbazını kullanır. Web Sitesinde bulunan şablonlar, web sitesinden slayt şablonu indirip kullanmanıza olanak sağlar. Microsoft.com’da bulunan şablonlar, Microsoft.com’dan slayt şablonu indirip kullanmanıza olanak sağlar

7 Yeni Sunu Oluşturma Yolları:
Boş slayt kullanılarak Tasarım Şablonu kullanılarak Akıllı İçerik Sihirbazını kullanarak

8 Boş slayt kullanılarak yeni sunu hazırlama
Yeni sunu görev bölmesinden kısayol menüsünden Slayt düzeni seçilir Slayt Düzeni görev bölmesinden boş isimli düzen tıklanır. Açılan boş slayta istenen nesne eklenir Seçilen düzeni tüm slaytlara uygulanmak isteniyorsa “Tüm slaytlara uygula” tıklanır.

9 Tasarım Şablonu kullanılarak Yeni Slayt hazırlama
Yeni sunu görev bölmesinin kısayol menüsünden Tasarım Şablonu seçilir. Açılan Tasarım şablonu listeden bir şablon seçilip üzerine tıklanır. Tüm slaytlara uygulanmak isteniyorsa “Tüm slaytlara uygula” tıklanır.

10 Akıllı İçerik Sihirbazını kullanarak Yeni Sunu hazırlama
Yeni sunu bölmesinden Otomatik İçerik Sihirbazı Seçilir Açılan iletişim kutusundaki gerekli yerler doldurularak sunu hazırlanır.

11 Sunu, üzerinde metin yazdığımız, şekil çizdiğimiz, grafik ve nesneler eklediğimiz slaytlardan oluşan bir bütündür. Slayt, Sunun her bir sayfasına verilen addır.

12 Sunu Görünümleri Normal (Slayt Görünümü) Slayt Sıralayıcısı Görünümü
Slayt Gösterisi Görünümü Not Sayfası Görünümü Anahat Görünümü Görünümler menüsünden istenilen görüntü türü seçilir… Ewrwerer rt rtr

13 Sunuya Başlık ve Slayt Ekleme
Başlık Slayt’ı, ilk gelen sunudur. Her slaytta başlık bulunabilir. Slaytın üst bölmesindeki başlık bölümüne yazılabilir. Normal ekran görünümünde ekranın sol tarafında bulunan küçük ekran simgesine fareyi tıklamak gerekmektedir…

14 Sunuya yeni slayt eklemek
Ekle menüsünden “Yeni Slayt” seçilir. Slaytlar menüsünde herhangi bir slaytın üzerinde giriş tuşuna basılarak

15 Sunuya metin ekleme Eğer slayt üzerinde metin hazır bir metin kutusu yoksa ekle menüsünden metin kutusu seçilir. Metin kutusunun üzerine tıklanarak gerekli metin klavye ile girilir. Biçimlendir işlemleri kelime işlemci programınınki ile aynıdır.

16 Asıl Slayt Bazı metin ve nesnelerin yaratılan tüm slaytlarda standart olarak bulunması istenebilir. Bu özelliği gerçekleştirmek için asıl slayt özelliği kullanılmaktadır. Bu özelliği kullanmak için Görünüm menüsünden asıl slayt seçeneği tıklanmalıdır.

17 Renklendirme Slaytlarda renk öğelerini kullanabilmemize olanak sağlayan menüdür. Hazırlanan slaytta metinleri ve zemini renklendirmemizde kullanılır. Zemini renklendirmek için Biçim menüsünden Arka Plan seçeneği tıklanılır. Açılan menüden istenilen renk seçilerek tamam tıklanır.*****kaldığımız yer****** Kaldığımız yer

18 Slaytlara nesne eklemek
Ekle menüsünden resim yahut istenilen nesneler (video, simge vb…) eklenebilir. ipucu : Bunun dışında fare ile tutup üzerine bırakabilirsiniz… Aynı zamanda çizim nesneleri de eklenebilir.

19 Etki (Efekt) Eklemek Nesnelere ve metinlere değişik efekt eklemek mümkündür. Efektler sayesinde metinleri hareketlendirmek, seslendirmek mümkün hale gelmektedir.

20 Etkilerin (Efektlerin) listesi
Slayt gösterisi menüsünden Animasyon Düzenleri ve Özel Animasyon seçeneklerine tıklayarak ulaşılır. Slayt geçişlerine de etki eklenebilir.

21 Sunuyu kaydetme ve yazdırma
Hazırlanan sunuyu sabit diske, CD veya diskete kaydetmek, kelime işlemcide bir belgeyi kaydetmekle aynıdır. Dosya menüsünden kaydet seçilir. Sunuyu Dosya menüsünden yazdırabilirsiniz.

22 Sorular

23 Sunum programı başladığında, ekrana gelen ilk slayt hangi görünümdedir?
a. Slayt sıralayıcısı görünümü b. Slayt görünümü c. Normal görünüm d. Slayt gösterisi görünümü e. Anahat görünümü

24 Aynı slayt üzerinde metinlere farklı etkiler yüklemi için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?
a. Metinler aynı metin alanına yazılmalıdır. b. Metinler farklı metin alanına yazılmalıdır. c. Metinlere madde işaretleri eklenmelidir. d. Metinler farklı slaytlarda yaratılmalıdır. e. Metinler efekt seçeneğine açık olmalıdır.


"Görsel Okur-Yazarlık *" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları