Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “Para” kelimesinden sonra “alıyor” kelimesi getirilmelidir. “Paket” ve “para” kelimeleri yer değiştirilmelidir. “De” bağlacı,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “Para” kelimesinden sonra “alıyor” kelimesi getirilmelidir. “Paket” ve “para” kelimeleri yer değiştirilmelidir. “De” bağlacı,"— Sunum transkripti:

1 1/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “Para” kelimesinden sonra “alıyor” kelimesi getirilmelidir. “Paket” ve “para” kelimeleri yer değiştirilmelidir. “De” bağlacı, “adam” kelimesinden sonra kullanılmalıdır. Cümlenin öznesi çoğul hale getirilmelidir. “Kasadaki adam bir yandan para, bir yandan da paket yapıyordu.” cümlesindeki anlatım bozukluğunu gidermek için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

2 2/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Çalma el kapısını, çalarlar kapını. Dost ile ye iç, alışveriş etme. Derdini söylemeyen, ilaç bulamaz. Deve bir akçeye, deve bin akçeye. Aşağıdaki atasözlerinden hangisi söylenişi değiştirildiği için kusurludur?

3 3/20 Anlatım Bozukluğu A B C D çökünce – görmeye olunca – almaya gelince – bulmaya basınca – sormaya “ Karanlık...... telaşla küçük kardeşimi..... gittim.” cümlesindeki boş yerlere, aşağıdaki kelime çiftlerinden hangisinin getirilmesi uygundur?

4 4/20 Anlatım Bozukluğu A B C D açılan içeri değil atılışı “Onun açılan kapıdan içeri girişi, hayır girişi değil atılışı, hâlâ gözümün önündedir.” cümlesinde, aşağıdakilerden hangisinden önce “hızlı” kelimesi getirilmez?

5 5/20 Anlatım Bozukluğu A B C D azalması – tedavisi zedelenmesi – telafisi sarsılması – onarılması bozulması – düzeltilmesi “Millî birliğin....... millî yapıda....... imkânsız yaralar açar.” cümlesindeki boş yerlere aşağıdaki kelime çiftlerinden hangisi getirilemez?

6 6/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “ Benim söylediğim her derin sözün anlamı vardır.” cümlesindeki anlam bozukluğunu gidermek için, “derin” sözü hangi kelimeden önce kullanılmalıdır? Her Vardır Anlamı Söylediğim

7 7/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Ezgi Demek Bir Ses “ Ezgi demek, belli bir kurala göre düzenlenen ve kulakta haz uyandıran ses dizisine denir.” cümlesinde bir anlatım bozukluğu vardır. Bu bozukluğu gidermek için cümleden hangi kelime çıkartılmalıdır?

8 8/20 Anlatım Bozukluğu A B C D İzmir’e girince “ Ordumuz İzmir’e girince yerli Rumlar, Yunan gemilerine sığındılar; çünkü bize yardım eden Rumlar bizden korkuyorlardı.” Yukarıdaki cümlede altı çizilenlerden biri cümlenin anlamını bozmaktadır. Anlamı, bozan aşağıdakilerden hangisidir? yerli Rumlar bize yardım eden Yunan gemilerine

9 9/20 Anlatım Bozukluğu A B C D kardeşime – şimdi yeni – bize Güzel – onu gene – parasını “ Teyzem....... Bir oyuncak aldı ama........ henüz vermedi..” cümlesinde boş bırakılan yerlere, aşağıdaki kelime çiftlerinden hangisinin getirilmesi uygun değildir?

10 10/20 Anlatım Bozukluğu A B C D bir elinde tarifesi öteki “Hoca, bir elinde ciğerle gidiyormuş; öteki elinde pişirme tarifesi varmış.” cümlesinde, aşağıdakilerden hangisinden sonra “de” kelimesi gelebilir?

11 11/20 Anlatım Bozukluğu A B C D fakat umduğunu bulamadı. lakin tembelliğinin cezasını çekti. ama sonunda zengin oldu. şimdi rahat etmek onun hakkıdır. “ Para kazanmak için gençliğini harcadı.” ifadesinden sonra aşağıdakilerden hangisinin getirilmesi uygun değildir?

12 12/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Böylece Hiç değilse Hiç şüphe yok ki Demek ki “........... kültür, sadece okuma yazma bilmek değildir.” cümlesinde boş bırakılan yere hangisinin gelmesi uygun olmaz?

13 13/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Demek ki, hemen hemen tamamını cevapladın! O halde, cevapladığın sorular, cevaplamadıklarından daha az. Anlaşılan, cevapsız bıraktığın sorular, cevapladıklarından daha az. Bu durumda, cevaplayamadığın soru sayısı çok az sayılır. “ - Soruların hepsini cevapladın mı? - Aşağı yukarı..” Bu konuşmadan sonra, aşağıdakilerden aşağıdakilerden hangisi getirilirse anlamca ters düşer?

14 14/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Bu yüz bana hiç de yabancı değil. Bu şiiri de bana okuyabilir misin? Geziye sen de katılmamışsın. Bu yaz da tatile çıkamayacağız. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “ da, de ” çıkarıldığında cümlenin anlamda bir değişlik olmaz?

15 15/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “ Bugün arkadaşımın oğluyla yolda karşılaştım ve ona: Ben senin çocukluğunu iyi hatırlıyorum dedim.” cümlesinde geçen aşağıdaki kelimelerin hangisi çıkarılırsa anlamda bir değişiklik olmaz? bugün ben iyi yolda

16 16/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Fakat sağlığı bozuk. Fakat saygısız. Fakat karnesi çok iyi. Fakat okula düzenli gelmiyor. “ Çalışkan bir öğrenci............ ” sözünden sonra, aşağıdakilerden hangisi uygun düşmez?

17 17/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Bu işi onun başaracağını sanıyorum. Yapılanları doğru bulmadığıma inanıyorum. Alınan kararları sana da bildiriyorum. Yaptıklarının yeterli olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?

18 18/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Kilo vermek isteyenler, karbonhidratlı besinleri öğleyin, proteinli besinleri akşam yemelidir. Ultroviyole ışınları, güneşte fazla kalanların hücrelerinde sıvı kaybına yol açar. Spor merkezlerinde kalp hastalarının da rahatlıkla spor yapmalarını sağlayan aletler bulunmalıdır. Kimi besinleri aşırı ölçüde tüketenlere, yağ birikimi ve damar tıkanıklıkları görülür. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?

19 19/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “Elbette onunla birlikte gitmiş olabilirler.” Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir? Anlamca çelişen sözcüklerin birlikte kullanılması. Özne yüklem uyuşmazlığı. Öznenin belirtilmemiş olması. Aynı anlama gelen sözcüklerin birlikte kullanılması.

20 20/20 Anlatım Bozukluğu A B C D Şiirlerinde bol bol abartılmış sözcükler seçmesi yüzünden hitabet havası taşımaktadır. Günümüzde dergiler ve gazeteler, deneme türünün gelişip yaygınlaşmasına uygun bir ortam hazırlamaktadır. Osmanlı imparatorluğunda Lale Devrinde çeviri çalışmaları yapıldığı biliniyor. Bence edebiyat eleştirisinin edebiyat incelemesiyle bir arada, içi içe düşünülmesi gerekir. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?


"1/20 Anlatım Bozukluğu A B C D “Para” kelimesinden sonra “alıyor” kelimesi getirilmelidir. “Paket” ve “para” kelimeleri yer değiştirilmelidir. “De” bağlacı," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları