Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜRESEL ISINMA VE ASİT YAĞMURLARI KONU ANLATIM SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜRESEL ISINMA VE ASİT YAĞMURLARI KONU ANLATIM SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1 KÜRESEL ISINMA VE ASİT YAĞMURLARI KONU ANLATIM SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ

2 Küresel İklim Değişimi nedir?
Küresel Isınma nedir? Sera gazlarının atmosferde birikmesi ile yeryüzü ile yeryüzüne yakın atmosfer tabakalarında sıcaklığın artması Küresel İklim Değişimi nedir? Küresel ısınmaya bağlı olarak, diğer iklim elemanlarının değişmesi

3 Binlerce, milyonlarca yıllık buzullar erimeye başladı.
1998 yılında Dünya sıcaklık ortalaması, 1961 – 1990 yılları arasındaki ortalama dünya sıcaklığından 0,57ºC fazla Kuzey Kutbu 1918 Patagonya Buzulları 1928 Patagonya Buzulları 2004 Kuzey Kutbu 2002

4 Klimanjaro’nun buzullarını eriten sebep nedir?
Klimanjaro Dağı (1993 Yılı) Klimanjaro Dağı (2000 Yılı) Kaynak: Bergkamp, G. Orlando, B. And Burton I. (2003). Change. Adaptation of water management to climate change. IUCN, Gland, Switzerland and Cambridge, UK. page.3 Son 50 yılda Antarktika’da 2,5 °C’lik sıcaklık artışı ölçüldü. 1860 yılından günümüze küresel ortalama hava sıcaklıklarında 0,4 - 0,8ºC artış olmuştur. Bu geçen 1000 yılın herhangi bir döneminden daha büyüktür. Son buzul çağında yerküre ortalama sıcaklığı bu güne göre 5 ºC daha soğuktu.

5 Küresel ısınmaya biz sebep oluyoruz !
Sera gazlarını fazla üretiyoruz Ormanları yok ediyoruz, yakıyoruz. Denizlerdeki bitkisel planktonların yok olmasına sebep oluyoruz Hızlı sanayileşiyoruz Çarpık kentleşiyoruz Yanlış tarım yapıyoruz

6 İşte bu gazları atmosfere salarak küresel ısınmaya neden oluyoruz.
Karbondioksit Kömür Petrol Doğal gaz Halokarbonlar Buzdolapları İtici gazlar Klimalar

7 Sadece onlar değil bu gazlar da var
Metan Çöp Yığınları Hayvan Gübresi Pirinç Tarlaları Bataklıklar Yaşam düşmanı ozon Ozon Diazot monoksit Egzoz Gazları Azotlu Gübreler Anız Yakma

8 Peki, “suçlu” gazların payları ne kadar?
Karbondioksit % 50 Azot oksitler % 5 Ozon % 7 Metan % 13 Halokarbonlar (CFC,HCFC,HFC) % 17

9 Geleceğimiz daha sıcak ve
daha kurak olabilir. Aşırı sıcaklık ve yangınlar Kuraklık

10 Artan doğal afetlerin ve yangınların nedenini biliyor muyuz?
Seller Kasırgalar 2005 yılı Katrina ve Wilma, 2007 yılı Florida Kasırgaları

11

12 KÜRESEL ISINMANIN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER
Türkiye küresel ısınmanın potansiyel etkisi açısında risk grubu ülkeler arasındadır. Küresel ısınmanın etkilerini önlemek için en başta yapılacak olan yenilenebilir yakıt ve enerji kaynaklarını kullanmaktır.Bunun yanında iklim değişikliklerinin etkilerini gelecek nesillere anlatılmalı ve Dünya çapında insanoğlu birlikte hareket etmelidir.

13

14 KYOTO PROTOKOLÜ Toplumun ilgisini son yıllarda çekmeye başlayan sera etkisi ve küresel ısınmanın zararlarına karşı uluslararası anlamda konferanslar,deklarasyonlar ve protokoller yapılmıştır.Bunlarda en önemlilerinden biriside Kyoto Protokolü’dür.

15

16 Anadolu’da buğday yetişmeyecek mi?
Gıda üretim düzeni bozulacak Örnek olarak; orta kuşak iklim bölgesinde bulunan buğday yetiştirme alanları kutuplara doğru kayacak. Bu durum bir çok ürün için de geçerlidir.

17 Bizleri bekleyen tehlikelerin gerçekten farkında mıyız?
Açlık, yoksulluk ve hastalıklar Önce adalar, sonra kıyılar sular altında kalacak

18 Herkesin yapabileceği
bir şeyler var ! Petrol, kömür ve doğal gaz (fosil yakıtlar) kullanımını sınırlandıralım Enerjiyi tasarruflu kullanalım Güneş, rüzgâr ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelelim. Güneş pilli lamba

19 Herkesin yapabileceği
bir şeyler var ! 1,7 kg Oksijen 2,3 kg CO 2 1 saatte Ormanları koruyalım ve miktarını arttıralım Yetişkin bir ağaç 1 saatte 2,3 kg karbondioksiti alıp 1,7 kg oksijen verir. Plansız ve çarpık kentleşmeye izin vermeyelim

20 Enerjiyi tasarruflu kullanın
Enerji tasarruflu ampulleri kullanın. Enerji tasarruflu lamba akkor lamba göre % 80 kadar enerji tasarrufu sağlar. Tasarruf ampullerin kullanılması konusunda dünya çapında bir karar alınsaydı ; kömürle çalışan yüzlerce santral kapatılırdı. Buzdolabınızın kapağının iyi kapanıp kapanmadığını kontrol ederek enerji tasarruf edin. Buzdolabınızı güneş alacak yere, soba veya radyatör yanına yerleştirmeyiniz. Yeni bir buzdolabı 8-10 yaşında olandan çok daha az enerji tüketir. Üstü açık sıvı yiyecekler nem oranını arttırarak kompresörün daha fazla çalışmasına neden olur. Buzdolabına sıcak malzeme koymayınız.

21 Enerjiyi tasarruflu kullanın
Televizyon, bilgisayar, yazıcı, VCD, CD gösterici, gibi elektronik aletleri “bekleme durumunda” (stand-by) bırakmayın. Bu tip enerji tüketimine sızıntı adı verilmektedir ve aletin açık iken harcadığı enerjinin yaklaşık % 5'i kadardır. Energy Star etiketli yeni teknoloji TV ve VCR'lar kayıp enerjiyi %75'e kadar azaltmaktadırlar. Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamalı, durulama ise soğuk su ile yapılmalıdır. Çok kirli değil Ilık su Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalıdır.

22 Tüketim alışkanlığınızı değiştirin.
Geri dönüşümü mümkün olan şişe ve kutulardaki yiyecek ve içecekleri tüketin. Kağıtları geri dönüşüm çöp kutusuna atın. Çöplerin yüzde 50’si geri dönüşüme uğrasa, daha az karbondioksit gazı açığa çıkar. 5 dakikalık duşla yetinin. Daha az su tüketirsiniz. Damlayan bir musluk ayda 2250 litre, günde 75 litre su kaybına neden olur. Bu suyla yılda 900 kere duş yapılabilir.

23 Havayı değil binalarımızı ısıtalım.
Binaların yalıtımı ile %25 den %50’ye varan yakıt tasarrufu sağlar. Çatı, kapı ve pencerelerinizin yalıtımını yapınız. Pencereler ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden olmaktadır. Çift cam veya ısıcam ısı kaybını yarı yarıya azalmaktadır. Pencere bandı ve süngerler kullanınız. Evinizin dış cephesini koyu renkle boyamak sıcaklığı muhafaza eder. Evinizin duvarlarını yalıtın.

24 Fosil yakıt tüketiminizi azaltın. Kaloriferin derecesini çok açmayın.
6 8 +ºC 20 Oda sıcaklığını 1°C arttırmak için yaklaşık % 6 oranında daha fazla yakıt gerekmektedir. Oda sıcaklığı 23 °C iken ısı kaybı 100 ise; 22 °C olursa % 6 tasarruf 21 °C olursa % 12 tasarruf 20 °C olursa % 18 tasarruf sağlanabilir. Fazla sıcakta pencereleri açmak yerine radyatör musluğunu kısınız. 2 saat açık duran pencerelerden 50-75 kW/m2 yıl ısı kaybı olduğu söylenebilir. Oda ısısına duyarlı termostatik vanalar kullanın.

25 Araçlar da fosil yakıt kullanır!
Aracınızı gerekmediği zamanlarda kullanmayın. Toplu ulaşım araçlarını kullanın. Lastiklerinizin hava basınçları düşük ise yakıt tüketimi artar. Gereksiz yere ani fren ve gaza basmak benzin tüketimini % 5 arttırır. Camları açık olarak Saatte 100 Km'lik bir hızla otomobilinizi sürmeniz % 4 aşırı yakıt tüketimine sebep olur. Tatilinizi yakın yerlerde yapın. Böylece kişi başına harcanan yakıt azalmış olur. Mevsim sebze ve meyvesi tüketin. Dış ülkelerden ithal edilen ürünler çok yakıt tüketilmesine neden olur.

26 ASİT YAGMURLARI

27 ASİT YAĞMURU Fosil kaynakların enerji üretmek için kullanılması ve çeşitli sanayi atıklarının atmosfere verilmesi sonucu atmosfere salınan bazı gazlar atmosferdeki su ile birleşince asitlere dönüşür. Bunlar yağmur, kar dolu gibi yağışlarla yeryüzüne ulaşır.İçeriğinde asit bulunan bu yağmurlara asit yağmuru denir. Asit yağmurlarının ilk etkisi 1960’lı yıllarda İskandinavya da gözle görülür hale gelmiştir.1972 yılında yapılan Birinci Uluslar Arası Dünya Çevre Kongresinde İsveçler tarafından gündeme getirilmiş ve evrensel bir sorun haline gelmiştir.

28 ASİT YAĞMURLARININ NEDEN OLDUĞU ZARARLAR
Asit yağmurları göller ve nehirlere yağdığında suların asitliği artar bu da burada yaşayan canlılara zarar verir.Ayrıca besin zinciri yoluyla yine zararları insana olur.Bunun yanında asit yağmurları yapraklardaki krolofilin bozulmasına ve bitkinin kurumasına neden olur. Bu da fotosentezi engellediği için oksijen miktarı azalır. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir.

29 ASİT YAĞMURLARININ OLUŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN YAPILABİLECEKLER
Öncelikle alınacak önlemler bireysel değil evrensel olmalıdır.Çünkü rüzgar, kirli hava ve yağışları çok uzaklara götürmektedir.Bunun yanında asit yağışları, akarsular ve deniz yoluyla dünyaya taşınmaktadır. Asit yağmurunun oluşumunu engellemek için kükürt ve azot içermeyen temiz enerji kaynakları kullanılmalı, fabrika borularına filtre takılmalı,yeşil alanlar arttırılmalı vb

30

31 Emanete ihanet edildiğini görmek istemiyoruz !!!
Bu dünya bize atalarımızın mirası değil gelecek nesillerin bir emanetidir. Emanete ihanet edildiğini görmek istemiyoruz !!!

32 Hazırlayan: Tuncay korkmaz


"KÜRESEL ISINMA VE ASİT YAĞMURLARI KONU ANLATIM SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları