Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Göksun - Sarız Yolu Tekir Dağı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Göksun - Sarız Yolu Tekir Dağı"— Sunum transkripti:

1 Göksun - Sarız Yolu Tekir Dağı
Şükrü KARA

2 İnsanda dilince değişir kader,
Ya yurda baş olur,ya başı gider. Kutadgu Bilig

3 Hitap ve konuşma şekli; kişinin kültür yapısını, görgüsünü, karakterini yansıtır. Hitap ve konuşma bir kültür, bilgi, zeka, görgü meselesidir. Hitapta kullandığımız kelime, karşımızdakine verdiğimiz değer, duyduğumuz saygı ve sevgiyi yansıtır. Karşımızdakine gereken değeri verdiğimiz oranda sayılır, seviliriz. Bu da kişilerle olan iletişimimizi kolaylaştırır.

4 Hitapta Dikkat Edilmesi Gereken Konular (I)
Yakınlarımız dışında hiç kimseye özellikle de sokakta alışveriş ortamlarında tanımadığımız kişilere “Sen” diye hitap etmemeliyiz. Grup içi sohbetlerde gruptaki arkadaşlarımızdan bahsederken “bu, şu, ” gibi şahıs zamirlerini veya “kız, lan” kelimelerini kullanmamalıyız.

5 Her insan ismiyle bütünleşmiştir
Her insan ismiyle bütünleşmiştir. Bu, şu, veya kız, lan herhangi biri olabilir. İsim yerine bu kelimeleri kullanmak farkında olmadan arkadaşımızın kişiliğini göz ardı etmek olur.

6 Hitapta Dikkat Edilmesi Gereken Konular (II)
Topluluğa yapılan hitapta, önce topluluktaki üst düzey kişilere “Sayın Valim”, “Sayın Rektörüm” şeklinde bir hitabı takiben “Değerli Misafirler, sevgili öğrenciler” şeklinde hitap tamamlanabilir. Hem unvan, hem isim söylenmesi gerektiğinde Prof. Dr. Sayın …………. şeklinde ifade edilir. Konuşma sırasında beden dili ve göz iletişimi ile hitapta grup içi konuşmalarda olabildiğince farklı kişilere bakarak konuşulması gerekir.

7 Tanışma ve Karşılaşmalarda küçük büyüğe hatır sormaz,
Ayrılırken küçüğün büyüğe “Kendinize iyi bakın” demesi saygısızlık olarak nitelendirilmektedir.

8 TANIŞMA – İLKELERİ (I) Küçük büyüğe, genç yaşlıya Ast üste,
Erkek bayana (izin alarak) Genç kızlar yaşlı erkek ve kadınlara Tek kişi veya sonradan gelen gruba tanıştırılır. Sosyal konumu eşit olanlarda akrabalar önce takdim edilir. Tanıştırmalar ayakta yapılır. Tanıştırma uygun kişi tarafından yapılmalıdır.

9 TANIŞMA – İLKELERİ (II)
Toplantılarda bir kadına takdim edilen erkek muhakkak o kadının eşine de takdim edilmelidir. Bekarlar evlilere tanıştırılır. Tanıştırılan kişilerin unvanı/sosyal statüleri ve önemli bir özelliği varsa belirtilmelidir. Yüksek mevkili bir erkeğe izni olmadan bir bayanı tanıştırmak görgüsüzlüktür.

10 EL SIKIŞMA

11 El sıkmada ilk hareket daima büyükten gelmelidir,
EL SIKIŞMA (I) El sıkmada ilk hareket daima büyükten gelmelidir, Eli sıkılan yüzüne bakmak gerekir, Kadın el uzatmadan erkek el uzatmamalıdır, El sıkışma dirsek seviyesinde yapılmalı ve 2-3 saniye en fazla 5 saniye sürmelidir.

12 EL SIKIŞMA (II) El sıkışırken avuç içi tam karşıdakinin avuç içine bakmalıdır, Avuç içinin hafif aşağıya doğru bakması üstünlük düşüncesini ifade eder, El sıkışmada ayağa kalkılır,

13 Kaynak: Hüseyin Gökçe.Yaşamın Her Anında Lütfen Efendim. Hayat Yayıncılık İstanbul. 2005


"Göksun - Sarız Yolu Tekir Dağı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları