Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRK FUTBOLU NASIL "ÜRETKEN" HALE DÖNÜŞÜR ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRK FUTBOLU NASIL "ÜRETKEN" HALE DÖNÜŞÜR ?"— Sunum transkripti:

1 TÜRK FUTBOLU NASIL "ÜRETKEN" HALE DÖNÜŞÜR ?
TEMELİ SAĞLAMLAŞTIRMAK GEREK! AKADEMİLERE ÖNEM VERMEK, ONLARI TEŞVİK ETMEK GEREK! 1 ) OKUL SÜRELERİNİN UZUNLUĞU ! 2 ) OKUL FUTBOL TAKIMLARI İLE GÖRÜŞ FARKLILIĞI ! 3 ) ALTYAPILARIN ÖZERK YÖNETİMİ ve BÜTÇELERİNİN GARANTİ EDİLMESİ.. 4 ) ALTYAPI BÜTÇELERİNİN KULLANACAĞI ANA GİDER KALEMLERİ .. 5 ) ÜST DÜZEY KALİTEYE YÖNELMEK GEREK! 6 ) FUTBOL EĞİTİMİ 7 – 8 YAŞLARA ÇEKİLMELİ! 7 ) İKİNCİ LİG, AKADEMİ LİGLERİNİN GEÇİŞ LİGİ OLMASI GEREK! 8 ) GENÇ FUTBOLCU TEŞVİK SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ .. 9 ) BİRİNCİ LİG’E , AKADEMİ EĞİTİMİ ALMIŞ SPORCULAR İÇİN KONTENJAN VE TEŞVİK PRİMİ SİSTEMİNİN 2 KATINA ÇIKARILMASI .. 10 ) İKİNCİ LİG’DE, AKADEMİ EĞİTİMİ ALMIŞ SPORCU OYNATMA TEŞVİK PRİMİ ..

2 1 ) OKUL SÜRELERİNİN UZUNLUĞU !
ÇOCUKLAR OKULDAN ÇOK GEÇ ÇIKIYORLAR! OKULDAN 15.30'DA ÇIKAN ÇOCUK, KOŞA KOŞA GELİYOR, ALEL ACELE SOYUNUYOR, ANTRENMANA ÇIKIYOR! ÇOK YANLIŞ! OKULDAN SONRA BESLENME ve DİNLENME ZAMANI KALMIYOR! ANTRENMAN PERFORMANSI DÜŞÜK OLUYOR! "FUTBOL"U MESLEK OLARAK SEÇMİŞ OLAN DOĞAL YETENEKLİ ÇOCUKLAR, GÜN İÇİNDE HEM TAKIM ANTRENMANI, HEM DE ÖZEL ANTRENMAN İÇİN DAHA ÇOK ZAMAN AYIRMALILAR.. ÇÖZÜM : PROFESYONEL KULÜP AKADEMİ LİGLERİNDE OYNAYAN ÇOCUKLAR , DİREKT OLARAK SPOR LİSELERİNE ALINSINLAR ve ÖĞLEN, OKULLARI BİTSİN .. YA DA BENİM DAHA ÇOK AKLIMA YATAN, OKUL DIŞI EĞİTİM.. 12.30 OKUL ÇIKIŞI / ÖĞLE YEMEĞİ ve DİNLENME / ÖZEL ANTRENMAN / TAKIM ANTRENMANI / ANTRENMAN BİTİŞİ.

3 OKUL TAKIMLARINDA OYNAMAMALI !
2 ) OKUL FUTBOL TAKIMLARI ! AKADEMİ LİGLERİNDE OYNAYAN ÇOCUKLARIMIZ OKUL TAKIMLARINDA OYNAMAMALI ! OKUL TAKIMLARI MAÇLARI GENELLİKLE "SONUÇ ODAKLI" OLUYOR! OYUN İÇİNDE AKADEMİ’DE ALINAN FUTBOL EĞİTİMİNE TABAN TABANA ZIT İŞLER YAPIYORLAR ! VEYA KENDİLERİNCE ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE OYNUYORLAR. EĞİTİM FORMATIMIZDA GERİLEMELER YAŞIYORUZ! ÇÖZÜM : OKUL TAKIMLARINDA AMATÖR KULÜP LİSANSI OLANLAR VEYA HİÇ LİSANSI OLMAYAN ÇOCUKLAR OYNASIN. BU KARAR, FUTBOLUN TABANA YAYILMASINA DA KATKI VERİR. DAHA ÇOK ÇOCUK FORMA GİYER, SAHAYA AYAK BASAR, O HEYECANI YAŞAR. BİZ DE O MAÇLARI İZLETİR, GÖZE BATAN YETENEK VARSA EĞER, DEĞERLENDİRMEYE Ç.ALIŞIRIZ..

4 3 ) ALTYAPILARIN ÖZERK YÖNETİMİ ve BÜTÇELERİNİN GARANTİ EDİLMESİ ..
ALT YAPI BÜTÇELERİ; SÜPER LİG KULÜPLERİNDE EN AZ 2 MİLYON TL, BİRİNCİ LİG KULÜPLERİNDE EN AZ 1,5 MİLYON TL OLMALIDIR. PROFESYONEL KULÜPLERİMİZİN, GÜN’ÜN, HATTA DÜN’ÜN SIKINTILARI İÇERİSİNDE YAŞARLARKEN, YARIN’I İNŞA ETMELERİNİ BEKLEMEK HAYALCİLİKTİR! ÇÖZÜM : ÖZERK YÖNETİM *** YİNE KULÜP BÜNYESİNDE OLMAK KAYDIYLA , ALTYAPILARIN MUTLAKA ÖZERK YÖNETİMİ , BÜTÇELERİNİN AYRILMASI, TFF TARAFINDAN GARANTİ EDİLMESİ VE DENETİMİ ŞART OLMALIDIR. TFF, BU BÜTÇELERİ KULÜPLERİN İSİM HAKKI GELİRLERİ İÇERİSİNDEN TAHSİS ETMELİDİR.

5 4 ) ALTYAPI BÜTÇELERİNİN KULLANACAĞI GİDER ANA KALEMLERİ
4.1 ) EN AZ, 2 TABİİ + 1 SUNİ OLMAK ÜZERE, 3 ÇİM SAHA .. 4.2 ) TAM GÜN ÇALIŞAN ÜRETKEN TEKNİK KADRO .. 4.3 ) PERFORMANS GELİŞTİRME, ÖZEL ÇALIŞMALAR .. 4.4 ) OKULDAN KULÜP’E, KULÜP’TEN EVE ULAŞIM, SERVİS .. 4.5 ) SPORCU BESLENMESİ, EN AZ 1 ÖĞÜN YEMEK .. 4.6 ) KİŞİLİK GELİŞİMİ, PSİKOLOJİK DESTEK .. 4.7 ) SOSYAL FAALİYET > FARKINDALIK GELİŞİMİ .. 4.8 ) GÖRSEL EĞİTİM .. 4.9 ) YABANCI DİL (İNGİLİZCE) EĞİTİMİ ..

6 4.1 ) EN AZ, 2 TABİİ + 1 SUNİ OLMAK ÜZERE, 3 ÇİM SAHA
ALET İŞLER, EL ÖVÜNÜR.. SAHA YOKSA FUTBOLCU DA YOK ! NORMAL ÖLÇÜLERDE ve BAKIM YAPILAN SAHALAR , ÇOKLUKLA DA TABİİ ÇİM SAHALAR KULLANILMALIDIR . 4.2 ) TAM GÜN ÇALIŞAN ÜRETKEN TEKNİK ve DESTEK KADRO .. - 1 TEKNİK DİREKTÖR, 1 İDARİ DİREKTÖR, 1 SPOR PSİKOLOĞU, 1 DOKTOR, 1 FİZYOTERAPİST, 2 MASÖR, 2 MALZEMECİ, 1 ÇAMAŞIRCI = EN AZ 10 KİŞİ . - HER TAKIMIN 1 TAKIM ANTRENÖRÜ, 1 YARDIMCI ANTRENÖR, 1 KALECİ ANTRENÖRÜ, 1 PERFORMANS ANTRENÖRÜ OLMALIDIR. = 4 KİŞİ X 5 TAKIM = 20 KİŞİ . - ALT YAPI PERSONEL SAYISI : = 30 KİŞİ EN AZ.. - AKADEMİ KADROLARININ MAAŞLARI ,TFF TARAFINDAN, KULÜBÜN İSİM HAKKI GELİRİNDEN MAHSUP EDİLMEK ÜZERE, PERSONELİN BANKA HESAPLARINA YATIRILMASI UYGULANABİLİR ..

7 4.3 ) PERFORMANS GELİŞTİRME, ÖZEL ÇALIŞMALAR ..
ÇOCUĞU DOĞRU YÖNLENDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ .. ÇOCUKLAR, MEVKİLERİNİN ASLİ GÖREVLERİNE UYGUN OLAN, EKSİK GİDERİCİ ÖZEL ÇALIŞMALAR , PLANLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMELİDİR. 4.4 ) OKULDAN KULÜP’E, KULÜP’TEN EVE ULAŞIM, SERVİS .. ÇOCUK OKULA NASIL GİDİYOR, OKULDAN ÇIKINCA ANTRENMANA NASIL GELİYOR ? YORGUN ARGIN ANTRENMANA ÇIKAN ÇOCUĞUN ANTRENMAN PERFORMANSI NE KADAR İYİ OLABİLİR Kİ ! BU SORUN ANCAK, ÇOCUKLARI AYNİ OKULA TOPLAMAK VE SERVİS KOYMAK İLE AŞILABİLİR. 4.5 ) SPORCU BESLENMESİ, EN AZ 1 ÖĞÜN YEMEK .. ÖZELLİKLE PROTEİNLİ GIDALAR İLE SPORCU BESLENMESİ, DAYANIKLILIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ .. AÇ AYI OYNAMAZ DERLER .. BİZ ANTRENMANA GELEN ÇOCUĞUN KARNININ TOK MU, AÇ MI OLDUĞUNU SORUYOR MUYUZ ? AMA ANTRENMANDA HER ŞEYİ YAPMASINI İSTİYORUZ!

8 4.6 ) KİŞİLİK GELİŞİMİ, PSİKOLOJİK DESTEK ..
SAHA DIŞINDA EN AZ SAHA İÇİ KADAR «İŞ» VAR !.. - MAALESEF EVLERDE DURUMLAR İYİ DEĞİL  ÜST DÜZEY YETENEK ÇOCUKLARIN EN AZ %25’İNDE AİLE DRAMI, EN AZ %50’SİNDE AİLE SORUNU VAR! AİLE’YE YÖNELİK MİNİK SEMİNERLER GEREK .. - OKULLAR 15 YAŞTAN SONRA ÇOK KÖTÜ! OKUL TAKIMINDA OYNAMA AYRICALIĞINI KULLANIYOR ÇOCUK! OKUL YÖNETİMİ DE İDARE EDİYOR! ÇOCUĞUN TAM KİŞİLİĞİNİN OTURMA DÖNEMİNDE , BÖYLESİ İLTİMASLAR, ŞIMARTMALAR ÇOK YANLIŞ! - ÇOCUĞU ANLAMAYA ÇALIŞMAK VE ONA YOL GÖSTERMEK GEREK .. KAYGI VE STRES İLE BAŞ ETMEK, ZAMAN YÖNETİMİ, ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI, KIZ ARKADAŞ EDİNME VS..

9 4.8 ) EN ÇARPICI SAHA DIŞI EĞİTİM >>> GÖRSEL EĞİTİM !
FUTBOL EĞİTİM CD’LERİ İLE İZLETMEK ÇOK ÖNEMLİ .. EN İYİ EĞİTİM, DİREKT GÖZ'E HİTAP EDEN EĞİTİMDİR. ANTRENMANLAR SIRASINDA, ANTRENÖR İLE ÇOCUK ARASINDA, İLETİŞİM ZORLUĞU SIKÇA YAŞANMAKTADIR. ÇOCUĞA ANTRENMANDAN ÖNCE, BİRAZ SONRA ÇIKACAĞI ANTRENMANDA NELER YAPACAKLARINI GÖSTEREN BİR CD İZLETMEK, İŞİN EN ZOR YANINI ÇÖZMEK DEMEKTİR. ÇÖZÜM : ANTRENMANLARDAN ÖNCE 20 DAKİKA, ÇOCUKLARA MUTLAKA GEREK ANTRENMAN DRİLLERİ, GEREKSE EĞİTİM CD'LERİ İZLETTİRİLMELİDİR.

10 5 ) ÜST DÜZEY KALİTEYE YÖNELMEK GEREK!
ÇÖZÜM: 2 YAŞ GRUBUNDAN 1 ELİT TAKIM .. AKADEMİ LİGLERİNDE 62 KULÜP VAR .. HER YAŞ GRUBUNDA ve HER POZİSYON İÇİN DOĞAL YETENEKLİ ÇOCUK BULAMIYORUZ. AMA HER YAŞ GRUBUNDA LİGLERE KATILMA ZORUNLULUĞU VAR. GENÇ AKADEMİ LİGLERİNİ İZLEYEN TEK TÜK YÖNETİCİDEN BİRİYİM! HER TAKIMDA İYİ OYUNCULAR DA VAR, AMA DOLGU MALZEMESİ OYUNCULAR DA VAR! AKADEMİ TAKIMLARI "FUL" KALİTELİ TAKIMLAR OLMALIDIRLAR. AMA AYNİ YAŞ GRUBUNDAN DOĞAL YETENEK BULMAK ZOR! TAKIMLARIN KALİTESİ DÜŞÜK OLUYOR! HEM "PROFESYONEL FUTBOLCU" OLMA İHTİMALİ AZ OLAN ÇOCUKLARA ÜMİT VERİLMİŞ OLUNUYOR, HEM DE EMEKLER BOŞA GİDİYOR! ÇÖZÜM : AKADEMİ ELİT TAKIMLARI 2 YAŞ GRUBUNDAN OLUŞMALIDIR.

11 5’E DEVAM ) AKADEMİ TAKIMLARI SPORCU KADROLARI ;
25'ER KİŞİLİK TAKIM KADROLARI, 18 KİŞİLİK VE 11 KİŞİLİK MAÇ KADROLARI, HEPSİ 2 YAŞ GRUBUNDAN YARI YARIYA OLUŞTURULMALIDIR. - 11/12 YAŞ ELİT TAKIMI > AKADEMİ 1. SINIF - 13/14 YAŞ ELİT TAKIMI > AKADEMİ 2. SINIF - 15/16 YAŞ ELİT TAKIMI > AKADEMİ 3. SINIF - 17/18 YAŞ ELİT TAKIMI > AKADEMİ 4. SINIF BÖYLECE HER YAŞ GRUBUNDA 10~15 TANE DOĞAL YETENEKLİ ÇOCUĞA EMEK VERİLMİŞ ve DOLGU MALZEMESİ SPORCU SAYISI EN AZA İNDİRGENMİŞ OLUNUR .

12 6 ) FUTBOL EĞİTİMİ 7 – 8 YAŞLARA ÇEKİLMELİDİR !
BİZDE FUTBOL EĞİTİMİ YAŞLARDA BAŞLIYOR! ÇOK GEÇ! YAŞLARA İNİLMELİDİR. BİZİM 2005 DOĞUMLU TAKIMIMIZA RAKİP BULAMIYORUZ! TFF AKADEMİ LİGLERİ HENÜZ 2000 DOĞUMLU U14’LERDE! AVRUPA’DAN EN AZ 4 YIL GERİDEYİZ! BENCE EN TEMEL SORUN BURADA YATIYOR! TEMEL SPOR VE FUTBOL EĞİTİMİNE GEÇ BAŞLIYORUZ! ÇÖZÜM : U10, U11, U12 VE U13 YAŞ GRUPLARINDA, 6~8 AYLIK CİDDİ BÖLGESEL LİGLER KURULMALI.

13 7 ) İKİNCİ LİG, AKADEMİ LİGLERİNİN GEÇİŞ LİGİ OLMASI GEREK!
FUTBOL AKADEMİLERİNDE U11 İLA U18 ARASINDA 8 YIL «FUTBOL EĞİTİMİ» ALAN VE NORMAL GELİŞİM GÖSTEREN BİR SPORCU, 19 İLA 22 YAŞ ARASINDA, EN FAZLA 4 YIL İKİNCİ LİG’DE OYNAMALI .. TABİİ Kİ HIZLI GELİŞEN GENÇ YETENEKLER YAŞLARDA SÜPER LİG VE BİRİNCİ LİG YAPACAKLARI GİBİ, AŞAMA KAYDEDEMEYENLER İSE, 23 YAŞTAN SONRA ÜÇÜNCÜ LİGE GÖNDERİLMELİDİR. ÜÇÜNCÜ LİG’DE İSE, % 50 AKADEMİ KONTENJANI KONMALIDIR..

14 8 ) GENÇ FUTBOLCU TEŞVİK SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ ;
ŞU ANDA YÜRÜRLÜKTE OLAN BU YARARLI, MOTİVE EDİCİ SİSTEMİN 12 YAŞTAN İTİBAREN 2 YIL OLAN LİSANSLI OLMA ŞARTININ, 4-5 YILA YÜKSELTİLMESİ VE TEŞVİK PRİMİNİN İSE 2 KATINA ÇIKARILMASI, KULÜPLERİ HAREKETLENDİRECEK ÖNEMLİ BİR MOTİVASYON ARACI OACAKTIR. ÖZKAYNAĞINDAN PROFESYONEL TAKIMDA SPORCU OYNATANA, - SÜPER LİG > EN AZ 4 YIL EĞİTİM > DK. BAŞINA 300 TL, - BİRİNCİ LİG > EN AZ 4 YIL EĞİTİM > DK. BAŞINA 200 TL GİBİ ..

15 9 ) BİRİNCİ LİG’E , AKADEMİ EĞİTİMİ ALMIŞ SPORCULAR İÇİN
KONTENJAN VE TEŞVİK PRİMİ KOYULMASI .. MADEM Kİ, BİRİNCİ LİG’DE 3 YABANCI OYNATMA HAKKI VAR, O ZAMAN 3 TANE DE KENDİ ÖZ ÇOCUĞUNU OYNATMA ZORUNLULUĞU OLSUN.. - BİRİNCİ LİG'DE ; 18 KİŞİLİK KADRODA EN AZ 5, İLK 11'DE EN AZ 3, 10 İLA 19 YAŞ ARASINDA EN AZ 4 YIL EĞİTİM ALMIŞ, ÖZKAYNAĞINDAN YETİŞMİŞ FUTBOLCU OYNATMA MECBURİYETİ KOYULMALI .. - BİRİNCİ LİG'DE ; İLK 11'DE 3'TEN DAHA FAZLA ÖZKAYNAĞINDAN YETİŞMİŞ FUTBOLCU OYNATAN KULÜBE, HER MAÇ İÇİN AYRI AYRI HESAPLANMAK ÜZERE, SPORCU BAŞINA TL ÖDENMELİDİR.

16 10 ) İKİNCİ LİG’DE , AKADEMİ EĞİTİMİ ALMIŞ SPORCU
OYNATMA TEŞVİK PRİMİ .. İKİNCİ LİG'DE, AKADEMİ LİGLERİNDE EN AZ 3 SEZON OYNAMIŞ FUTBOLCU OYNATAN KULÜBE, MAÇ BAŞINA TL ÖDENMELİDİR.

17

18

19

20


"TÜRK FUTBOLU NASIL "ÜRETKEN" HALE DÖNÜŞÜR ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları