Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GELİŞEN HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ DERSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GELİŞEN HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ DERSİ"— Sunum transkripti:

1 GELİŞEN HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ DERSİ
ISDN TEKNOLOJİSİ (Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi) (Integrated Services Dijital Network)

2

3 ISDN NEDİR? ISDN mevcut analog telefon şebekesinin sayısal alternatifidir. Normal bir telefon hattı gibi bir telefon numarası çevirip hem sayısal, hem de analog hatlara ulaşım sağlanabilir. ISDN teknolojisini alışılmış analog hatlardan ayıran en önemli özellik tamamen sayısal temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri (data) iletişimine de izin verebilmesidir. Integrated Services Digital Network sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur ve Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi olarak Türkçe'leştirilmiştir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleşme ağıdır.

4 KLASİK MODEM BAĞLANTISI

5 ISDN BAĞLANTISI

6 ESKİ DEVİRLER

7 ISDN TEKNOLOJİSİ

8 Telefon kablolaması üzerinden tek hat ile
ISDN (Integrated Digital Services Digital Network - Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi) Telefon kablolaması üzerinden tek hat ile ses, gorüntü ve verinin sayısal formatta iletilmesi için kullanılır.

9 ISDN (Integrated Digital Services Digital Network - Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi)
ISDN hatlardan önce ses, veri ve video iletimi için birbirinden farklı ağlara gereksinim duyuluyordu. ISDN ses, veri ve video gibi değişik servisleri tek bir ağda bütünleştirebilir. Telefon konuşmalarını yaparken aynı anda bilgisar ile internete bağlanılabilir.

10 BRI’da 64 Kbps’da çalışan 2 B (Bearer) ve 16 Kbps’da çalışan 1 D (Delta) kanalı vardır. Toplam 64*2+16 = 144 Kbps iletim sağlar. BRI’da B kanalı veri iletimi D kanalı ise hat yönetimi ve kontrolü için kullanılır.

11 PRI Her biri 64 Kbps'lik 30 adet B kanalı ve 64 Kbps'lık bir adet D kanalı içermektedir. Toplam 30* * 64 = Mbps iletim sağlar. Bu ISDN standardının adı E1’dir.

12 Kuzey Amerika ve Japonya'da her biri 64 Kbps’lık 23 B kanalı ve 1 adet D kanalından oluşur. 23* * 64 = Mbps iletim sağlar. Bu ISDN standardının adı T1’dir

13 BRI veya PRI? ISDN PRI: Dosya transferi, LAN bağlantıları, görüntü, PC haberleşmesi, Internet servis sağlayıcıları ve büyük şirketler için ISDN BRI: Daha küçük ve orta ölçekli şirketler ve ev aboneleri için tercih edilmektedir.

14 BRI Görüntülü telefon için ISDN BRI (128 Kbps) yeterlidir. B kanalının birinden ses, diğerinden görüntü gider. ISDN BRI kullanıcıları aynı anda birbirinden tamamen bağımsız iki ayrı çağrı yapabilir ya da kabul edebilirler. BRI servisine bağlanabilmek için en yakın santrale en fazla 5.5 km mesafede olmak lazımdır. Eğer mesafe daha uzun ise araya repeater (tekrarlayıcı) koymak gerekmektedir. Santralde de ISDN aboneliği açık olmalıdır.

15 ISDN’de Kullanılan Protokoller
Data ve ses kanalı olan B kanalları için LAPB; işaretleşme kanalı olan D kanalı için LAPD protokolü kullanılır.

16 ISDN ŞEBEKENİN YAPISI

17 ISDN Bağlantı Noktaları

18 ISDN Bağlantı Noktaları
Terminal Adaptör (TA): ISDN özelliği olmayan sistemlere ISDN özellik kazandıran bir uç birim uyarlayıcıdır. TA, ISDN uyumsuz TE2 aygıtından gelen işaretin ISDN uyumlu bir formata dönüşümünü sağlar..

19 ISDN Bağlantı Noktaları
Şebeke Sonlandırıcı (NT): Tüm ISDN terminallerinin tek bir ISDN hattına bağlantısını sağlayan bir arabirim cihaz olup, bir NT cihazına 8 adet terminal (telefon, faks, PC gibi) bağlanabilmektedir. Bir ISDN sistemde maksimum iki tane sistem aynı anda haberleşebilmektedir.

20 2B1Q HAT KODLAMASI (AMERİKA)

21 ISDN Uygulamaları Ses ve elektronik mesaj merkezleri,
Operatör servisi, Otomatik çağrı dağıtımı, Sipariş ve servis masası desteği, Telekonferans, Video konferans, LAN şebekelerinin birbirlerine bağlanması, Bilgisayar/terminal- bilgisayar iletişimi, Güvenlik ve diğer izleme servisleri, Veri şebekelerinin kurulması, Tele-pazarlama.

22 ISDN’in Bize Sağladığı Avantajlar
Sayısal temiz bir ses kanalı sağlanır. Aynı anda ses ve veri (data) iletişimine izin verilir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesi sağlanır. Her türlü sayısal bilginin (ses, görüntü, veri) Analog/Dijital ve Dijital/Analog dönüştürücüye gerek duyulmadan iletilebildiği, tümüyle uçtan uca sayısal olan bir haberleşme ağıdır. ISDN üzerinden video konferans sistemleri oldukça popüler uygulamalardır.


"GELİŞEN HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ DERSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları