Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİİLİMSİLER 8.SINIF EBRU GÜNAY   Türkçe Öğretmenliği 2. SINIF(İ.Ö) 10.12.2012.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİİLİMSİLER 8.SINIF EBRU GÜNAY   Türkçe Öğretmenliği 2. SINIF(İ.Ö) 10.12.2012."— Sunum transkripti:

1 FİİLİMSİLER 8.SINIF EBRU GÜNAY Türkçe Öğretmenliği 2. SINIF(İ.Ö)

2   SIFATFİİLLER Fiil kök veya gövdelerinden yapım ekleriyle yapılmış sıfatlardır. Tanı->tanıdık           (adam)                        kırıl->kırılası (eller)...  "-En, -Esİ, -mEz, -r, -dİk, -EcEk, -mİş"ekleriyle türetilirler  *Sıfat görevinde kullanılırlar. Niteleme sıfatı sayılırlar.  gelen araba, öpülesi el, dönülmez yol, koşar adım, tanıdık yüz, gelecek zaman, olmuş iş... 

3 Gelenler kimdi? özne Tanıdıklarımıza rastlayamadık. Dolaylı tüml.
*Daha sonra isimleşebilirler. İsimleştikleri zaman cümlede isim gibi kullanılırlar.  Gelenler kimdi?                                 özne Tanıdıklarımıza rastlayamadık.        Dolaylı tüml.  Aldıkları eke göre çeşitlere ayrılırlar: *Geçmiş zaman ortaçları :"-dİk ve -mİş"ekleriyle yapılır. Nesne ve kavramların geçmişte ortaya çıkan niteliklerini bildirirler.  Koca şehirde bir tek tanıdık yok.

4 Gelecek zaman ortaçları:"-Esİ ve -EcEk "ekleriyle yapılır
*Gelecek zaman ortaçları:"-Esİ ve -EcEk "ekleriyle yapılır. Nesne ve kavramların gelecekte ortaya çıkacak olan niteliklerini bildirirler.  Kırılası eller hep zalimin yanında. Memleketin o kadar çok görülesi güzellikleri var ki... Daha yapılacak çok iş var. Çözülemeyecek bir sorun yoktur. 

5 ZARFFİİLLER -Fiillerden türetilen ve zarf tümleci olarak kullanılan kelime veya kelimelerdir. -Ulaçlar yapım ekleriyle türetilir. -İsim görevinde kullanılmazlar.  Çeşitleri şunlardır.  a.Bağlama Ulacı"-İp"ekiyle türetilir. Bu ek genellikle "ve"bağlacının yerini tutar. "-İp"ekinin getirildiği fiille onun bağlanmış olduğu fiilin öznesi ve zamanı aynıdır. Telefon edip hâlini hatırını sordum.<Telefon ettim ve hâlini hatırını sordum 

6 b. Durum Ulaçları :"-erek, -e
b. Durum Ulaçları :"-erek, -e..., -e, -meden, -meksizin, -cesine"ekleriyle yapılır.Fiilin nasıllığını bildirir.  Sınıfa gülerek girdi. Olayı adeta yeniden yaşıyormuşçasına anlattı. Gece karanlık sokaklarda düşe kalka ilerlediler. Dinlene dinlene gittiler. Gürültüye aldırmadan işiyle meşgul oluyordu. Hiç dinlenmeksizin yedi saat yürüdüm. Her şeyi bilircesine konuşuyordu. 

7 . Zaman Ulaçları:"-İncE, -dİkçE, -dİğİndE, -ken, -mEdEn, -or, -mEz"ekleriyle yapılır.Bu ulaçlar fiilin zamanını bildirir.  Gülünce gözlerinin içi gülüyor. Canım sıkıldıkça şiir okurum. Kar yağınca herkes sokaklara döküldü. İlk okuduğumda iyi anlayamamıştım. Uyurken hep sayıklar. Gün ağarırken düştük tarla yollarına. Uyumadan önce de yarım saat kitap okunabilir. Gelir gelmez seni sordu. 

8 Buraya geleli çocuğa bir hâller oldu. Seni tanıyalı hayatım değişti.
d. Başlama Ulaçları:"-Elİ"ekiyle türetilir ve sonraki fiilin başlangıcını bildirir.  Buraya geleli çocuğa bir hâller oldu. Seni tanıyalı hayatım değişti.  e. Nedenlik Ulaçları:"-dİğİ, -EcEğİ"ekleriyle türetilir ve "-dEn dolayı, için, -dEn ötürü"edatlarıyla birlikte kullanılır.  Çok yalnızlık çektiğinden (dolayı) buralarda kalmak istemiyor. Sizden ayrılacağı için üzülüyor. 

9 Türkçeye sahip cıkalım
Türkçeye sahip cıkalım Filimsiler türkçemizin temel konularından biri olmakla birlikte türkçeyi daha iyi anlamamıza da yardımcı olur. . .

10 13.01.2013 http://www.turkceciler.com/fiiller/fiilimsiler.html
kaynaklar


"FİİLİMSİLER 8.SINIF EBRU GÜNAY   Türkçe Öğretmenliği 2. SINIF(İ.Ö) 10.12.2012." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları