Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALBERT EİNSTEİN KONULAR: 1-EİNSTEİN’IN HAYATI 2-EİNSTEİN’IN BULUŞLARI 3-EİNSTEİN’IN SÖZLERİ 4-EİNSTEİN’IN RESİMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALBERT EİNSTEİN KONULAR: 1-EİNSTEİN’IN HAYATI 2-EİNSTEİN’IN BULUŞLARI 3-EİNSTEİN’IN SÖZLERİ 4-EİNSTEİN’IN RESİMLERİ."— Sunum transkripti:

1 ALBERT EİNSTEİN KONULAR: 1-EİNSTEİN’IN HAYATI 2-EİNSTEİN’IN BULUŞLARI 3-EİNSTEİN’IN SÖZLERİ 4-EİNSTEİN’IN RESİMLERİ

2 1-EİNSTEİN’IN HAYATI 1879 yılında Güney Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda sağlıklı bir çocuk olduğu anlaşıldı.

3 Einstein: buluş ve çalışmalarındaki esin kaynağını ise kendisi: "Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisi. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!" sözleri ile açıklamıştır.

4 1921'de Albert Einstein Lise öğrenimini 1894'te İsviçre'de tamamladı ve 1896'da Zürih Politeknik Enstitüsü'ne (ETH) girdi. Sırp asıllı Mileva Maric adlı bir fizik öğrencisi ile evlendi. Mileva, Einstein'nın 1905'te çıkardığı araştırmanın matematik hesaplarında yardımcı olmuştur.

5 1955'te yaşamını yitirene kadar bilim dünyasına pek çok katkıda bulundu. 1916'da yayımladığı "Genel Görelilik Kuramı", 1921'de "fotoelektrik etki ve kuramsal fizik alanında çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü'nü aldı.

6 Bern'de federal patent dairesinde görev aldı
Bern'de federal patent dairesinde görev aldı. Bu görevden arta kalan zamanlarda çağdaş fizikte ortaya atılmaya başlanan problemler üzerinde bir çok araştırma yaptı. Önce atomun yapısı ve Max Planck'ın kuantum teorisi ile ilgilendi. Brown hareketine ihtimaller hesabını uygulayarak bunun teorisini kurdu ve Avogadro sayısının değerini hesaplayarak teorisini test etti. Kuantum teorisinin önemini ilk anlayan fizikçilerden birisi oldu ve bunu ışıma enerjisine uyguladı. Bu da onun, ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasını ve fotoelektrik olayını açıklayabilmesini sağladı.

7 1905 yılında "Annalen der Physik" dergisinde bu çalışmalarını açıklayan iki yazısından başka, üçüncü bir yazısı daha çıktı ve bu yazıda görecelik teorisinin temelini attı. Teorileri sert tartışmalara yol açtı. 1909'da Zürih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Prag'da bir yıl kaldıktan sonra, Zürih Politeknik Enstitüsü'nde profesör oldu. 1913'de Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsü'nde ders verdi ve Prusya Bilimler akademisine üye seçildi.Bir bilim adamı olarak 1. Dünya Savaşı'nda tarafsız kaldı. . İlk eşinden Hans ve Eduard isminde iki erkek çocuk sahibi olan bilim adamını 1914 yılında eşi terk etti. Birinci Dünya Savaşı nedeniyle yiyecek kıtlığı sırasında mide ağrıları çeken bilim adamına kuzeni Elsa bakmış ve ikinci defa kuzeni Elsa (takma ismi Else) ile evlenmiştir.

8 Einstein'a Amerikan yurttaşlığı belgesi verilirken yabancı ülkelere birçok gezi yapmakla birlikte 1933'e kadar Berlin'de yaşadı. Almanya'da yönetime gelen Nasyonal Sosyalist (Nazi) rejimin ırkçı tutumu dolayısıyla, pek çok Musevi asıllı bilim adamı gibi o da Almanya'dan ayrıldı. Paris'te College de France'ta ders verdi; burdan Belçika'ya oradan da İngiltere'ye geçti. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Princeton Üniversitesi kampüsünde etkinlik gösteren Institute for Advanced Study'de (İleri Araştırma Enstitüsü) profesör oldu yılında Amerikan yurttaşlığına geçti.

9 Küçük oğlu Eduard akıl hastalığı nedeni ile Zürih yakınlarında bir bakım evinde hayatını geçirmiş; büyük oğlu Albert, babası ve annesinin karşılaştığı Zürih Polytechnic'te mühendislik okumuş ve daha sonra University of California, Berkley'de profesörlük yapmıştır. 1955'de Princeton'da ölmüştür; oğlu Albert yanında bulunmuştur.

10 Einstein, İsrailli diplomat ve politikacı Abba Eban'la birlikte
Einstein, İsrailli diplomat ve politikacı Abba Eban'la birlikte.Üvey kızı Margot Einstein, bilim adamının kişisel mektuplarını özenle herkesten saklamış ve kendisinin ölümünden 20 yıl sonra daha saklı kalmasını vasiyet etmişti. Günümüzde Princeton Üniversitesi tarafından basılan bu mektuplar bilim adamının gizli kalmış özel yaşamı hakkında ilginç bilgiler sunulmaktadır.

11 2-EİNSTEİN’IN BULUŞLARI
Einstein'ın gazetecilere dil çıkarması Einstein'ın fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Kendisi özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş bağlılık İzafiyet Teorisi ile tanındı.

12 Bu teori üç bölüme ayrılır: 1-Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne süren Özel Görecelik (1905); Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren Genel Görecelik (1916); Elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri.

13 2,3-İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar. Einstein'ın atom ile ilgili olarak: "Ben atomu iyi bir şey için keşfettim,ama insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar." demiştir. Ayrıca birçok kişinin ilgisini çeken "Neden Sosyalizm?" adlı yazısı Monthly Review adlı aylık dergisinin, ilk sayısının, ilk yazısıdır.

14 3-EİNSTEİN’IN SÖZLERİ Muhteşem beyinler daima sıradan beyinlerin şiddetli muhalefetiyle karşılanmışlardır. Kendi gözüyle gören ve kendi yürekleriyle hissedenler çok azdır.

15 İnsanlar çok zeki ve çok yavaştırlar, bilgisayarla
İnancı dışlayan bilim topal, bilimi dışlayan din kördür. Çok hızlı ama çok aptaldırlar. Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.

16 Gençliğimizde düşüncelerimizi oluşturan tüm konular sevgiyle ilgilidir
Gençliğimizde düşüncelerimizi oluşturan tüm konular sevgiyle ilgilidir. Sonraları ise tüm sevgilerimiz düşüncelerimiz olur. Gelir vergisi beyannamesi vermek için bir filozof olmak lazım. Bir matematikçi üstesinden gelemez.

17 Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırlarının olmasıdır.
Bir kum tanesinin sırrını çözmeyi başarsaydık. Bütün dünyanın sırrını öğrenmiş olurduk. Bir koyun sürüsünün kusursuz bir üyesi olmak için her şeyden önce koyun olmak gerekir.

18 Aynı zamanda hem savaş hazırlığı yapıp hem de savaşı önleyemezsiniz.
Görelilik kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek. Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacak. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman vatandaşı olduğumu söyleyecek. Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır.

19 Aptalların tatili tembelliktir, bitmez.
Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum, ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak. a’yı hayatta basari olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. x çalışmaktır, y oyundur, z ise çeneyi tutmasını bilmektir.

20 Başarılı bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın
Başarılı bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır. Değerli insan ise, hayattan aldığından fazlasını verir. Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiç mucize yokmuş gibi, ya da her şey birer mucizeymiş gibi. İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. Fakat ikincisinden o kadar emin değilim.

21 Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir.
Karşı karşıya kaldığınız asılması güç problemleri mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz. Çünkü bu problemler, mevcut düşünce yapınızın ürünüdürler. Kendi yaşamının ve diğer benzer canlıların yaşamının anlamsız olduğunu düşünen insan; sadece talihsiz olmakla kalmayıp, yaşam için de neredeyse yetersizdir.

22

23 4-EİNSTEİN’IN RESİMLERİ

24

25 Bu kişi bu hizmetleri yapmamış olsaydı şunlar olurdu.
1-Fizik ve atom bulunmamış olup birçok icatın bulunmamasına sebep olurdu. 2-Başka bir yönden de düşünürsek Einstein atomu iyi işler yapılması için bulmuştur fakat insanlar atomu silah yapmak, bomba yapmak… gibi konularda kullanmışlardır.

26 SAYGILARIMLA HAZIRLAYAN VE SUNAN: HATİCE ESRA ÖZDEMİR NO: 1474 SINIF:3-A


"ALBERT EİNSTEİN KONULAR: 1-EİNSTEİN’IN HAYATI 2-EİNSTEİN’IN BULUŞLARI 3-EİNSTEİN’IN SÖZLERİ 4-EİNSTEİN’IN RESİMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları