Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilim Adamı Albert Einstein.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilim Adamı Albert Einstein."— Sunum transkripti:

1 Bilim Adamı Albert Einstein

2 Albert Einstein Hayatı
14 mart 1879 tarihinde Almanya’da doğan Albert Einstein, kısa bir süre sonra Münich’e taşınarak eğitimine Munich’deki Luitpold Gymnasium’da başladı.Bu dönemlerde annesinin çok istediği keman derslerine devam ediyordu.

3 Albert Einstein Hayatı
Einstein’in ailesinin iflasından dolayı aile İtalya’ya taşındı.Fakat Albert okulunu bitirebilmek için dönem sonuna kadar Münih’te kaldı.

4 Albert Eistein Hayatı Eğitimine devam etmesi için 1896 yılında ailesi Albert’i İsviçre’ye gönderdi. Fizik ve matematik öğretmeni olmak için Zurich’deki Swiss Federal Polytechnic School’da eğitimine devam etti.

5 Albert Eistein Hayatı Patent Ofisinde görevli olduğu zaman diliminde birçok önemli işe imza attı  ve 1908’de Berne’de okutmanlığa başladı. 1909’da Zurich Üniversitesinde Professör oldu. Ardından 1911’de Prague Üniversitesinde Fizik Profesörlüğüne başladı ve 1912’de yine profesör olarak Zurich Üniversitesine geri döndü.

6 Albert Eistein Hayatı Burada, matematikçi Marcel Grossman ile tanıştı. Burada Albert, zamanı dördüncü boyut olarak algıladığını söyledi. 1914’de Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürlüğüne ve Berlin Üniversitesinde Profesörlüğe terfi etti. Hemen ardından Alman vatandaşı oldu ama 1933’de siyasi düşünceler nedeniyle vatandaşlık hakkından vazgeçip Amerika’ya gitti. 

7 Albert Eistein Hayatı Princeton Üniversitesinde Profesörlük yaptı. 1940 senesinde Amerikan vatandaşı oldu ve 1945’de Princetondaki işinden emekliye ayrıldı. Avrupa ve Amerika’daki birçok üniversiteden fizik, tıp ve felsefe alanlarında  onursal doktora almaya hak kazanan Albert Einstein; 1920’li yıllarda Avrupa, Amerika ve Uzak Doğuda öğrencilerine dersler verdi. Çalışmaları sayesinde aralarında Copley Nişanı (1925) ve Franklin Nişanı da bulunmak üzere pek çok ödül aldı.

8 Albert Eistein Hayatı 1903 senesinde Einstein gibi fizikle uğraşan Mileva Maric ile evlenen ünlü bilim adamının  bir kızı ve iki oğlu oldu yılında Mileva’dan boşanırken kazanmış olduğu ilk Nobel Ödülünü  eski karısı Mileva’ya verdi. 18 Nisan 1955’de Princetonda hayata gözlerini yumdu.

9 Albert Einstein Neyi Buldu ?
Fizik Dahisi Einstein ‘ın en önemli buluşu Atom dur. Albert Einstein Fizik konusundaki yaptığı çalışmaları modern bilimi önemli ölçüde etkiledi. Einstein özellikle zaman ve uzay ile ilgili olarak düzenlenmiş bağlılık (izafiyet) teorisiyle tanındı.

10 Albert Einstein Neyi Buldu ?
Einstein İzafeyit teorisi üç temel bölüme ayrılır: yılında ortaya koyduğu Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğu görüşünü öne süren sınırlı bağlılık  ;

11 Albert Einstein Neyi Buldu ?
1916 yılında ortaya koyduğu eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren genel bağlılık ; elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri

12 Albert Einstein Neyi Buldu ?
Einstein öncelikli olarak iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılmış olan bir çok farklı deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel yapı taşları arasında yer alırlar.Söylediği çok güzel bir söz vardır “Ben atomu iyi bir şey için keşfettim insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar”

13 Beni izlediğiniz ve dinlediğiniz için teşekkür ederim
Hazırlayan : Beyza Arslantürk


"Bilim Adamı Albert Einstein." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları