Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir Elma Alır mısınız?.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir Elma Alır mısınız?."— Sunum transkripti:

1 Bir Elma Alır mısınız?

2 TOPRAK ‘İşte bak, Allah’ın rahmetinin eserlerine! Ölmüş toprağa nasıl hayat veriyor! İşte bunları yapan kim ise, ölüleri de O diriltecektir. O, her şeye hakkıyla kadirdir.’ RÛM – 50

3 AĞAÇ Her bir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları "Bismillâh" der, sert olan taş ve toprağı deler, geçer. "Allah nâmına, Rahmân nâmına" der; her şey ona musahhar olur.

4 AĞACI TEFEKKÜR Tefekkür, Hakka hızla ulaştıran ve Kainat kitabını Kur'anla birlikte okutan, Hakkalyakin derecesinde imana varmamızı sağlayarak; Rabbimizin esmasını, sıfatlarını ve tezahürlerini kendi üzerimizde ve kainatdaki işlerinde farkına vardıran, "bir saati bin yıl ibadetten hayırlı olan", en kestirme yoldur.

5 AĞACI TEFEKKÜR Evet, havada dalların intişârı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i sühûletle intişâr etmesi ve yer altında yemiş vermesi; hem şiddet-i hararete karşı aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiiyyunun ağzına şiddetle tokat vuruyor.

6 AĞACI TEFEKKÜR „ … Eğer bütün icadlar o kudrete verilmezse, o vakit o tek ağacın inşa ve idaresi, bütün ağaçlar, belki zeminin icadı ve idaresi kadar müşkül olacak…“

7 AĞACI TEFEKKÜR Yüzyıllardır varlıklarını sürdüren çam ağaçlarının dünyada halen 690 nev'i mevcuttur Yaprak döken ağaçların ise türü mevcuttur. 

8 MEYVE ‘Asmalı - asmasız bağ ve bahçeleri, mahsûlleri, çeşit çeşit hurma ve ekinleri, birbirine şekil ve renk yönünden benzer, tat bakımından benzemez tarzda yaratıp yetiştiren hep O’dur. Her biri mahsul verince ürününden yiyin, devşirildiği gün hakkını (öşürünü) da verin, israf etmeyin, çünkü O müsrifleri sevmez.’ EN'ÂM - 141

9 MEYVE Kur’an, sadece mideyi doldurmak için yemek yerine, yediklerimizin nasıl oluştuklarını düşünerek yememizi istiyor: “İnsan yediklerine bir baksın. Biz suyu bol bol indirdik. Toprağı yardıkça yardık. Ondan daneler, üzümler ve sebzeler, zeytinlikler ve hurmalıklar, bol ağaçlı bahçeler, çeşit çeşit meyveler ve otlar bitirdik; size ve hayvanlarınıza rızık olsun diye” (Abese Suresi, 24-32).

10 MEYVE Hayatı veren ve devam ettiren, Hayy ve Kayyum olan Allah’tır. Kur’an bu hakikati şöyle ifade eder: “(Allah) su sayesinde sizin için ekinler, zeytinler, hurmalar, üzümler ve diğer meyvelerin hepsinden bitirir. İşte bunlarda, düşünen bir toplum için büyük bir ibret vardır” (Nahl Suresi, 11)

11 ELMA MUCİZESİ ..Bunaldığında önce O'ndan istemek aklına gelsin, sevincini paylaşman gerektiğinde önce O'na koş..  sana çamurdan çıkarıp kabuğuyla paketleyerek sunduğu bir elmayı ısırırken, elindekinin O'nun hediyesi olduğunu farket..

12 Alma- Olma- Ulma- Ulmo Dünyada en çok türü olan ağaç elmadır.En çok yetiştirilen ve en çok yenen meyve de odur. Dünyada 5000 den fazla türü bulunmaktadır. Yeryüzünde neredeyse her coğrafyada yetişmesi bir simgeye dönüştürmüş ve pek çok uygarlıkta elma ile ilgili atasözü ve masallara rastlanmaktadir.Amerikalıların „Meyvelerin Kralı“ dedikleri meyvedir elma.

13 Elma Sözcüğü Nerden Geldi?
Elma sözcüğü (Al) kökünden türemiştir. Orta Asya Türkçesi’nden hemen hemen tüm lehçe ve şivelere aynı kökten geçerek kullanılan ad Türkiye Türkçesi’nde, Alma -> Elma dönüşümüne uğramıştır. Kelimenin kökeninde; “almak” fiilinin ve meyvenin rengini simgesel olarak ifade eden "al"(kırmızı) sıfatının olduğu bilinmektedir.

14 Elmanın Hikâyesi Bir küçük cansız çekirdekle başladı elmanın hikâyesi
Kaç milyon yıl önce, bilen yok Dünyaya nasıl indiğini, yahut yerden ilk olarak nasıl fışkırdığını gören de yok, işiten de Milyonlarca kez ağaç oldu, milyonlarca kez çekirdek Bir o kadar da meyve, yaprak ve çiçek oldu bu küçücük cansız şey Ne tükendi, ne eskidi, ne de tadından ve kokusundan birşey kaybetti Öldü ve dirildi nesiller boyu  Toprağa ölü girdi, onda hayat buldu

15

16 Elmanın Özellikleri İçinde bulunan mineral tuzlar sayesinde idrar sökücü ve kanı temizleyici özelliği vardır. Ayrıca ürik asite ve romatizmalara karşı güçlendiricidir. Vitaminler ve mineral tuzlar aynı zamanda enerji ve tazelik verir. A vitamininin varlığı solunum yollarını,sinir sistemini, kan damarlarını ve cildi sağlıklı tutar. Organik asitler sayesinde hem mideninçalışma düzeni hızlanır, hem de gastrite karşı mücadele verilir. İçindeki kükürt ve tanin sayesinde dezenfektandır ve bakterilere karşı korur. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi kalbi de güçlendirir..

17 Elma Yemek İçin 8 Sebep Sabahları hiçbir şey yemeden evvel elma yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar. Isırarak ve kabuğuyla yenirse dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir. Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar. Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler. Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir. Kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır. Bal ekleyerek pişirildiğinde enerji verir. Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, özellikle rejim yapanların tatlı yeme arzusunu giderir.

18 Her Gün Bir Elma Her gün bir elma yemek kalp krizi riskini yüzde 24 oranında düşürmektedir. Elma ayrıca yüksek tansiyon, adele ağrıları, böbrek taşlarına karşı birebir. İdrar yollarını açıyor, gastrit ve ülsere de iyi geliyor. Günlük beyaz meyve ve sebze tüketiminde her 25 gramlık artış, kalb krizi riskini yaklaşık % 9 nispetinde azaltıyordu. Ortalama büyüklükteki bir elma yaklaşık 120 gramdır. British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına gore hergün başta elma olmak üzere taze meyve yeme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı bulunmayanlara oranla yüzde 32 az.

19 Mucizevî Bir İçecek: Elma Sirkesi
Sık sık üşütür müsünüz? Veya kendinizi yorgun ve bitkin hisseder misiniz? Elma sirkesi tedavisini denemeli.. Peygamber Efendimiz (sas) birkaç hadîs-i şeriflerinde sirke hakkında (üzüm veya elma ayrımı yapmadan) oldukça iltifatkâr ifadelerde bulunarak, sirkeye dikkatleri çekmiş ve; "Sirke ne güzel katıktır. Allahım! Sirkeyi bereketlendir. Çünkü sirke benden önceki peygamberlerin katığı idi. İçinde sirke bulunan ev fakirleşmez." buyurmuşlardır.

20 Elma mı, Elmas mı? Hiç düşündünüz mü, elmas gibi pek az faydası bulunan bir şeyin fiyatı çok yüksek iken, su veya ekmek gibi hayatın sürdürülmesi için zarurî olan bazı şeylerin fiyatları çok düşüktür. Acaba bunun sebebi nedir? Elma daha mi az kiymetli elmastan mesela?

21 Alan Turing’in İlginç Öyküsü ?
Günümüzde de Time dergisinin 1999’da „20. yüzyılın en önemli 100 insanı“ listesine aldığı, her yıl adına (bilgisayarın Nobel’i sayılan) bir bilim ödülü verilen, bilgisayarın mucidi, yapay zekánın önemini ilk anlayan dáhî matematikçi Alan Turing’in ilginç öyküsünde son demlerinde yediği zehirli elmanın önemli yeri var... Apple’ın  kurucularının şirketin logosu olarak ısırılmış bir elma seçmelerinin nedeni de bu tuhaf bilgisayar dehasına olan hayranlıkları!

22 Yasaklanan Ağaç Hz. Adem babamız ve Hz. Havva anamızın cennete yerleştirildikleri daha sonra şeytanın cennete girerek onların cennetten cikarilmalarına vesile olduğu Kur’an-ı Ker'im ve sünnette açıkca ifade edilmektedir. Yasaklanan ağaç konusunda farklı görüşler mevcuttur. Kur’an’da belirtildiği üzere Allah (cc) Hz. Adem ve eşini şeytanın cennete koyduktan sonra “… Şu ağaca Yaklaşmayın!” [Bakara, 35]buyurmaktadır. Ancak  o ağaç  hakkında en ufak bir  bilgi  zikredilmemiştir. Alimler bu  konuda  bir takım  verilere  dayanarak  ağacın cinsi  hakkında  kendi  yorumlarını  belirtmişlerdir. Kimi yorumlarda elma zikredilmektedir.

23 Gökten Üç Elma Düştü Masallarin sonunda “Gökten üç elma düştü”...diye bittigi gibi biz de bu tefekkür seyahatimizi onunla bitirelim. Gökten üç elma düştü;biri tefekkür edenin digeri sükredenin,sonuncusu da bizi okuyanlarin zihin haritasina... Rabbim muradi-rizasi neyse ona vasil etsin cümlemizi.

24 Bir Elma Alır mısınız?


"Bir Elma Alır mısınız?." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları